Galactica (1980)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
BATTLESTAR GALACTICA 1980




picture.php



Μετά από 30 χρόνια περιπλάνησης στο αχανές διάστημα, το διαστημόπλοιο Galactica και ο στόλος των 220 διαστημοπλοίων με τους υπόλοιπους εναπομείναντες από τις 12 αποικίες, τελικά ανακαλύπτουν την μυθική 13η και τελευταία αποικία των ανθρώπων: την ΓΗ. Κυνηγημένοι από τους Cylons πίστευαν ότι αυτή θα ήταν μία ευκαιρία να καταφέρουν να ξεφύγουν από το χείλος του αφανισμού και να αντεπιτεθούν στους κυνηγούς τους, όμως τελικά διαπιστώνουν ότι στο έτος 1980 που βρίσκονται οι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη, δεν έχουν αναπτύξει την τεχνολογία που θα τους επιτρέψει κάτι τέτοιο. Όχι μόνο δεν έχουν ξεπεράσει τον κίνδυνο όπως έλπιζαν, αλλά επιπροσθέτως αποκάλυψαν και την θέση της 13ης και τελευταίας αποικίας στους διώχτες τους. Τελικά μήπως αυτή είναι η αρχή του τέλους για το ανθρώπινο είδος από τους τεχνολογικά πιο ανεπτυγμένους Cylons που ως σκοπό έχουν την ολοκληρωτική εξάλειψη του;

picture.php



1,5 μόλις χρόνο μετά την αρχική σειρά του Galactica, αυτό επιστρέφει με διαφορετική μορφή και με αρκετούς από τους παλιούς ήρωες απόντες. Ο Διοικητής Adama είναι στο πόστο του, όμως εμφανώς αλλαγμένος και καταπονημένος από τον χαμό (?) και του δεύτερου υιού του (Apollo), τώρα πια πλαισιώνεται από νέους χαρακτήρες. Η ποιότητα και το μπάτζετ είναι εμφανώς πεσμένα ενώ και οι ακροαματικότητες δεν είναι οι αναμενόμενες, έτσι μετά τα γυρίσματα των πρώτων 10 επεισοδίων και πριν την ολοκλήρωση του κύκλου, η σειρά ματαιώνεται απότομα και ολοκληρωτικά. Πολλοί θα έλεγαν ότι η δεύτερη αυτή σεζόν ήταν μία απογοήτευση και ίσως αυτό να προσπαθούν να διορθώσουν με την αναβίωση του Νέου Galactica 23 χρόνια μετά. Γεγονός είναι ότι η σειρά αυτή ΔΕΝ υπάρχει σε επίσημη κυκλοφορία μέχρι σήμερα. Όπως και να το κάνουμε είναι must για τους λάτρεις του είδους.

picture.php



More info:

EPG Galactica 1980

Battlestar Galactica.COM

Κυκλοφορεί σε γνωστό κατάστημα της περιοχής σας.

(προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: δεν αντιγράφω άλλους, το αρχικό ήταν δικό μου UL)

Πάρτε και ένα δωράκι να έχετε... DVD Cover

...και για να μην ξεχνιώμαστε έτσι; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολο λεω θα το δω,αλλα δεν καθεται η φαση...

thanx ambu!
 
Οχι ρε φουστη μου επαθα σοκ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ.:eek: :banghead: :sob: :sob:
 
Όταν το είχα δει πιτσιρικάς, μου άρεσε.

Όταν το ξαναείδα πρόσφατα, μάλλον ξενέρωσα.

Καμία σχέση με το "δεμένο" κλασσικό Galactica.

Παραήταν "παιδική" η προσέγγιση του Galactica 1980.
 
Δε βρίσκω λόγια να εκφράσω το θαυμασμό μου σε αυτή τη σειρά που δημιούργησε χιλιάδες fan clubs ανά τον κόσμο! Είναι η σειρά που δίδαξε το πώς πρέπει να μοιάζει ένα Robot!Και φυσικά μιλάω για τους φοβερούς Cylons που είναι από εκείνα τα παραδείγματα που οι κακοί της ιστορίας καταφέρνουν να κλέψουν την παράσταση!Εκείνη την πρώιμη εποχή που γεννήθηκε αυτή η σειρά ,έννοιες όπως η ρομποτική δημιουργούσαν φόβο και μια σχετική ανατριχίλα! Αποτέλεσμα να τροφοδοτούν έντονες συζητήσεις για το τι θα γινότανε αν οι μηχανές εξελισσόντουσαν επικίνδυνα!

Η φοβερή μορφή τους ,τα εκπληκτικής σκηνοθεσίας πλάνα που τους παρουσίαζαν κυριολεκτικά απαστράπτοντες κάτω από έξυπνα χρησιμοποιημένο φωτισμό , δημιούργησαν ένα εκρηκτικό οπτικό αποτέλεσμα που ήτανε ταυτόχρονα κσι γροθιά στο στομάχι! Προσθέστε σε αυτό και την απόλυτη computerized φωνή που ακόμα και σήμερα σου δημιουργεί σοκ και δέος όταν την ακούς!!

Το χαρακτηριστικό κόκκινο μάτι με τον ανατριχιαστικά περιοδικό ήχο λειτουργίας , περιττό να αναφέρω από ποιον αντιγράφτηκε μετά!

Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το επεισόδιο The Return Of Starbuck.

Σε αυτό ο καταρριφθείς σε ένα έρημο πλανήτη Starbuck , βρίσκει ένα κατεστραμμένο Cylon fighter με το πλήρωμα του "νεκρό".Αποφασίζει να επιδιορθώσει τον ένα απο αυτούς , μην αντέχοντας τη μοναξιά.Είναι νομίζω η πρώτη φορά που επιχειρείται μια ενδοσκοπική προσέγγιση στον ψυχισμό του αντίπαλου δέους ,που καταλήγει τελικά στην ανάδειξη εντόνων ανθρωπομορφικών στοιχείων.

Σε αυτό το επεισόδιο δημιουργήθηκε πιθανών και η "μαγιά" όπου προ-οικονομεί τις δυνατότητες εξέλιξης των Cylons και βοήθησε στο κτίσιμο των σύγχρονων επεισοδίων.

Υ.Γ. Μια ένσταση για το συγκεκριμένο επεισόδιο ήταν η ιεροσυλία να αλλοιώσουν ελαφρώς την φωνή του επιδιορθωμένου Cylon.Πιθανών κάτι τέτοιο κρίθηκε αναγκαίο γιατί ήταν η πρώτη φορά που θα είχαμε διαλόγους μεγαλύτερους από τις κλασικές ατάκες " By your command " , και θα υπήρχε ίσως πρόβλημα ορθής κατανόησης τους από το αγγλόφωνο κοινό λόγο της άκαμπτης computerized άρθρωσης!

cylonszu5.jpg
 
ambu......το review σου πραγματικά ήταν απαραίτητο για το φόρουμ υποκλίνομαι.Πάντα τέτοια!
 
to Galactica 1980 τουλαχιστον μεχρι το 6ο επεισοδειο που εχω δει.....δεν αξιζει μια, σαν τα επεισοδεια των 70s
 
Aardvark είπε:
Οχι ρε φουστη μου επαθα σοκ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ.:eek: :banghead: :sob: :sob:
Kαι μετα απο 5 χρονια ξαναπαθα σοκ ,τις ειχα ξαναξεχασει παντελως μετα το ποστ lol!


 
Πίσω
Μπλουζα