Game quiz #1

abyss

RetroWannaBe
Joined
28 Απρ 2006
Μηνύματα
30
Αντιδράσεις
2
ΟΚ, για να δούμε τι ξέρουν οι επισκέπτες του forum για τα παιχνίδια του Spectrum...

Μετεξέλιξη του ίσως πιο επαναστατικού παιχνιδιού στην ιστορία του Spectrum. Ποιο είναι το παιχνίδι και πώς λέγεται η μηχανή γραφικών στην οποία βασίζεται;

g.gif
 
ti mou thimises!!

GunFright!!!!

me ti mixani Filmation2

paixnidara!!!!
 
Σωστός!

Κατά βάση, ήταν πολύ εντυπωσιακό τεχνικά. Ισομετρικό με scrolling τεσσάρων κατευθύνσεων στο Spectrum και αυτόματο κρύψιμο των τοίχων που καλύπτουν το οπτικό πεδίο του παίκτη!

Αλλά σαν παιχνίδι, μου φαινόταν λίγο βαρετό. Και είχε και bugs το ρημάδι. Μάλιστα η Ultimate στις οδηγίες του έγραφε ότι επειδή το παιχνίδι είναι τόσο εξελιγμένο και πολύπλοκο, είναι πιθανό να έχει προβλήματα!
 
To καλύτερο ισομετρικό πάντως στον Spectrum πρέπει να ήταν το επικό 'Where Time Stood Still' με τη φοβερή μουσική στον 128άρη. Η καλύτερη έκδοση του παραπάνω παιχνιδιού πρέπει να είχε βγει (αν δε με απατά η μνήμη μου) για Atari ST.
 
Vale kai to AntAttack,HeadOverHeals :)
 
Όταν βγήκε το Head Over Heals είχα περάσει σε CPC6128.

Γι' αυτό το λόγο, ξεπερνώντας το shock που έπαθα όταν πρωτοέπαιξα το Knight Lore, νομίζω ότι κορυφαία ισομετρικά στο Spectrum ήταν τα Batman και Fairlight. Το Fairlight, εκτός από την πρωτόγνωρη σε ZX-48 τότε δικάναλη μουσική στην εισαγωγή, είχε και ένα εξαιρετικό μοντέλο φυσικής - κάθε αντικείμενο είχε όγκο και βάρος!
 
Την κασσετα του GunFright παιδια την εχω ακομα και μαλιστα προσφατα την ετρεξα στον spectrum μoυ και ακομα δουλευει....

Εκατομμυρια ωρες εφαγα με δαυτο!!Το σπαστικο ηταν οταν επρεπε να χτυπησω τον ληστη στο τελος του 3ου Level παντα τον

χτυπουσα αλλα παντα εχανα!!!!!Ισως να ηταν Bug του παιχνιδιου!!Αγαπημενο παιχνιδι!!
 
αυτο το παιχνιδι το θυμαμαι κι εγω και το επαιξα και προσφατα στον σι-πι-σι προσομειωτη για εναν ομως και μονο λογο... ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ που χοροπηδουσαν και δειναν στεγνα τον ληστη με το δαχτυλο !!!! χαχαχαχα¨ :)
 
χε χε ναι θυμαμαι ειχαν πλακα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα