Future Wars (Les voyageurs du temps)

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


Future Wars ή αλλιώς Les Voyageurs du Temps (για τους Γαλλόφωνους).

Άλλο ένα αριστούργημα από την αγαπημένη μας σε όλους Delphine. Για όποιους δεν θυμούνται είναι η εταιρεία που έχει βγάλει μερικά από τα ομορφότερα games που μας έχουν χαρίσει δεκάδες και ίσως εκατοντάδες ώρες διασκέδασης μπροστά στον υπολογιστή μας! Απλά μπορούμε να αναφέρουμε τα: Cruise for a corpse, Another World και Flashback.

Πίσω στο θέμα μας τώρα…

picture.php


Η αρχή του παιχνιδιού δεν μας προδιαθέτει για το τι θα συναντήσουμε στην συνέχεια! Είστε ένας απλός καθαριστής τζαμιών. Για την ακρίβεια καθαρίζετε τα τζάμια στην εξωτερική πλευρά ενός ουρανοξύστη! (μπρρρ… όχι και ότι καλύτερο θα έλεγα!)Εκεί αφού τα ακούτε λίγο από το αφεντικό σας, γιατί σας χύθηκε το νερό από τον κουβά, αρχίζει η περιπέτειά σας. Μπαίνετε μέσα στα γραφεία της εταιρείας και εκεί βρίσκετε μια μηχανή που σας μεταφέρει στον χρόνο! Εκεί θα συναντήσετε και την Lo’Ann η οποία είναι ειδική πράκτορας από το μέλλον και μαζί της θα προσπαθήσετε να σώσετε τον κόσμο από τα κακόβουλα σχέδια των εξωγήινων! Οι εξωγήινοι έχουν βάλει για άλλη μια φορά στο μάτι τον πλανήτη μας και θέλουν να τον καταστρέψουν χρησιμοποιώντας μια ωρολογιακή βόμβα! Θα ταξιδέψετε στο παρελθόν(μεσαίωνα) και στο μέλλον (44ο αιώνα), θα επιβιβαστείτε στο διαστημόπλοιο των εξωγήινων και θα χαλάσετε τα σχέδιά τους! Μέχρι και που θα δείτε πώς χάθηκαν από την Γη οι δεινόσαυροι!!!

picture.php


Το παιχνίδι από τεχνικής άποψης είναι σχεδόν άριστο.Τα γραφικά και τα χρώματά του δένουν με την ατμόσφαιρα και τα τοπία που θα συναντήσετε σε όλες της εποχές είναι αριστουργηματικά (το παιχνίδι τρέχει μόνο σε vga και ega cards). Ο ήχος επίσης είναι πολύ καλός μιας και το παιχνίδι υποστηρίζει κάρτα ad-lib. Εκεί που θα έπρεπε να προσεχθεί ίσως λίγο περισσότερο θα ήταν στον χειρισμό του ήρωά μας, καθώς μερικές φορές είναι εκνευριστικό να θές να χρησιμοποιήσεις κάτι που βλέπεις και να σου βγαίνει το μήνυμα : come little closer.Ο χειρισμός του γίνεται εξ ολοκλήρου με το ποντίκι. Με δεξί κλικ εμφανίζονται οι επιλογές του τι θέλουμε να κάνει ο ήρωάς μας και με το αριστερό τις εκτελούμε.Εχει πολλούς και διάφορους γρίφους που απαιτούν το 100% της προσοχής μας.Πάντως είναι πάρα πολύ εθιστικό και θα κρατήσει τους λάτρεις των Adventures για πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή τους!

Μπράβο Eric Chahi… τα κατάφερες και πάλι!

Γραφικά : 96%

Ηχος : 80%

Πλοκή : 92%

Χειρισμός : 75%

Αντοχή στο χρόνο : 90%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είτε το πιστεύετε είτε όχι, το παιχνίδι αυτό δεν έτυχε να το παίξω ποτέ, ενώ έχω ασχοληθεί με όλους τους υπόλοιπους τίτλους της εταιρίας...

Χμμμμ... Ώρα για ST Adventure gaming...

Ωραίος Stanfromgreece! :thumbup:
 
Ωραιο Game! πολυ καλο review,δυστυχως δεν το τελειωσα το παιχνιδι,το παρατησα στο τελος που επρεπε να βρεις το σωστο δρομο νομιζω στο mothership που ειχε αντιστροφη μετρηση (πωπω περασε πολυ καιρος που το ειχα παιξει στην amiga.)

Ασχετη ερωτηση, τι απεγινε η delphine?
 
Πράγματι το τελευταίο κομμάτι στο διαστημόπλοιο είναι μεγάλο παλούκι! Μου είχε σπάσει να νεύρα μέχρι να το καταφέρω!
 
Stanfromgreece πως τα καταφερες και το εβγαλες? πρεπει να ειχες υπομονη! εμενα με ειχε τρελανει! ολο λαθος πηγαινα.

Thanks dino for info!

Τα τελευταια χρονια εκτος απο το dark stone ολο racing εβγαζε,

moto racer 1 (97)

moto racer 2 (98 )

moto racer 3 (2001)

moto racer world tour (2000)

moto racer advance (2002)

Λαθος κινηση
 
Δεν σταματησα ποτε να παιζω MotoRacer1...υπαρχει παντα στα PC μου...

Τα αλλα,απλα δεν επρεπε να κυκλοφορησουν ποτε...
 
το moto racer 1 ηταν φοβερο το εχω και εγω στο pc και το εχω ακομα στον pentium 166 με την voodoo1 4mb.Aπλα Wally οπως λες και εσυ τα αλλα δεν χρειαζοντουσαν,αντι να κοιταξει πως να να βγαλει συνεχειες απο της πρωτες επιτυχειες του (flashback,future wars,another world) εβγαζε ασκοπα racing τιτλους.
 
Είναι πραγματικά κρίμα που μιά εταιρεία που έχει κατασκευάσει τόσο ατμοσφαιρικά και εθιστικά Adventures το έριξε τελικά σε ανούσια Racing Games... Τουλάχιστον ελπίζω αφού ο Eric Chahi έκανε το remake του Another World, να ξαναασχοληθεί λίγο με το θέμα μπας και δούμε και κανένα Adventure της προκοπής... γιατί τα τελευταία χρόνια έχει στερέψει η λίμνη...
 
Κι ομως.. εχουμε χασει τοσα παλια ρετρο adventures που ειναι πραγματικα λατσολίθαρα και ομως δεν τα ξερουμε καν. Και εχουν βγει αρκετα για να σε καρτησουναπασχολημενο μεχρι να βει το επομενο... Ψαξε λιγο και ολο κατι θα βρεις :)

Το παιχνιδι παντως το ειχα παιξει μια φορα στο πισι... ηταν καπως 'πρωτογονο' και κακοφτιαγμενο τοσο σε χειρισμο οσο και περιγραφες (ασε δε τα 'μαργαριταρια') οπως το Operation Stealth... πολυ Pixel hunting και πολλα dead ends
 
Καλημέρα φίλοι... τα Adventures ήταν πάντα το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιών! Ακόμα και απο την εποχή που έπαιζα με τον Amstrad είχα ξετινάξει τα Pawn,Ingids Back και Corruption... μετά με το PC τα πρώτα που 'ξεπεταξα' ήταν τα Larry... αργότερα,ας είναι καλά ο Μιχάλης ο Νταμουλάκης... χάρη σε αυτόν ότι έβγαινε παίρναγε και από τα χέρια μου! Δεν με ένοιαζαν τόσο πολύ τα γραφικά, ούτε αν είχαν κάποια ατέλεια, αυτό που με ένοιαζε περισσότερο ήταν να έχουν 'ατμόσφαιρα' όπως τα παιχνίδια της Delphine και της Lukas ή χιούμορ όπως τα παιχνίδια της Sierra... Το Future wars νομίζω τα συνδύαζε και τα 2...Το Operation Stealth ουτε σε μένα πολυάρεσε, αλλά είχα σχοληθεί αρκετά μαζί του.
 
!!

το παιχνίδι αυτό δεν το είχα υπόψιν μου...μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα του ρίξω οπωσδήποτε μια ματιά...

thanx Stan!
 
Δεν το γνωρίζω καθόλου το game ομολογώ....!!!

Stan,thanks for the info και ασφαλώς καλωσόρισες στην ομάδα των GRM reviewers !!

(είναι το πρώτο σου review αυτό,αν δε κάνω λάθος,έτσι δεν είναι ; )
 
Το Operation Stealth στην amiga 500 με 1mb ειχε speech (αν θυμαμαι καλα) και ειχε ακριβως την φωνη που εβγαζε το προγραμμα say του workbench.
 
Εξαιρετικό review !!

To παιχνίδι είχε πάρει πολύ καλή κριτική και απο τον Αντρέα αν θυμάμαι καλά.

Δυστυχώς είναι απο εκείνα που ξεκίνησα αλλά άφησα στη μέση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου άρεσε - κάθε άλλο μάλιστα.

Κάποια στιγμή πρέπει να ψάξω να βρώ που έχω βάλει την δισκέττα με τα saves... :D
 
Thanks Billy... πρόσεξε να μην ξεχάσεις να κάνεις save ακριβώς πρίν την τελευταία δοκιμασία στο διαστημόπλοιο των εξωγήινων, γιατί διαφορετικά δεν παλεύεται το παιχνιδάκι! :thumbup:
 
Ευχαριστώ για την συμβουλή Stan !! Θα φροντίσω να το θυμάμαι. :)
 
Πίσω
Μπλουζα