Forum Runner: Android & iOS browsing στο RetroManiaX Pt1

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.290
Μιας και οι διακοπες εφτασαν και αρκετοι απο εσας θα θελουν να τσεκαρουν ή και να συμμετεχουν στη κοινοτητα ξαπλωμενοι σε καποια παραλια με μοναδικο τους οπλο το κινητο, σας εχουμε μερικες λυσεις.

Θα αναφερθω στην Android εφαρμογη ForumRunner που θεωρω εξαιρετικη λυση για κινητα με μικρες οθονες οπου οι browsers κουραζουν.

Στην δωρεαν εκδοση σας δινει δυνατοτητα να κανετε login, να κανετε browsing, να βλεπετε τα προσφατα ποστς, να διαβαζετε τα PM σας κτλ.

Η full εκδοση σας δινει δυνατοτητα να ποσταρετε κιολας.

Η διαδικασια ειναι απλη.

Αφου κατεβασουμε την εφαρμογη απο το Android Market, την εκκινουμε

forum_runner_retromaniax%20(2).png


Διαλεγουμε Search Forums και στο πλαισιο γραφουμε retromaniax

forum_runner_retromaniax%20(1).png


H πλακα ειναι τι βγαζει δυο διοτι εκανα και εγω και ο Αντωνης registration χωρις να συνενοηθουμε. Καποια στιγμη θα μεινει ενα. Να επιλεγετε αυτο με το ρομποτακι μας (οι παλιοτεροι θα το θυμουνται)

forum_runner_retromaniax%20(3).png


Βγαινουμε στο φορουμ

forum_runner_retromaniax%20(5).png


Παταμε το Menu του τηλεφωνου και κανουμε add το RetroΜaniaΧ στα Favorites ωστε να μην το ψαχνουμε καθε φορα.

Απο κατω επιλεγουμε αν θελουμε να κανει Login και βαζουμε τα στοιχεια μας, τα οποια θυμαται καθε φορα που μπαινουμε.

Με το Current ερχεται το Νεο περιεχομενο, με το Messages παμε στα PM μας, με το Subscribed μπαινουμε στα threads που εχουμε γινει subscribers και με το Profile μπαινουμε στο Προφιλ μας.

forum_runner_retromaniax%20(6).png


Yπαρχει και για iOS αλλα νομιζω οτι στα iPhone (δεν εχω για να ειμαι σιγουρος) ο browser δεν κουραζει. Οποιος κατοχος iPhone θελει, ας ποσταρει τις εντυπωσεις του.
 
Στο iphone πετας πανω των Atomic web browser και τον skyfire και εισαι αρχοντας.Και με τον safari παντως δεν υπαρχει προβλημα.
 
Υπάρχει όντως και για iOS! :)

Ως unofficial supporter, το έχω κατεβάσει και αυτό! Το μενού και οι λειτουργίες είναι τα ίδια σχεδόν!

Θα επανέλθω εκ νέου με λεπτομέρειες! :D


Επανέρχομαι λοιπόν, as promised! :)

Η εφαρμογή υπάρχει διαθέσιμη και για iOS απ' όπου και την κατεβάζετε από το App Store.

Υπάρχει σε 2 εκδόσεις: Τη Free και την επί πληρωμή.

[edit] Η Free απ' ότι φαίνεται δεν είναι διαθέσιμη στο App Store. Εικάζομαι ότι είναι προσωρινό - καθώς εγώ την είχα κατεβάσει όχι πολύ καιρό πριν!

Στη Free, ισχύει ακριβώς ο ίδιος περιορισμός, όπως και στην έκδοση του Android.

Εφόσον λοιπόν την κατεβάσετε, την εγκαταστήσετε και την ανοίξετε, θα δείτε τη (μινιμάλ) αρχική εικόνα, εφόσον μιλάμε για τη Free έκδοση:

attachment.php


Επιλέγοντας το "Forum Browser" σας πηγαίνει στο κυρίως μενού.

attachment.php


Έχετε τη δυνατότητα να δείτε:

Α) όλες τις κατηγορίες των forums

Β) το νέο περιεχόμενο

Γ) ν' αναζητήσετε το φόρουμ της επιλογής σας

Δ) και να δείτε τα πιο δημοφιλή

Εμείς πάμε στο μενού "Αναζήτηση":

attachment.php


Και πληκτρολογούμε στο search box το "Retromaniax":

attachment.php


Η αναζήτηση μας επιστρέφει κι εδώ 2 αποτελέσματα! Πάλι, όποιο από τα 2 και να επιλέξετε, είναι το ίδιο και το αυτό! Προσωπικά, επέλεξα αυτό που έχει εικονίδιο το ρομποτάκι! #)

attachment.php


Κατευθείαν μας εμφανίζει την κεντρική δομή του φόρουμ και κάτω αριστερά, μας δίνει το κουμπί της σύνδεσης:

attachment.php


Επιλέγοντάς το, σας πηγαίνει στη σελίδα του login. Δίνετε τα στοιχεία σας και πατάτε το "Σύνδεση":

attachment.php


Αμέσως μετά το login, θα σας κατευθύνει στα τρέχοντα θέματα. Φυσικά, οι πάνω καρτέλες σας δίνουν τις επιλογές εμφάνισης:

α) Των τελευταίων 3 ημερών

β) Της τελευταίας επίσκεψης

γ) Μόνο των θεμάτων, στα οποία συμμετείχατε

attachment.php


Το μενού στο κάτω μέρος της εφαρμογής, σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε:

α) Τα προσωπικά σας μηνύματα

β) Το προφίλ σας και τα άλμπουμ σας

γ) Στα "Λοιπά", μπορείτε να δείτε και τα θέματα στα οποία έχετε συνδρομή και τα παρακολουθείτε!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Συμπαθητική εφαρμογή! Αξίζει τον κόπο να τη δοκιμάσετε! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα μονο εγω δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα αυτης της εφαρμογης αφου στο forum μπορεις να μπεις με ολους τους Browsers;
 
Διοτι ειναι φτιαγμενα να χωρανε τα δεδομενα στη εκαστοτε οθονη και κανουν μεγαλη οικονομια στο bandwidth αφου δεν κατεβαζουν css και λοιπα καλουδια

Aργοτερα θα κανουμε ενα αφιερωμα και στο παρομοιων δυνατοτητων Tapatalk.
 
εγω με opera mini απο android 2.2 με mobile skin εχω βολευτει. βεβαια εχει καποια μειωνεκτιματα δεν μπορεις να κανεις edit και δεν βλεπεις chat αλλα δεν βαριεσε.. εχω ενναλακτικη τον dolphin mini σε κανονικο skin σε περιπτωση που θελω edit η να δω chat.. επισης και οι 2 ειναι οικονομικοι στο bandwith για να γλιτωνω mb απο το 3g.
 
Πολύ καλό! Μόλις το εγκατεστησα και το ψαχουλευω! Πραγματικά δίνει άλλη αίσθηση στην πλοήγηση από το κινητό.

Αποστολή από το GT-S5830i με τη χρήση Forum Runner
 
Θα έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις σου, Στρατή! :D

Για ρίξε μια ματιά στα settings του Forum Runner! ;)
 
Δεν βλέπω κάτι σχετικό για encoding... Τι άλλο να ψάξω στις ρυθμισεις;
 
stratos84 είπε:
Δεν βλέπω κάτι σχετικό για encoding... Τι άλλο να ψάξω στις ρυθμισεις;
Στρατή, το άι-φόνι με το forum runner φορτίζει! :)

Θα το δω αύριο και θα επανέλθω κάποια στιγμή μέσα στη μέρα! :)
 
Μαλιστα - τα ιδια και με το δικο μου forum runner - Εκδοση 1.3.4 - θα το κοιταξω αυριο και εγω.
 
Ladies & Gents, we got a bug....

Στρατή, άνοιξε ένα θεματάκι εδώ σε παρακαλώ και ξεκινάμε πάλι ψάξιμο! :)

[edit] Thanks Herco! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα