Gamecube ερωτησεις

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Καλησπερα σε ολους.

Αποφασισα να ασχοληθω με την μοναδικη κονσολα που δεν ειχα, το camecube της nintendo. Ετσι απεκτησα ενα, μαζι με καρτουλα μνημης και χειριστηριο. Ειναι αρκετα ομορφο, απο τις πιο ομορφες κονσολες, γενικα.

Ομως ειδα οτι τα παιχνιδια εχουν τιμες κοντα στα 20 ευρω, και ετσι αποφασισα να το τσιπαρω. Οι ερωτησεις αφορουν γενικα το "φορματ" των δισκων που βλεπει το camecube. Ειναι ιδια με τα δισκακια, που χρεισιμοποιουν οι καμερες? εχουν καποιοα συγκεκριμενη χωριτικοτητα? υπαρχουν μαρκες που παιζουν καλυτερα απο αλλες? Τι πρεπει να προσεξω στην διαδικασια? γινεται με alcohol?

Και για να μην βγει κανενας υπευθυνος του φορουμ και πει οτι απαγορευονται θεματα με αντιγραφες, σας λεω οτι απλα σκεφτομαι να κανω αντιγραφα ασφαλειας απο τα αυθεντικα παιχνιδια που θα αγορασω, αρα δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας, εφοσον θα εχω τα αυθεντικα.

Αν και παλι, νομιζεται οτι θα σας σβησουν αυτα που θα γραψετε, τοτε στειλτε μου ενα πμ, να ειστε καλυμενοι.

Σας ευχαριστω, που θα με βοηθησε να ανακαλυψω το κρυμενο θησαυρο του camecube :)
 
Το gamecube έχει ειδικό format δίσκων. Για να κάνεις αντίγραφα θέλεις συγκεριμένο LG dvd drive (σειράς 8164 IIRC που είναι αρκετά παλιό) ή να κάνεις πατέντα με το broadband adaptor και να "φτιάχνεις" iso μέσω δικτύου. Καλύτερα να βρεις έτοιμα αυτά που θέλεις.

Επίσης, εκτός από chip πρέπει να κάνεις και ρύθμιση στο laser για να διαβάζει αντίγραφα, από την Ν διαβάζει μόνο αυθεντικά (το laser είναι ρυθμισμένο να διαβάζει με λίγη δύναμη)

Είναι λίγο θέμα αυτό , γιατί τα δισκάκια της Ν δεν είναι dvd standar... έχουν δικό τους format... To chip στην ουσία είναι replacement bios με τα codes των dvdr για να τα διαβάζει... Επίσης με το παραμικρό το gc πετάει Disc Read Error, αφού δεν κάνει καμοία παραπάνω προσπάθεια αν συνατήσει δυσκολία. Σου προτείνω τα viper chips ...
 
Και για να μην βγει κανενας υπευθυνος του φορουμ και πει οτι απαγορευονται θεματα με αντιγραφες, σας λεω οτι απλα σκεφτομαι να κανω αντιγραφα ασφαλειας απο τα αυθεντικα παιχνιδια που θα αγορασω, αρα δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας, εφοσον θα εχω τα αυθεντικα.
Ενω λιγο πιο πανω εξηγεις οτι

Ομως ειδα οτι τα παιχνιδια εχουν τιμες κοντα στα 20 ευρω, και ετσι αποφασισα να το τσιπαρω.
Ελα ρε συ Μαικ :cool: Ουτε ειναι ευχαριστο να λες "Αν και παλι, νομιζεται οτι θα σας σβησουν αυτα που θα γραψετε, τοτε στειλτε μου ενα πμ, να ειστε καλυμενοι"...

Anyway, ο keropi εξηγησε αρκετα πραγματα - τα υπολοιπα απο οποιον θελει να σε ενημερωσει, με pms μονο.
 
Πίσω
Μπλουζα