game trivia

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.745
Λιγο παραξενο και εξεζητημενο θεμα.. τελος παντων.

Οσοι εχουν ξεροσταλιασει με παιχνιδια στον υπολογιστη, μετα απο Ν φορες παιξιματος δεν μπορει, ολο και κατι παραξενο, η αστειο θα ανακαλυψουν μεσα σε ολους τους πειραματισμους που θα κανουν

Φυσικα δεν εννοω τα κλασσικα injokes η easter eggs που μπορει να τα ανακαλυψει η καταλαβει ο οποιοσδηποτε αλλα κατι ισως πιο ψαγμενο..

Ισως ειναι μια αστεια περιγραφη που βγαινει οταν δοκιμασετε κατι πολυ παραξενο; καποιο προγραμματιστικο λαθος (bug); κατι που ανακαλυψατε μονοι σας και δεν αναφερεται σε κανενα walkthrough... η κατι που σας εκανε πολλη εντυπωση οτι οι προγραμματιστες ειχαν προβλεψει οτι θα το κανατε (οπως αν γραφατε βρωμολογα!!!)...

Το Conquest of Camelot για παραδειγμα ειναι απο τα πιο καλοφτιαγμενα παιχνιδια που εχω δει και καταλαβαινει σχεδον τα παντα. Ας κανω μια λιστα με οσα εχω ανακαλυψει :Ρ

1. Το παιχνιδι καταλαβαινει τη λεξη fuck. Οι απαντησεις στα ατομα που τη γραφετε ειναι φυσικα πολυ αστειες!

2. Σε καποια φαση, η Γκουινεβιρ δινει στον Αρθουρο ενα τριανταφυλο και λεει να το φοραει διπλα στην καρδια του. Αν γραψετε 'wear rose' θα παρετε την απαντηση 'Το εννοουσε μεταφορικα'!!!!!!!

3. Στο δωματιο του Μερλιν, ειναι ενα ματσακι με βοτανα. Αν το κανετε examine θα σας πει μυθους που σχετιζονται με αυτα (πχ οτι η μεντα στην Ελληνικη μυθολογια λεγοταν Μινθη και μεταμορφωθηκε σε φυτο απο την Περσεφονη κλπ)!!!

4. Στο Glastonbury Tor υπαρχει ενα αγκαθοδεντρο το οποιο λεει οτι το φυτεψε ο Ιωσηφ της Αριμαθαιας. Σημερα μολις εμαθα οτι αυτο το δεντρακι οντως υπηρχε και οντως η παραδοση το ηθελε να το φυτεψε εκει ο Ιωσηφ!!!!! Γνωστο ως Glastonbury Thorn

5. Στο ιδιο μερος υπαρχει ενα πηγαδι. Το καλυμμα του εχει το ιδιο σχεδιο με το υπαρκτο Chalice Well που υπαρχει στο Glastonbury

6. Αν χασετε το δρομο στην ερημο, θα βρειτε ενα μερος με φιδια, μπορειτε να σκοτωσετε το ενα αλλα αν προχωρησετε σιγουρα θα πεθανετε. Δεν εχω βρει καποια χρησιμοτητα σε αυτο το μερος

7. Στην πηγη του Σιλωαμ, αν ακολουθησετε το ρευμα, θα βρειτε μια στοα. Οσο πατε αριστερα θα σκοτεινιαζει μεχρι που θα πεθανετε

8. Στην πυλη της Ιερουσαλημ, αν κανετε νοτια, θα εμφανιστει ενα οραμα του Μερλιν και θα λεει οτι φτασατε πολυ μακρυα για να κανετε πισω. Αν τον παρακουσετε, θα μεταφερθειτε σε ενα σημειο της ερημου, πριν

9. Στο σπιτι της Φατιμα, αν πατε να φυγετε, θα ανοιξει μια καταπακτη και θα βρεθειτε στη στοα της πηγης του Σιλωαμ!!!

10. Στην Ιερουσαλημ υπαρχει ενα σοκακι με ενα ψοφιο σκυλο και ενα λεκε απο κατουρα, και ο τοιχος εχει ενα γκραφιτι στα Λατινικα... δεν μπορειτε να κανετε τιποτα εκει περα (αλλα το γκραφιτι εχει πλακα αν το μεταφρασετε :Ρ)

11. Σε καποια φαση, παλι στην Ιερουσαλημ, σε ενα παραθυρακι φαινεται η αδελφη του χασαπη (απο αυτον που αγοραζετε κρεας για καποιο γριφο). Αν κανετε look, θα σας σφαξει με το μπαλτα!!

12. Σε οποιοδηποτε σημειο, αν κανετε 'look Liber ex Doctrina' θα σας δειξει ενα εικονιδιο του manual και θα πει οτι πρεπει να το εχετε παντα μαζι σας

Και το πιο κουφο:

Σε ενα σημειο, ειναι ενας πτρινος κυκλος σαν Στοουνχετζ και στη μεση ενα βαθρο που στεκεται μια μαγισσα. Αφου ελευθερωσετε τη μαγισσα, αν εξετασετε το βαθρο, θα ας δειξει ενα εικονιδιο του βραχου με ρουνους, και θα σας πει τη 'μεταφραση' των ρουνων που ειναι χιντ για τον επομενο γριφο.

Εκατσα λοιπον και διαβασα τους ρουνους οπως εμφανιζονται στο εικονιδιο και διαβασα οτι λεει κατι εντελως ασχετο απο τη 'μεταφραση' που δινει το παιχνιδι. Γραφει λοιπον κατι σαν "Stormbringer - death is allz -beware cursed is the wielder Thor O...." 8)

Τα παραπανω χαρηκα πολυ που τα ανακαλυψα (καθαρα απο τυχη!!) γιατι δεν τα ειχα διαβασει πουθενα σε κανενα strategy guide!! Και αυτο ισως ειναι το κακο που χρησιμοποιουσα λυσαρια... αν αφηνομουν απο την αρχη χυμα θα τα ειχα ανακαλυψει πιο νωρις. Ειμαι σιγουρος οτι το CoC εχει πολλα αλλα 'μυστικα' που δεν ξερουμε ακομα

Υπαρχουν και αλλα τετοια πραγματακια απο διαφορα παιχνιδια.. οταν θυμηθω θα γραψω!!
 
(μπας ενδιαφερεται κανενας) Ακουσα οτι το σοκακι στην Ιερουσαλημ ειναι εκει που καταφευγει ο ληστης που σου παιρνει τα λεφτα μολις μπει, αρκει να τον ακολουθησεις γρηγορα

ΜΕ την πρωτη ευκαιρια θα το επιβεβαιωσω

Τι εγινε; καμια αλλη ανακαλυψη;;
 
Στο The Secret of Monkey Island, στον Atari ST, παρόλο που η εταιρία Lucasfilm Games, έλεγε πως το παιχνίδι τρέχει κανονικά σε 512k, όταν έφτανες στα μέσα περίπου της περιπέτειας, κρασάριζε στην οθόνη Stan's Vessels και δεν ήξερα τι έφταιγε!!! Νόμιζα πως ήταν το αντίγραφο...

94613318800vd1.gif


Όταν έβαλα επέκταση μνήμης στον ST μου και έφτασε το 1ΜΒ, το πρόβλημα λύθηκε και με μεγάλη μου χαρά, κατάφερα και τελείωσα την περιπέτεια...
 
Ρε σεις!!! Δεν είναι δυνατόν να μην το είχατε καταλάβει!!! Ενα άτομο του μεγέθους μου... θα ήταν αδύνατον να αποτυπωθεί μονο με 512κ μνήμης! Το 1ΜΒ και λίγο μου πέφτει!!! και χάρη ρε σας έκανα που εμφανιζόμουν στο παιχνίδι! Αντε!!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα