football manager 1

vangelakas

Banned
Joined
10 Απρ 2009
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
2
παιδιά, συγγνώμη ἐάν ἀνοίγω θέμα μέ ἀπορία ἡ ὁποία ἐνδεχομένως νά ἔχῃ ἀπαντηθῇ...

Ἔψαξα ὅμως (ὄχι ἐνδελεχῶς γιά νά εἶμαι εἰλικρινής!) ἀλλά δέν βρῆκα κάτι!

Πού λέτε, πῆγα νά παίξω football manager 1 σέ μιά ὀνλάιν φάση.

Ἐδῶ: http://www.worldofspectrum.org/infoseekplay.cgi?title=Football+Manager&pub=Addict ive+Games+Ltd&year=1982&id=0001823&game=/games/f/FootballManager.tzx.zip&emu=3&aspect=3

Τό πρόβλημα εἶναι ὅτι δέν μπορῶ νά κάνω save σέ κάποια φάση τοῦ παιγνιδιοῦ ὥστε κάποια ἄλλη στιγμή νά κάνω load καί νά συνεχίσω ἀπό ἐκεῖ ὅπου εἶχα βαρεθῇ...

Μήπως ἔχετε κἄνα γιατρικό γιά τήν περίπτωσή μου;

Μερσί... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απάντηση δεν έχω επί του θέματος, αλλά :worship: για τις δασείες, οξείες, περισπωμένες και υπογεγραμμένες!!! 15 χρονια στο ιντερνετ και είναι η πρώτη φορά που το βλέπω αυτό σε φόρουμ. Ο ορισμός του ρετρό!!!
 
Ομολογώ πως και εγώ δεν το έχω ξαναδεί....! :worship: Παρόλο που τα πρόλαβα αυτά, καταργήθηκε η διδασκαλεία τους οταν πήγαινα 4η η 5η δημοτικου - δεν θυμάμαι και ακριβώς - και τα θυμάμαι μόνο σαν ονόματα... Θα μπορούσα να το είχα ψάξει βέβαια και να ήξερα, αλλά.... :frypan:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, ας απαντήσουμε και επί της ουσίας τώρα. :)

Φίλε vangelakas, ίσως σου φαίνεται περίεργο αλλά το παιχνίδι ΔΕΝ έχει save! Πρόκειται για παιχνίδι του 1982 γραμμένο σε BASIC και μάλλον δεν θεώρησε ο Kevin Toms (respect!) αναγκαίο να προσθέσει ρουτίνα save. :)

Θυμάμαι ακόμα που είχα αφήσει τον Spectrum ανοιχτό 5 συνεχόμενες ημέρες για να καταφέρω να ανέβω από την 4η κατηγορία στην πρώτη και να κατακτήσω το πρωτάθλημα.

Για την ιστορία, ο στόχος επετεύχθη και ο Spectrum ΔΕΝ κάηκε. :)

Εδώ έχεις κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με τότε πάντως. Άφησε τους online emulators και παίξε το παιχνίδι σε κάποιον κανονικό Spectrum emulator με δυνατότητα να κάνει save σε .sna (νομίζω ότι οι περισσότεροι emus μπορούν να σώσουν σε .sna)

Για το τεχνικό μέρος της υπόθεσης το .sna είναι ένα image της RAM του Spectrum, οπότε όταν το φορτώσεις, θα βρεθείς ακριβώς στο σημείο που έσωσες, λειτουργεί δηλαδή σαν ένα save state.

Καλή σου διασκέδαση!
 
Μπορείς να δοκιμάσεις τον ZXSpin για emulator. Μια άλλη ενδιαφέρουσα λύση είναι ο Emuzwin o οποίος μπορεί να παίξει και παιχνίδια για Spectrum με 256 χρώματα! (Αν κάποιος έχει μπει στον κόπο να τα μετατρέψει)

Τέτοια παιχνίδια θα βρεις ΕΔΩ και ΕΔΩ.
 
Maddog είπε:
Φίλε vangelakas, ίσως σου φαίνεται περίεργο αλλά το παιχνίδι ΔΕΝ έχει save! Πρόκειται για παιχνίδι του 1982 γραμμένο σε BASIC και μάλλον δεν θεώρησε ο Kevin Toms (respect!) αναγκαίο να προσθέσει ρουτίνα save. :)
Nαί, ἔ;Γιὰ νὰ εἶμαι εἰλικρινής, ὅταν ἀναφέρθηκα στὸ φμ1, τὸ ἔκανα γιὰ τὴν περίπτωση ποὺ τὸ ἔπαιζα ὄχι σὲ σπέκτρουμ π.χ. ἀλλὰ στὸν ἄμστραντ, ὅπου ἐκεῖ, εἶχε ἐπιλογὴ save/load.

Maddog είπε:
Για την ιστορία, ο στόχος επετεύχθη και ο Spectrum ΔΕΝ κάηκε. :)
FA cup ὅμως πῆρες; Ἐκεῖ ποὺ ἐνεφάνιζε σὲ ὅλην τὴν ὀθόνη τὸ κυπελλάκι μὲ τὸν ἀνάλογο θόρυβο... :)

Maddog είπε:
Εδώ έχεις κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με τότε πάντως. Άφησε τους online emulators και παίξε το παιχνίδι σε κάποιον κανονικό Spectrum emulator με δυνατότητα να κάνει save σε .sna (νομίζω ότι οι περισσότεροι emus μπορούν να σώσουν σε .sna)
Καὶ ἐδῶ νὰ διευκρινήσω κάτι. Δὲν ἔχω κατεβάσει κάποια κονσόλλα, κάποιον emulator καὶ ἐν συνεχείᾳ νὰ τοῦ φορτώσω τὸ fm1. Πῆγα ἁπλὰ ἐκεῖ:http://www.worldofspectrum.org/infoseekplay.cgi?title=Football+Manager&pub=Addict ive+Games+Ltd&year=1982&id=0001823&game=/games/f/FootballManager.tzx.zip&emu=3&aspect=3 καὶ ἄρχισα νὰ παίζω φμ1 χωρὶς πρῶτα νὰ ἔχω κατεβάσει κάποιον ἐμιουλάτορα.

Leon είπε:
Μπορείς να δοκιμάσεις τον ZXSpin για emulator. Μια άλλη ενδιαφέρουσα λύση είναι ο Emuzwin o οποίος μπορεί να παίξει και παιχνίδια για Spectrum με 256 χρώματα! (Αν κάποιος έχει μπει στον κόπο να τα μετατρέψει)
Τέτοια παιχνίδια θα βρεις ΕΔΩ και ΕΔΩ.
Πώπω, ἂν κατάλαβα καλά, μοῦ λέτε ὅτι πρέπει νὰ κατεβάσω ἐμιουλάτορα, ἔ; Φφφφφ, ζόρια μὲ φαίνονται! Ἤλπιζα ὅτι θὰ μποροῦσα νὰ τὸ παίξω σὲ ὀνλάιν emulator...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E δεν είναι τίποτα δύσκολο. Κατεβάζεις τον emulator και το παιχνίδι, τρέχεις τον emulator, ανοίγεις το παιχνίδι και είσαι έτοιμος.
 
Πίσω
Μπλουζα