Follow Me (1977)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.346
Αντιδράσεις
3.595
Θυμάστε μια σειρά εκμάθησης αγγλικών που έδειχνε η εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ αρχές δεκαετίας 80?Με τους χαρακτηριστικούς τίτλους αρχής με το αεροπλάνο και την ωραία μουσικούλα ?(που όποτε την ακούω με πάει σχεδόν 40 χρόνια πίσω νοσταλγικά).Και τον -πιο βρετανική φυσιογνωμία δεν γίνεται- παρουσιαστή Francis Matthews ο οποίος έπαιζε και σε μιά αξιόλογη αγγλική σειρά το "Brat Farrar".Aυτή η σειρά σε μάθαινε με διασκεδαστικό τρόπο κάποια πράγματα απ' την αγγλική γλώσσα (τότε δεν πήγαιναν και όλα τα παιδιά φροντιστήρια για αγγλικά,γαλλικά,γερμανικά κτλ ευρέως -ειδικά στην επαρχία -όπως σήμερα,οπότε ήταν ένας τρόπος να μάθει κάποιο παιδί μερικά βασικά πράγματα).Είχε ενσωματωμένες και κάποιες σειρές συνεχείας,το ένα το έλεγαν "The Red Arrow" απ' όσο θυμάμαι,και γενικά αυτή η εκπομπή μου έχει μείνει ανεξίτηλη στην μνήμη.
Παραθέτω τους τίτλους αρχής που σας έλεγα και σίγουρα θα σας θυμίσει πολλά:

 
Αρχές του 80 (πρέπει να ημουν 6 ή 7 χρονώνε) θυμάμαι που ξεκινούσε να παίζει η εκπομπή αυτή αλλά μου έκανε πάντα εντύπωση το γεγονός ότι δεν έδειχνε υπότιτλους. Δεν είχα παρει χαμπάρι ότι ήταν εκπαιδευτική εκπομπή. Και αυτη η μουσική και το αεροπλάνο!!!! Και ο τύπος που ανεβαίνει από το μετρό και κοιτάει χαμογελώντας την κάμερα!
 
Χμμ....Δεν ειμαι σιγουρη εαν προκειται για τη σειρα που εχω στο νου μου γιατι δεν τα παρακολουθουσα αυτα, αλλα θυμαμαι οτι τη δεκαετια του '80 καμια φορα πετυχαινα μαθηματα αγγλικων απο μια εκπομπη στην Εκπαιδευτικη Τηλεοραση.
Η κατασταση ειχε ως εξης: Επειδη μαλλον εκεινη η εκπομπη ειχε γυριστει καπου μεσα στη δεκαετια του 1970, με ολα τα παρελκομενα στην αισθητικη, εβλεπα κατι ανεκδιηγητους ξανθους μαλλιαδες με καρω σακακια και παντελονια καμπανα να κανουν διαλογους του στυλ:
- Did you take the book?
- Yes, I took the book.
- So, you took the book yesterday.
- Yes, I did.
Κατι τετοιους διαλογους ακουγε φαινεται ο Φωσκολος και εγραψε τη Λαμψη.
 
Χμμ....Δεν ειμαι σιγουρη εαν προκειται για τη σειρα που εχω στο νου μου γιατι δεν τα παρακολουθουσα αυτα, αλλα θυμαμαι οτι τη δεκαετια του '80 καμια φορα πετυχαινα μαθηματα αγγλικων απο μια εκπομπη στην Εκπαιδευτικη Τηλεοραση.
Η κατασταση ειχε ως εξης: Επειδη μαλλον εκεινη η εκπομπη ειχε γυριστει καπου μεσα στη δεκαετια του 1970, με ολα τα παρελκομενα στην αισθητικη, εβλεπα κατι ανεκδιηγητους ξανθους μαλλιαδες με καρω σακακια και παντελονια καμπανα να κανουν διαλογους του στυλ:
- Did you take the book?
- Yes, I took the book.
- So, you took the book yesterday.
- Yes, I did.
Κατι τετοιους διαλογους ακουγε φαινεται ο Φωσκολος και εγραψε τη Λαμψη.
Πιθανόν να είναι κι αυτό που λες
 
Πωπω είχα ξεχάσει ότι υπήρχε καν αυτό. Πολύ χαρακτηριστικό intro και μουσικούλα. Νομίζω ότι ήταν όντως κομμάτι από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση και ισχύει αυτό που λέει η @bambinella 100. Thanks for the memory!
 
Πωπω είχα ξεχάσει ότι υπήρχε καν αυτό. Πολύ χαρακτηριστικό intro και μουσικούλα. Νομίζω ότι ήταν όντως κομμάτι από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση και ισχύει αυτό που λέει η @bambinella 100. Thanks for the memory!
δεν καταπατάω πνευματικά δικαιώματα με αυτό που θα πώ,αλλά υπάρχουν κάποια επεισόδια δηλαδή αποσπάσματα στο youtube.Δεν ξέρω αν είναι και ολόκληρα επεισόδια (ετσι κι αλλιώς μικρή διάρκεια είχε το κάθε επεισόδιο)
 
Θυμάμαι πολύ καλά ότι ήταν κομμάτι της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης. Παιζόταν καθημερινές γύρω στις 11 το πρωί στην Ετ1. Μου έχει μείνει χαρακτηριστικά η μουσική υπόκρουση και το σημείο που ο τύπος βγαίνει από το σταθμό του Μετρό.
 
Πίσω
Μπλουζα