Final Fantasy 64 -εικόνες και video-

sahasrahla

RetroWannaBe
Joined
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
7
Μάζεψα κάποιες εικόνες και ένα video που είναι σε 3 μέρη και αφορά μια μάχη από ένα demo που είχε διαρεύσει από η Square..

Βέβαια οι σκηνές δείχνουν χαακτήρες του FFVI και έγινε μέσω υπολογιστή και όχι μέσω του επεξεργαστή του Ν64 απ'ότι ΄χω διαβάσει,αλλά δείχνει περίπου τι είχε στο μυαλό της η Square οταν ο τίτλος ήταν στα σκαριά για το N64,πριν πάει με τη Sony και αφήσει ουσιαστικά το N64 xωρίς ένα κλασικό JRPG..

Τα video είναι σε quicktime..

http://rapidshare.de/files/45108049/FF64.rar.html
 
Υπαρχει αρκετο υλικο απο το final fantasy vi-2 (ffvii) στο internet.

Ποιο συγκεκριμενα, τα περισσοτερα στοιχεια που υπαρχουν στο υπαρχων ffvii ηταν να μπουν στο ffvi-2,ως καθαρη συνεχεια του υπεροχου παιχνιδιου στο snes.

Οταν ανακοινωθηκε (το κακο κατα την αποψη μου) ffvii στο polystation, ηταν απο τις χειροτερες gaming στιγμες της ζωης μου :(
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ..Το FINAL FANTASY 7 EINAI ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ VIDEO GAMES,ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ..Η NINTENDO ΗΤΑΝ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ,ΤΟ SNES ΗΤΑΝ Η ΝΟ1 ΚΟΝΣΟΛΑ ΤΟ PLAYSTATION KAI TO SATURN KANAN TA ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΒΗΜΑΤΑ..ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΤΟ Ν64!ΕΚΕΙ Η ΘΕΑ NINTENDO AN KAI ΘΑ ΕΙΧΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΔΗΚΙΑ ΤΗΣ,ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ..ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ Ν64 ΜΕ CARTRIDGE..ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ SQUARESOFT(FINAL FANTASY 64 DEMO) K ENIX(AYTH ΕΒΓΑΛΕ ΠΑΝΤΩΣ 2 GAMES.WONDER PROJECT J2 K MISCHIEF MAKERS)ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ..ΚΑΙ Η ΝΙΝΤΕΝDO ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΤΟ FINAL FANTASY 7 ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ PLAYSTATION ANTI ΓΙΑ TO N64 ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΡΠΑΖΕ ΤΟ PLAYSTATION ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ.FINAL FANTASY 7 KAI ZELDA OCARINA OF TIME ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕVER.AN ΕΒΡΗΣΚΑ DEMO ΤΟΥ FINAL FANTASY 64 ΣΕ CARTRIDGE ΓΙΑ Ν64,ΘΑΤΟ ΧΤΥΠΑΓΑ!!!!
 
Γεια σου και σενα Telios_s. Καλως ηρθες στην παρεα μας.... :D

Γραφε σε παρακαλω με μικρα γραμματα καθ'οτι τα κεφαλαια σημαινουν οτι φωναζεις :)
 
Το οτι η nintendo προτιμησε κασετα αντι για cd, και οτι για αυτο οι εταιριες στραφηκανε προς τα εκει, ειναι αστικος μυθος..

Αυτο που σκοτωσε την nintendo ητανε η αυτοκτονια της. Ζητουσε πολλα χρηματα απο τις εταιριες απο τα δικαιωματα για να κυκλοφορουνε παιχνιδια, ηθελε (και καλα) καποια αλφα ποιοητητα, οπως και κανονιζε ποτε θα κυκλοφορουσε ενα παιχνιδι.

Για τα final fantasy, αποκλειστικος παραγοντας ητανε οτι η sony αγορασε μετοχες απο την τοτε square και ητανε σε θεση να κοψει ολες τις προσπαθειες για παιχνιδια της σειρας σε αλλα μηχανηματα, κυριως δηλαδη της nintendo.

Επισης, πλυν ιαπωνιας το 7 ειχε και μετριες πωλησεις και μετριες βαθμολογιες, αυτο ομως αλλαξε οταν η sony/square αρχισαν μια πολυ επιθετικη και συνεχομενη διαφημιση σε ολα τα επιπεδα.
 
Φιλε μου θα διαφωνισω μαζι σου..Η nintendo ηταν παντα αυταρχικη εταιρια απο εποχη nes και snes..Παντα ηθελε να εχει τον πρωτο λογο στα δικαιωματα.Αυτο δεν την εμποδισε απο το 1983 με το famicom να ειναι πρωτη μεχρι το 95-96..Και ειχε δυνατουs αντιπαλουs,πχ sega(κανα 2 χρονακια με το genesis την πιεσε),panasonic,atari,phillips,snk,fujitsu(marty towns),nec..Αν ηταν αυτο οι εταιριεs θα φευγαν πολυ πιο πριν,κ οχι τοτε που ο κοσμοs εκανε αμαν για να βγει το n64.Για το 7 ειναι το καλυτερο μακραν final fantasy σε story σε μουσικη σε ολα,μετα ειναι το 6 για snes.Ολα τα αλλα ειναι μαπα 9,10,10-2,11,12..Με χαλια story χαρακτηρεs κτλ..Η σειρα ειναι μεχρι το 8 και αυτο με βαρια καρδια(παιζω final fantasy απο snes,οχι απο το 7 οπωσ ολοι).Τελοs,η εκδικηση τηs ninty ηρθε με το wii!Ποιοs ειναι πρωτοs σε πωλησειs παγκοσμιοs????
 
Δεν βρισκω να διαφωνουμε καπου με την πολιτικη/τακτικη της nintendo, ειναι γνωστη εδω και παρα πολλα χρονια εξαλλου. Οι εταιριες προτιμησανε την σιγουρια του μεγαλοκολοσου sony, απο τις πολυχρονες αναβολες της nintendo και αυτο ειναι επισης γνωστο. Το ff7 δεν μου εκανε καμια εντυπωση, ουτε τοτε ουτε τωρα και την σειρα την εχω δει με τις δυτικες κυκλοφοριες της απο εποχη nes. Θεωρω το 6 αξεπεραστο αριστουργημα και μετα απο αυτο ακολουουνε διαφορα.
 
Κατι ακομα..Γιατι ενω το playstation κυκλοφορισε το 1994 και το nintendo 64 το 1996 στην Ιαπωνια οι εταιριεs αυτο το διαστημα υποστηριζαν το super famicom και ηταν στην dream team του n64?Aν ηταν ετσι οπωs τα λεs ειχαν 2 χρονια να την κανουν..
 
Καταρχας το playstation σχεδιαστηκε και κυκλοφορησε πολυ πολυ πολυ γρηγορα, κατι που σαφως δεν περιμενε η nintendo τοτε. Το snes ειχε θεικη υποστηριξη λογω του οτι ειχε τεραστια εγκατεστημενη βαση παικτων, αρα και μια καλη "υποθηκη" για τις εταιριες να κυκλοφορησουν παιχνιδια. Δεν ειναι το μονο προβλημα εδω οτι η nintendo αργησε δυο χρονια να βγαλει το nintendo 64 (κατι που ειναι επιπονο τις μικροτερες εταιριες), αλλα οτι οτι κρατησε το υφος και την συμπεριφορα του υπερκυριαρχου. Κατι που εγινε σε μεγαλο βαθμο ως και το gamecube!

Επισης θυμησου η dream team ειχε πολλα παιχνιδια που δεν βγηκανε ποτε, οπως και παρα πολλα απο αυτα ητανε επικος απαραδεκτα.
 
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι η nintendo οπωs ειπεs παντα ειχε αυτη την συμπεριφορα..Και σκεψου λιγο μια αντιστοιχη κατασταση..Το megadrive κυκλοφορισε το 1989 ειχε αρκετα καλεs πωλησειs,το super famicom αργησε 2 χρονια!Σου θυμιζει κατι??playstation με nintendo64 φαση??Ειχε και τοτε την ειδια πολιτικη,δεν ειχε καμια εγκατεστημενη βαση παιχτων(τοτε κυκλοφορουσε,μην πειs για την παρακαταθηκη του famicom γιατι και το n64 ειχε του super famicom)σε σχεση μετο megadrive και?τι εγεινε?Σε παρακαλω μην μου πεισ παλι για τον υπερκολοσο sony..
 
Εδω μιλαμε για διαφορετικες περιπτωσεις. Το snes ητανε προγραμματισμενο να κυκλοφορησει σε εκεινη την χρονικη περιοδο και η nintendo δεν ειχε στο μυαλο της τον ολο playstation/ultra 64 μπελα.

Δεν προκειται να συγκρινω το nintendo 64 με καμια γνωστη κονσολα παντος, διοτι και ας προσεφερε το μηχανημα πολυ καλα παιχνιδια, απετυχε σε παρα πολλα πραγματα, και κυριως στο να δωσει τα παιχνιδια σε ποσοτητα και ποιοτητα που ειχανε υποσχεθει. Το nintendo 64 σε καμια περιπτωση δεν ειχε το 1/50 απο αυτα που εδωσαν τα nes/snes και αυτο ειναι επισης γεγονος.

Σε αυτο που ειπες προηγουμενος, το wii πηρε τα πανω του λογω του οτι η nintendo εκοψε και την συμπεριφορα που ειχε 25+ χρονια, και επενδυσε σε μια παλια καλη ιδεα, και ως αποτελεσμα πηρε και καποια καλα παιχνιδια. Ουτε εδω μιλαμε για φυσικη εξελιξη της πορειας σε παιχνιδια που ειδαμε στα παλαιοτερα συστηματα της.
 
Ποιοτητα??1996 ημουν απο τουs πρωτουs που πηραν το nintendo 64 Ιαπωνικο στην Ελλαδα..επεζα κατι βλακειεs στυλ crash bandicoot ψευτο3d..Παταω το power on με το best of all 3d platform super mario 64..Kαι..ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ..Στην συνεχεια τo 98 ocarina of time!ΠΕΦΤΩ ΞΕΡΟΣ!Δεν λεω οντωs ειχε αρκετουs μαπα τιτλουs..Aλλα και τα 2 απο τα 3 best games ever (mario64,zelda oot).Η 3d εμπειρια που εζεισα τοτε ηταν σαν απο ασπρομαυρη tv να πας σε color.Φιλε μου χαρηκα την κουβεντα μαs,αλλα θα βγω τωρα..Θα τα ξαναπουμε..(κατι ακομα,ειμαι καμενοs συλλεκτηs απο κουκουρουκου πραγματα στυλ 64dd μεχρι 3do m2 development console,δεν ξερω αν ο pitsunami εχει το 3do m2 prototype που εχει στο αλμπουμ του η απλα οπωs λεει ειναι το ονειρο του,γιατι οπως λεω πανω ΕΧΩ το Μ2,φωτο συντομα.Ας μου πει)
 
Getta Robo είπε:
Για τα final fantasy, αποκλειστικος παραγοντας ητανε οτι η sony αγορασε μετοχες απο την τοτε square και ητανε σε θεση να κοψει ολες τις προσπαθειες για παιχνιδια της σειρας σε αλλα μηχανηματα, κυριως δηλαδη της nintendo.Επισης, πλυν ιαπωνιας το 7 ειχε και μετριες πωλησεις και μετριες βαθμολογιες, αυτο ομως αλλαξε οταν η sony/square αρχισαν μια πολυ επιθετικη και συνεχομενη διαφημιση σε ολα τα επιπεδα.
Δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι τα πράγματα. Όλοι τρελάθηκαν με τις πρώτες κιόλας εικόνες του FF και πήρε διθυραμβικά review με το που πρωτοβγήκε ενώ έκανε και τρελές πωλήσεις και είναι ένα από τα παιχνίδια με τις περισσότερες πωλήσεις όλων των εποχών. Εξάλλου στην Ιαπωνία τρελαίνονται με Dragon Quest, όχι με FF. Εμένα δεν μου έκανε απολύτως καμία εντύπωση, αλλά αυτό είναι μάλλον γιατί δεν μου αρέσουν γενικά τα JRPGs.
 
telios_s είπε:
Ποιοτητα??1996 ημουν απο τουs πρωτουs που πηραν το nintendo 64 Ιαπωνικο στην Ελλαδα..επεζα κατι βλακειεs στυλ crash bandicoot ψευτο3d..Παταω το power on με το best of all 3d platform super mario 64..Kαι..ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ..
Φιλε μου και εγω ειχα παιξει τελη Ιουνη Ιαπωνικο nintendo 64 στο console club της γειτονιας με pilotwings και mario 64. Σταθμος το mario 64 στις βασεις που εδωσε μετεπειτα για ολο το ειδος, ωστοσο απο αποψη gameplay ποιοτητας διαφωνω πληρως με οσα του καταλογιζοταν απο τοτε.

Μιλαμε για παιχνιδι-υποδειγμα στους μηχανισμους και στο σχεδιασμο του.. Απο gameplay ομως.. Μεγαλη ιστορια.

telios_s είπε:
Στην συνεχεια τo 98 ocarina of time!ΠΕΦΤΩ ΞΕΡΟΣ!Δεν λεω οντωs ειχε αρκετουs μαπα τιτλουs..Aλλα και τα 2 απο τα 3 best games ever (mario64,zelda oot).Η 3d εμπειρια που εζεισα τοτε ηταν σαν απο ασπρομαυρη tv να πας σε color.
Το οποιο κυκλοφορησε 2.5 χρονια μετα.. Αν και πιστευω πως ναι, μιλαμε για το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων, ειναι γεγονος πως το nintendo 64 εδωσε βασεις σε πολλα ειδη παιχνιδιων, δεν παυει να ειχε τραγικες ελειψεις σε πολλες κατηγοριες παιχνιδιων, οπως και ακομα χειροτερα, παρα πολλες ακυρωσεις παιχνιδιων, ειτε μονιμος, ειτε για να μεταφερθουνε σε αλλες κονσολες. Τρανταχτο παραδειγμα το 64dd, περιπου τα μισα του παιχνιδια ακυρωθηκαν ωστε να κυκλοφορησουνε στο gamecube.

Μην νομιζεις πως ειμαι nintendo hater.. Με nintendo ξεκινησα και μεγαλωσα μαζι με sega, απλα δεν ειναι δυνατο να αγνοησω ολες τις κοτσανες της nintendo οπως και να μην δω τις αδυναμιες της. Το nintendo 64 δεν ειναι ουτε αυτο που μας υποσχεθηκανε, ουτε αυτο που θελαμε να δουμε.. Και ας υπηρξανε καποια παιχνιδια-σταθμοι.

Leon είπε:
Δεν τα θυμάμαι καθόλου έτσι τα πράγματα. Όλοι τρελάθηκαν με τις πρώτες κιόλας εικόνες του FF και πήρε διθυραμβικά review με το που πρωτοβγήκε ενώ έκανε και τρελές πωλήσεις και είναι ένα από τα παιχνίδια με τις περισσότερες πωλήσεις όλων των εποχών. Εξάλλου στην Ιαπωνία τρελαίνονται με Dragon Quest, όχι με FF. Εμένα δεν μου έκανε απολύτως καμία εντύπωση, αλλά αυτό είναι μάλλον γιατί δεν μου αρέσουν γενικά τα JRPGs.
Αν θυμασε καλα, το παιχνιδι φτιαχνοτανε ποσα χρονια, και σε αντιθεση με τα περισσοτερα παιχνιδια ειχε ξεπερασμενα γραφικα τουλαχιστον δυο χρονων, σε μια περιοδο του playstation οπου οι προγραμματιστες κανανε υπερβαση καθε 6 μηνες. Επισης μετριο χειρισμο,κακιστη ingame μουσικη, και ενα κλικ πισω οι μηχανισμοι σε σχεση με το αξεπεραστο final fantasy 6.

Αλλα το ειπαμε σε αλλο θεμα, οταν εχεις μια εταιρια με το marketing οπως της sony, δυσκολα τα πραγματα μπορουνε να πανε στραβα. Ειναι αυτο που ειπε και ο κυριος Τσουρινακης στην εκπομπη, το πρωτο παιχνιδι καποιου ειναι και η παντοτινη αγαπη του.. Και ζητημα εδω να εχω γνωρισει πανω απο 3 ατομα που να ειχανε ασχοληθει με καποιο αλλο rpg/με το ειδος γενικοτερα πριν το final fantasy 7..
 
Πίσω
Μπλουζα