Flash Cartridge για PCEngine/TG-16

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
10
Με μεγάλη χαρά, (ειδικά τώρα που περιμένω μια TG-16 που έρχεται από Αμερική) ανακάλυψα την ύπαρξη ενός προγραματιζόμενου cartridge για PCEngine / Turbo Grafx / Core κλπ.

To cartridge αυτό είναι universal, είναι δηλαδή συμβατό με όλες τις κονσόλες και παραλλαγές της κονσόλας αυτής (γιαπωνέζικες, αμερικάνικες, ευρωπαϊκές) αλλά και με όλα τα games (γιαπωνέζικά και αμερικάνικα) χωρίς να χρειάζεται adaptor όπως γινόταν με τα κλασσικά hu cards.

Υποστηρίζει ακόμα και παιχνίδια των 20Μ όπως το Street Fighter II.

Βγαίνει σε δύο εκδόσεις, των 64Μ (8ΜΒ) και 128Μ (16ΜΒ)

http://www.ic2005.com/shop/product.php?productid=26

http://www.ic2005.com/shop/product.php?productid=62&cat=2&bestseller=Y

Η τιμή τους είναι λίγο τσιμπημένη αλλά αξίζει πιστεύω αφού οι δυνατότητες είναι πιά απεριόριστες.

Εγώ προσωπικά θα παραγγείλω το 128άρι μόλις παραλάβω και τεστάρω την κονσόλα.

Έτσι τώρα μπορείτε να μεταφέρετε όλα τα παιχνίδια σας σε μία κάρτα αντί να κουβαλάτε τις 10δες των hucards. (ξεκάρφωμα :D )

A ΚΑΛΟ Ε!
 
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολες αυτες οι καρτες-απλα PCB (για master system,mega drive,pc engine,2600 κτλ) κοστιζουν οσο 5 κονσολες...

Αν και τα λιγουρευομαι,τα απορριπτω ιδεολογικως ("do not take advantage of a fellow retro lover") :D
 
Είναι πανακρίβου έχεις δίκιο, αλλά φαντάσου τις δυνατότητες που σου δίνει, οπότε τότε η συλλογή σου μπορεί να είναι κάτι σαν πλήρης. Επίσης μπορείς να παίζεις στο κανονικό hardware οπότε όπως και να το κάνουμε είναι κάτι που αξίζει πιστεύω.

Το ΝεοTeam

http://www.neoflash.com/go/

θα βγάλει σύντομα και carts για megadrive που θα είναι έτη φωτός μπροστά από το ήδη υπάρχον και θα είναι συμβατό με όλα (32X, mageCD, segaCD, genesis κλπ)

A.SEGA MEGA DRIVE & GENESIS GAME CARD

SUPPORT ALL MD GAMES

SUPPORT SUPER STREET FIGHT II (40M)

SUPPORT ALL GAME SAVE LIKE PHANTA STAR

SUPPORT ALL SPECIAL GAME SAVE LIKE WONDER BOY V (EEPROM)

B.SEGA 32X

SUPPORT ALL 32X GAMES

SUPPORT ALL 32X SAVE

C.SEGA MASTER

SUPPORT ALL MARK III GAMES

INNOVATION! BUILD IN YM2413 FM SYSTEM, CAN OUTPUT MARK III FM SOUND ON MD/GENESIS CONSOLE

D. SEGA CD

CD BIOS (PLAY ANY REGION GAME CD )

CD BACK RAM

E. MD GAME RAM BACKUP

CAN BACKUP MD GAME SAVE TO NEO2 CART

F. General hardware info

* Can run on USA/JPN/EUR/NTSC/PAL MEGA DRIVE(genesis) console, Multi Region support ( except 32X games )

* Huge memory size, from 512M to 1G, maximum can store 1024 pcs 1M roms, or 32 pcs 32M roms

* The maximum single rom size up to 40M

* MEGA DRIVE Cheat code support (coming later)

* Build in 4M SRAM save,use battery to keep the data

* Support multi rom format file, like *.SMD, *.BIN, MGD2 format
 
Σε αυτο πονταρουν κι αυτοι :D

Aν πουλαγαν με ενα λογικο κερδος,θα επαιρνα full-set.

Αλλα 120 ευρωπουλακια για ενα cart με μεγαλυτερο eprom και ενα μενου ειναι πιασοπατέ...
 
Έχω την εντύπωση ότι το 128άρι κάνει κάποια πράματα περισσότερα από το 64άρι. Tα μεταφορικά με courrier είναι δωρεάν οπότε δεν πληρώνεις επιπλέον της τιμής που αναγράφεται και το παραλαμβάνεις σε 2-3 μέρες.

Από την άλλη όμως για να πάρεις 2 hucards από ebay θα σου κοστίσει καμια 30 ευρώ, και τα πιο σπάνια (κάτι rtype κλπ) πάνε 20 λίρες το ένα...

οπότε και πάλι συμφέρει το flash card, και δεν ασχολείσαι και με το αν είναι γιαπωνέζικό, αμερικάνικο κλπ.

Όσο για το κόστος που λές, ναι είναι ακριβά αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι και αυτά τα άτομα (γιατί δεν είναι εταιρίες) πρέπει να καλύψουν και τα development costs μιάς τέτοιας συσκευής, και το manufacturing cost (που την κατασκευή την αναθέτουν σε εταιρία παραγωγής ηλεκτρονικών) και το κέρδος που θα βγάλουν.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι οι retro lovers δεν είμαστε και κανένας τεράστιος πληθυσμός οπότε δεν θα έχουν και τις τρελές πωλήσεις για να μπορέσουν να ρίξουν και την τιμή.

Ανυπομωνώ να παίξω το Eλληνικό wonderboy in monsterland στην κανονική κονσόλα :D
 
οι neoflash.

Αριστα κατασκευασμενα, αψογα υλικα αλλα..

Διαβολικα βλασφημα αργοι σε ολα τα project τους.

Τουλαχιστον αλμυρες τιμες σε οτι πουλανε.

Κριμα, γιατι με καλυτερες τιμες και μεγαλυτερη συνεπεια, θα ειμασταν εμεις χαρουμενοι και αυτοι τρισεκατομυριουχοι.
 
Είναι μάλλον που ασχολούνται με 100 project ταυτόχρονα.

Πάντως το PCengine cart είναι κορυφή από άποψη κατασκευής και ποιότητας. Ούτε τσιπάρες προεξέχουν ούτε τίποτα, είναι προδιαγραφών ενός original hucard αν όχι υψηλότερων.

Πάντως μόλις βγεί το megadrive cart θα το πάρω και αυτό, τα κάνει όλα.
 
Χε , χε μόλις απέκτησα την καρτούλα για όποιον ενδιαφέρεται για εντυπώσεις. Η ποιότητα της είναι όντως άψογη. Το μόνο περίεργο είναι ότι σε 2 υπολογιστές μου δεν κατάφερα να την δουλέψω με κανένα τρόπο (Windows 7 και Windows XP Pro SP3 GR ) ενω στο τρίτο με Windows XP Pro SP3 English δούλεψε άψογα :xm: . Τέλος πάντων η κάρτα είναι καταπληκτική και αξίζει τα λεφτά της. Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να βάλω και εικόνες.
 
μπράβο μάν! εγώ έχω την κάρτα για το megadrive! Τρομερή κατασκευή αλλά πάσχουν από software προς το παρόν, έχει μερικά bugs... το καλό είναι ότι τα κάνεις αναφορά και σύντομα βγαίνει άλλη έκδοση (που θα έχει άλλα Bugs χαχαχαχαχα)
 
Ε κοιταξε , αν τα bugs γίνουν σεβαστός αριθμός τουλάχιστον μαζί με την συλλογή από games θα έχουμε και μια συλλογή από "συλλεκτικά" bugs :rofl: :rofl: :rofl:
 
Μάλλον το flashcart δεν χωνεύει τα 7άρια και τις ελληνικές εκδόσεις Windows. Τα δοκίμασα και στου μαγαζιού μου το PC (Windows XP Pro SP3 English) και δούλεψε άψογα. Το αναφέρω προς γνώσην και συμμόρφωσην απλά.
 
εγώ πάντως έχω 7αρια pro english και δεν μασάω, πάω στο forum τους και γράφω τα προβλήματα αμέσως, δεν νοείται τώρα να κρατάμε παλιά λειτουργικά για να παίζει το πρόγραμμα! Είναι και usb , απαράδεκτη συμπεριφορά , να ήταν κανα παράλληλο το βλέπω...

προτείνω να γράψεις και εσύ cyberknight τα προβλήματά σου...

http://www.neoflash.com/forum/index.php/topic,6184.15.html
 
Έχω γραφτεί από την αρχή στο forum τους και μάλλον έχεις δίκιο. Θα γράψω ένα , δυό πραγματάκια εκεί να ξέρουν και να βοηθηθούν και άλλοι.
 
Πίσω
Μπλουζα