FormatQM προγραμμα για μαζικο αυτοματο format δισκετων

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.340
Αντιδράσεις
9.486
Ας δουμε ενα χρησιμο προγραμμα που μας επιτρεπει να φορμαρουμε μαζικα δισκετες στον ελαχιστο δυνατο χρονο. Αυτο ειναι κατι που ειναι χρησιμο για να διαπιστωσουμε αν ειναι σε καλη κατασταση, για να ξεφορτωθούμε τυχών ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που μπορει να εχουν ξεχαστει ή αλλες αμαρτιες του παρελθοντος (ιους κλπ).

Ο λόγος ειναι για το πρόγραμμα FormatQM της εταιριας Sydex που δραστηριοποιείτο μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 90. Το προγραμμα ειναι shareware και ο δημιουργος του, Chuck Guzis, ειναι ο ιδιος που εχει κανει πολλα ακομα προγραμματα που χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα απο την ρετροκοινοτητα οπως πχ το Simcga. Υπαρχουν διαφορες εκδοσεις διαθεσιμες, αλλα η πιο προσφατη εκδοση που θα βρειτε στα σκοτεινα ρετρομονοπατια του internet ειναι η 2.02.

Αν τρεξουμε το προγραμμα χωρις παραμετρους μας βγαζει σε μια αρχικη οθονη ρυθμισεων οπου μπορουμε να τροποποιήσουμε την συμπεριφορα του προγραμματος για να ταιριαζει με τις αναγκες μας. Προσωπικα το ρυθμισα να κανει πληρες format και verify, να μην με ρωταει τιποτα απολύτως και να απορρίπτει ολες τις προβληματικές δισκέτες. Αν δεν σας περισσεύουν δισκέτες τοτε μπορειτε να του πειτε απλα να μαρκάρει bad sectors, αλλα τετοιες δισκετες εχουν περιορισμένη χρησιμότητα, κυριως για να αντιγράφετε αρχεία στο dos αλλα οχι για να γράφετε disk images κλπ.



Αφου ξεκινησει η διαδικασια, το προγραμμα κραταει το μοτερ του floppy μονιμα αναμενο και προσπαθει συνεχεια να διαβασει δισκετα.




Οταν βαλουμε μια δισκετα στο drive οποτε και αρχιζει η διαδικασια του format.



Αν το format ολοκληρωθει επιτυχως μας δειχνει ενα μήνυμα και συνεχιζει να διαβαζει περιμένοντας για την επομενη δισκετα.



Αν αποτυχει εχουμε διαφορετικο μηνυμα.



Ενα ακομα old-school προγραμμα χρησιμο για ολους εμας τους ρετρομανεις που μας πεφτουν συχνα στα χερια δισκετες που ενας θεος ξερει απο που ειναι, τι εχουν μεσα, για ποσο, που και πως εχουν αποθηκευτεί κοκ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω ρε φιλε, τι μου θύμησες!!!
 
Αυτό το FormatQM το είχα δει όταν είχα πρωτοπροσληφθεί στην προηγούμενη εταιρία μου στα τέλη του 1996 ή αρχές 97. Κάποιος ήθελε να στήσει Novell 2.02 αλλά λόγω του ότι ο πελάτης ήταν απαιτητικός (κάτι άλλο ήταν, αλλά τεσπα...), δε θέλαμε γκρίνια, θέλαμε 100% σωστές δισκέτες και γι΄'αυτό γινόταν χρήση αυτού του προγράμματος.Είχα δει να βαζοβγάζουν δισκέτες από το φλόπι χωρίς να πατάνε πλήκτρο, ούτε να γράφουν φορματ ούτε τίποτα. Μου είχε θυμίσει το αμιγκάκι που περίμενε να του βαλεις δισκέτα. Εγώ δεν άγγιζα, ήμουν νέος τότε, δεν ξέρω λεπτομέρειες, δεν ήξερα καν το πρόγραμμα, αλλά θυμάμαι 100% το GUI που βλέπω στις εικόνες, όπως επίσης και την εντελώς αυτοματοματοποιημένη διαδικασία. Περιττό να πω ότι έχω να το δω από τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα