Fummeti (Ιταλικά adult comics) που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα τη δεκαετία του 1980

  • Έναρξη μίζας Χρήστος Κοτζιάς
  • Ημερομηνία έναρξης
Χ

Χρήστος Κοτζιάς

Guest
Ελπίζω να είμαι στο σωστό section.

Αναζητώ -πιθανόν- ιταλικά fummeti, ασπρόμαυρα, στο οποίο η πρωταγωνίστρια της ιστορίας ήταν μία -μονίμως- τσίτσιδη μελαχρινή, που το κεφάλι της μπορούσε να το βγάλει και να το κρατήσει στα χέρια της (σαν αποσπώμενο). Πιθανόν να ήταν ανδροειδές, καθόσον δεν πέθαινε. Πιθανόν και όχι.
 
Προφανώς, μόνο στο χωριό μου κυκλοφορούσε αυτό το περιοδικό... :biglaugh:
 
Ως Fummeti (ιταλικά κόμικς) εννοούμε τα ιταλικά κόμικς που ήταν ολίγον "προχω" κόμικς. Κάποια απο αυτά ήταν xxx κόμικς τα οποία ήταν για μεγαλύτερους αναγνώστες.
(Ανεξάρτητα αν πηγαίναμε πιτσιρικάδες με φιλαράκια στα περίπτερα και τα ξεφύλλιζαμε για να πάρουμε μάτι και γελούσαμε με αυτά που έγραφαν και έδειχναν :biglaugh: )

Το Totem, το Manara και αλλα πολλά τα οποία βλέπαμε εκείνη την εποχή σε περίπτερα ήταν όλα ιταλικά κόμικς δηλαδή Fummeti italiani.

Φυσικά είχαν βγει και πολλά διάσημα ιταλικά fumneti κόμικς όπως το Diabolik, Dylan Dog, Julia, Corto Maltese, Valentina, Milo Manara και αλλα πολλά.

Η ιστορία των Fummeti (ιταλικών κόμικς) ξεκινά απο το 1908...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντάξει, ίσως να μην ήταν ιταλικά fummeti. Ίσως ελληνικά ή ισπανικά ή κάτι άλλο. Εγώ τα διάβαζα στο σπίτι ενός ξαδέλφου μου, ο οποίος ήταν περί τα 10 χρόνια μεγαλύτερος από μένα (δεκαετία '80). Αυτά που θυμάμαι έντονα είναι πως το κόμικ είχε μικρό μέγεθος (όπως και τα fummeti) με σχετικά μαλακό εξώφυλλο, ασπρόμαυρο σχέδιο και είχε soft ερωτική θεματολογία με ίσως, στοιχεία sci-fi. Πρωταγωνίστρια ήταν μία τσίτσιδη νεαρά, πιθανόν μελαχρινή, η οποία μπορούσε να βγάλει το κεφάλι της, να το κρατήσει στα χέρια της, να το αφήσει στο πάτωμα, κλπ. Δεν είμαι σίγουρος αν εμφανίστηκε μόνο σε μία ιστορία ή ήταν πρωταγωνίστρια σε σειρά, αυτοτελών ιστοριών.
 
Πίσω
Μπλουζα