Gabriel Knight 2-The beast within

Η Jensen μας κανει πιο λιανα το remake του GK Sins of the Fathers που κυκλοφορησε σημερα

 
Οκ, καλά τα ρετρό, καλά τα πιξελιασμένα γραφικά, γι'αυτά ζούμε, όμως, ΟΜΩΣ, τα γραφικά του remake είναι κα-τα-πλη-κτι-κά!!!

Άσχετο, Vista τρέχει το πισί της Jensen; :D :D
 
Επαναφέρω αυτό το θέμα πρώτα για να πω μπράβο στον Μάνο για το πολύ όμορφο review, κι έπειτα για να συμφωνήσω ότι είναι πραγματικά ένα από τα ωραιότερα adventure games που βγήκαν ποτέ, και οι λάτρεις του είδους δεν πρέπει να το χάσουν. Εγώ το είχα ανακαλύψει σχετικά αργά, και πραγματικά εθίστηκα, δεν ήθελα να τελειώσει. Τα είχε όλα, μυστήριο, horror, παραμύθι, ιστορία, εκπληκτική μουσική, φοβερή πλοκή και υπέροχες ερμηνείες. Προσωπικά οι ερμηνείες όλων των άλλων μου άρεσαν περισσότερο από τον πρωταγωνιστή Erickson, καλός ήταν αλλά δεν ταίριαζε και πολύ το παίξιμό του κατά τη γνώμη μου, τον ήθελα λίγο πιο σοβαρό και μετρημένο, κι όχι με τόση Αμερικανιά, ειρωνείες και χίλιες συσπάσεις της φάτσας το λεπτό. Αλλά οκ, αυτά είναι λεπτομέρειες σε σύγκριση με την αξία του παιχνιδιού γενικότερα. Και αχ αυτός ο βαρώνος, γιατί πάντα οι κακοί/σκοτεινοί χαρακτήρες να είναι και οι πιο γοητευτικοί; Πώς να μη σε παρασύρει μία τέτοια γοητεία; Φοβερός στο ρόλο του ο Πολωνός ηθοποιός Peter J. Lucas. Επίσης μου είχε φανεί αστείο που το πραγματικό όνομα του ηθοποιού που υποδύεται τον Dr. Klingmann είναι...Wolf :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα παιξει κι εγω πολυ παλια, μαλον την εποχη που ειχε κυκλοφορησει, και υπολογιζω να το ξανακανω. Δε θυμαμαι πολλα απο την υποθεση, καθοτι ηξερα πολυ λιγοτερα αγγλικα απο ο,τι ξερω τωρα, αλλα ηταν εντυπωσιακη η παραγωγη. Παντως ο Γκαμπριελ φλωρακι πρεπει να ειναι, μη ξεχναμε οτι ηταν βιβλιοπωλης και οχι κανας Ιντιανα Τζοουνς (οπως ο μακαριτης θειος του) :D

Μιας και σε ενα παλιο ποστ αναφερθηε ο Νταν Μπραουν, να πω οτι ειναι πραγματικα εντυπωσιακο το πως η Τζενσεν περιπλεκει ιστορικα στοιχεια και real-life τοποθεσιες με φανταστικα σεναρια, μια τεχνικη που χαρακτηριζει τα εργα του Μπραουν :D
 
O Indy καθηγητης πανεπιστημίου ητανε..δεν τον λες και Tony Montana. [h=2][/h]
 
Επισης το ζευγαρι των "δαιμονολογων" στο παιχνιδι, πρεπει να ειναι εμπνευσμενοι απο το ζευγος Warren (γνωστοι απο τα θριλερ που εχουν βασιστει στις "εμπειριες" τους)
 
Πίσω
Μπλουζα