Folder to iso:Ποιο utility..;;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Παιδες,ζητω τη γνωση και γνωμη σας πανω σε αυτο που θα ρωτησω.....

Ποιο utility παιζει που να μετατρεπει ενα folder με ολα τα περιεχομενα του σε ενα iso αρχειο,ακριβως οπως θα γινοταν με ενα CD/DVD...;;

Θελω να μου προτεινεται κατι απλο και γρηγορο και βεβαια αν γινεται free.....!

Tελικα το utility που ψαχνω ειναι το.......folder2Iso!!!!! :animeek: :animeek:

Sorry,ας σβηστει το thread...!! :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nero και γραφεις στον Image recorder

ή, poweriso
 
OK,πασο...! :)

Καλα μιλαμε το utility αυτο ειναι μικρο -ουτε install δεν κανει- και απιστευτα ευκολο και βολικο στη χρηση...!

Διαμαντακι...!!
 
Βασικά το mkisofs είναι το (πανίσχυρο!) command line utility, απλώς αυτό που λες του δίνει GUI.
 
χμμ...αφου το ξερεις αυτο Γιατρε μου γιατι δεν λες και την συνεχεια ? :diablotin:
 
manos426f είπε:
OK,πασο...! :)
Καλα μιλαμε το utility αυτο ειναι μικρο -ουτε install δεν κανει- και απιστευτα ευκολο και βολικο στη χρηση...!

Διαμαντακι...!!

Τα ρέστα μου :D

Η μαγκιά θα ήταν βέβαια εάν έκανες δεξί κλικ σε ένα φάκελο και επέλεγες π.χ. Folder2Iso....
 
telamonas.stokos είπε:
χμμ...αφου το ξερεις αυτο Γιατρε μου γιατι δεν λες και την συνεχεια ? :diablotin:
telamona μου, χρησιμοποιώ cdrecord και mkisofs εδώ και πολλά χρόνια για να κάνω selfbooting τα DC games. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά αυτός μου άρεσε αρκετά, δουλεύει καλά με το hardware μου και έχω εξοικειωθεί πλήρως μαζί του.

Υποθέτω ότι η "συνέχεια" που αναφέρεις είναι ότι προέρχονται από το UNIX και τρέχουν στα Windows υπό cygwin.dll

Pls confirm/deny ότι αυτό εννοούσες... :)
 
Υποθέτω ότι η "συνέχεια" που αναφέρεις είναι ότι προέρχονται από το UNIX και τρέχουν στα Windows υπό cygwin.dllPls confirm/deny ότι αυτό εννοούσες... :)
Ε αφου με ξερεις :)
 
telamonas.stokos είπε:
Oπως ολοι μας πλεον..... :D :D :D

Παντως ειναι φοβερο το οτι οποτε βρισκω ενα πολυ καλο project/utility απο πισω κρυβεται το Linux/Unix...!! :)

(VLC player,folder2Iso και αλλα που τωρα μου διαφευγουν...)
 
Κάτι που ομολογώ ότι ΔΕΝ είχα σκεφτεί να κάνω με το Folder2Iso και το έκανα σήμερα......

Μια και έχω πολλά παλιά games σε folders,αλλά υπό μορφή δισκετών,τα οποία δε κάνουν φυσικά εγκατάσταση αλλιώς,αντί να κάθομαι να γράφω δισκέτες,κάνω τα folders τους iso και μετά μέσω διαδοχικών mountings στo εικονικό drive,κάθε φορά που ζητάνε επόμενη δισκέτα,η εγκατάσταση γίνεται κανονικότατα..!

Το δοκίμασα προ ολίγου με 2 games κι είχα άψογα αποτελέσματα..!
 
Πίσω
Μπλουζα