Gamepads κλασσικών κονσολών, σε USB ...μετενσάρκωση!

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.380
Αντιδράσεις
937
Ιδού, με δεκαπέντε ψωροδολαριάκια, το φως το αληθινόν:


Χαράς ευαγγέλια για τους λάτρεις των emulators και των παλαιών παιχνιδομηχανών, ειδικά εάν η απτή ποιότητα, αποδειχθεί εφάμιλλη της εμφάνισης.


Εγώ πάντως, έναν N64 USB controller θα τον τιμήσω, γιατί νισάφι πια με τα υποκατάστατα και το mapping των C buttons στο δεξί analog. Χώρια τα 6 face buttons, ώστε να μπορούμε επιτέλους να παίξουμε και κανένα Street Fighter ΙΙ (...και IV και IV), σαν άνθρωποι, που έχω να τα ακουμπήσω από την εποχή του MS Sidewinder... Τι συμφορά κι αυτή, όλα τα gamepads να είναι κλώνοι του Playstation layout: καλό χρυσό μεν, αλλά και λίγη ποικιλία δεν βλάπτει...

Πηγή και παραγγελίες
 
Δεν εχω πιασει το πρωτο χειρηστηριο, τα δυο επομενα ομως (Nes / N64) δυστηχως δεν ειναι καθολου καλα χειρηστηρια. Δεν ειναι εφαμιλλη η αποδοση / ποιοτητα τους με τις αρχικες κυκλοφοριες, και δεν θα ελεγα πως δικαιολογουν την τιμη τους σε καμια περιπτωση.

Οι ανθρωποι της retrolink ειτε βρηκανε τα αρχικα καλουπια, ειτε τα ανασχεδιασαν, ωστοσο ομως το αποτελεσμα ειναι μαλλον απογοητευτικο.

Υπαρχουν εταιριες οπως η buffalo και η elecom που βγαζουνε χειρηστηρια απο παλια μηχανηματα σε usb και σε εκπληκτικη ποιοτητα σχεδιασμου οπου αξιζει να δει κανεις.
 
Εγω για τα gamepads του Snes εχω παρει αυτον τον ανταπτορα της mayflash και παιζει απροβληματιστα (υποστηριζει 2 gamepads) :

pc-snca-02.jpg
 
Ajax87 είπε:
Εγω για τα gamepads του Snes εχω παρει αυτον τον ανταπτορα της mayflash και παιζει απροβληματιστα (υποστηριζει 2 gamepads) :
Προβολή συνημμένου 100135
Θα προτιμούσα έναν αντάπτορα να παίξω με το αυθεντικό χειριστήριο παρά με έναν κλώνο κακής ποιότητας.
 
geo2004z είπε:
Θα προτιμούσα έναν αντάπτορα να παίξω με το αυθεντικό χειριστήριο παρά με έναν κλώνο κακής ποιότητας.
Μα τα αυθεντικα χειριστηρια βαζεις πανω σε αυτο και στα βγαζει USB για το PC! (εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν το καταλαβα)
 
Ολα ενδιαφερονα και χρησιμα για το pc .Eγω Nintendo 64 θα αγοραζα .Ενα απο τα αγαπημενα μου χειρηστηρια ever αρκει βεβαια και στην ποιοτητα να κοντευουν οσο γινεται τα αυθεντικα .
 
Ajax87 είπε:
Μα τα αυθεντικα χειριστηρια βαζεις πανω σε αυτο και στα βγαζει USB για το PC! (εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν το καταλαβα)
Χαχα, όχι!!! Απλά συμφωνώ με τη συσκευή που έδειξες από τα χειριστήρια που είδα στο πρώτο ποστ. Ο λόγος είναι ότι είχα αγοράσεις κάτι πάμφθηνα κινέκα χειριστήρια για τον Η/Υ μου και μου δημιούργησαν κάτι προβλήματα στα δάχτυλα....
 
Βλέπω κανένας δεν αντέγραψε το χειριστήριο του Master System. Γιατί άραγε...
 
johnny19818 είπε:
Βλέπω κανένας δεν αντέγραψε το χειριστήριο του Master System. Γιατί άραγε...
Γιατι ειναι για τα μπαζα απλη ειναι η απαντηση :diablotin: Παντως και γω προτιμω καποιον ανταπτορα και να παιζω με τα original gamepads παρα με διαφορες αντιγραφες αμφιβολου ποιοτητας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το προβλημα με ολους αυτους τους μετατροπεις, ειναι τα ιδια τα χειρηστηρια καθεαυτου. Οσο και προσεκτικος να ειναι κανεις, τα χειρηστηρια φθειροντε πολυ ευκολα. Αρα περα απο λογους πχ αναμνησεων, δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος μετατροπεα, με εξαιρεση περιπτωσεις πχ πολυ δυσευρετο και καλο καινουργιο χειρηστηριο ας πουμε.

Η buffalo συγκεκριμενα εχει βγαλει χειρηστηριο σχεδον ιδιο με του Snes, λιγα περισσοτερα κουμπια, καθως και ακομα καλυτερο σταυρο απο το αυθεντικο.

Σε καθε περιπτωση, μακρυα απο την retrolink, πανακριβη σε οσα υποτιθεται πως προσφερει.
 
Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία, όμως...

geo2004z είπε:
Θα προτιμούσα έναν αντάπτορα να παίξω με το αυθεντικό χειριστήριο παρά με έναν κλώνο κακής ποιότητας.
...έχω διαβάσει ότι το analog stick του N64 controller, είναι επιρρεπές σε βλάβες και κυρίως ότι "χαλαρώνει" με τον καιρό και την χρήση, δεν ισχύει αυτό;

Edit: Ok, με κάλυψε ο Getta Robo, από πάνω. To Retrolink N64 παρήγγειλα ήδη πριν ανοίξω το θέμα, με 11? από ebay, ίδωμεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Γιατι ειναι για τα μπαζα απλη ειναι η απαντηση :diablotin:
Χαχα. Αυτό ακριβώς το μήνυμα ήθελα να περάσω κι εγώ!! Πάντως αν αγοράσω τη ρέπλικα του SNES και θέλω να παίζω και παιχνίδια από άλλες κονσόλες, δεν έχω κάνει κουταμάρα ουσιαστικά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...έχω διαβάσει ότι το analog stick του N64 controller, είναι επιρρεπές σε βλάβες και κυρίως ότι "χαλαρώνει" με τον καιρό και την χρήση, δεν ισχύει αυτό;
Έτσι ακριβώς είναι, χαλαρώνει μέχρι που αχρηστεύεται τελείως. Έχω ανοίξει κι έχω επισκευάσει 2-3 χειριστήρια του Ν64 και ο λόγος που χαλαρώνει είναι ένα πλαστικό στο εσωτερικό του με μία οπή η οποία δέχεται την άκρη του μοχλού. Αυτή η οπή ανοίγει με αποτέλεσμα να χαλαρώνει το μοχλό. Στη μηχανική αυτό ονομάζεται "κόπωση" και είναι φυσιολογική όταν συντονιστεί μία φόρτιση και είναι επαναλαμβανόμενη.

Τλσπ, μην πιάσω όρους μηχανικής γιατί θα ξεφύγω. Σημασία έχει ότι η κατασκευή είναι πολύ κακή για χρόνια χρήση. Αυτό που έκανα εγώ είναι να βάλω ταινία γύρω από το πλαστικό ώστε να κλείσω την οπή λίγα χιλιοστά και να επαναφέρω την επαφή με το μοχλό. Ρίξε μια ματιά τα κομμάτια στο εσωτερικό:

n64-controller-analogstick2.jpg

Όπως και να χει, προσωπικά χρησιμοποιώ χειριστήρια τύπου Logitech πλέον μετά από τη ζημιά που έπαθα στα χέρια, δύσκολα εμπιστεύομαι άγνωστες εταιρείες αλλά ο καθένας με τα γούστα του.
 
johnny19818 είπε:
Πάντως αν αγοράσω τη ρέπλικα του SNES και θέλω να παίζω και παιχνίδια από άλλες κονσόλες, δεν έχει κάνει κουταμάρα ουσιαστικά;
Το Snes εχει φοβερο χειρηστηριο, και η εκδοση της buffalo ειναι η καλυτερη συγχρονη (και οχι μονο!) υλοποιηση που υπαρχει. Βεβαιως μπορεις και να παιξεις μια χαρα αλλα συστηματα οπου αξιοποιουν τα τεσσερα πληκτρα και τα φτερακια με την ιδια διαταξη διχως προβληματα.

Παρεπιπτωντος, τοσο το master system, οσο και το nes, εχουνε απαισια πρωτα χειρηστηρια. Ισαξια απαισια θα ελεγα.
 
Το NES για μενα ειναι απο τα αγαπημενα μου gamepads και ειδικα σε παιχνιδια οπως τα ghosts n goblins,karnov κλπ το θεωρω ιδανικο.Γενικα παντως οσον αφορα emulators και mame οταν δεν χρησιμοποιω τα arcade joysticks που εχω χρησιμοποιω αποκλειστικα το παρακατω Logitech εδω και χρονια και δεν τα αλαζω με τιποτα γιαυτο και εχω 4 απο αυτα εξαλου.

11.jpg
 
Παιδιά συγγνώμη, του NES εννοούσα που έχει λιγότερα κουμπιά από του SNES. Αν έχω ένα χειριστήριο του NES πως θα παίξω παιχνίδια του SNES; Προσωπικά πιστεύω ότι του SNES και του Saturn είναι από τα καλύτερα χειριστήρια από κονσόλες από 1995 και πίσω.
 
johnny19818 είπε:
Παιδιά συγγνώμη, του NES εννοούσα που έχει λιγότερα κουμπιά από του SNES. Αν έχω ένα χειριστήριο του NES πως θα παίξω παιχνίδια του SNES; Προσωπικά πιστεύω ότι του SNES και του Saturn είναι από τα καλύτερα χειριστήρια από κονσόλες από 1995 και πίσω.
Υπαρχουν αρκετα παιχνιδια που παιζουν με δυο κουμπια, αλλα ναι, σε καθε περιπτωση το χειρηστηριο του Snes ειναι ανωτερο. Και συμφωνω απολυτως, και τα δυο μηχανηματα ειχαν και εχουν ακομα απιστευτα χειρηστηρια! Για το sega saturn υπαρχουν Κινεζικα οπου ειναι 1:1 αντιγραφες του αυθεντικου και ειναι φοβερα.

Υγ. Φαντασου και να επαιζες με χειρηστηριο της amiga 500 με ενα κουμπι :p
 
metalcandyman είπε:
Το NES για μενα ειναι απο τα αγαπημενα μου gamepads και ειδικα σε παιχνιδια οπως τα ghosts n goblins,karnov κλπ το θεωρω ιδανικο.Γενικα παντως οσον αφορα emulators και mame οταν δεν χρησιμοποιω τα arcade joysticks που εχω χρησιμοποιω αποκλειστικα το παρακατω Logitech εδω και χρονια και δεν τα αλαζω με τιποτα γιαυτο και εχω 4 απο αυτα εξαλου.
Το χα στο παρελθόν το συγκεκριμένο, πάρα πολύ καλό. Το χω ακόμη δηλαδή απλά το χω δωρίσει στον αδελφό μου. Αγόρασα το καινούριο μοντέλο το F310 το οποίο είναι εξ ίσου καλό, πολύ καλή ποιότητα. Από τότε που έπιασα το συγκεκριμένο μοντέλο στα χέρια μου δεν μπορώ να τα αφήσω.

Ξεφύγαμε λίγο όμως απτο θέμα νομίζω.... :D
 
Λοιπόν...

...το N64 USB gamepad, κατέφτασε αισίως!

100_3744.jpg

Η συσκευασία, είναι η κλασική σπαστική "πλαστική κονσέρβα" -κατάρα στον επινοητή της- που χρειάζεται ειδικό ανοιχτήρι για να ανοίξει. Περιλαμβάνει mini CD με drivers που, η αλήθεια είναι, ότι δεν είναι απολύτως απαραίτητοι, αφού τα Windows εγκαθιστούν αυτόματα μία generic version, με ονομασία Generic USB Gamepad, που αναγνωρίζει όλα τα κουμπιά, το analog stick και τον σταυρό.

100_3752.jpg

Το gamepad συνδεδεμένο. Η διαδικασία, είναι παιχνιδάκι...

100_3751.jpg

Επί το έργον: Conker's Bad Fur Day και επιτέλους δεν μπερδεύω τα δάχτυλά μου ψάχνοντας την Z-Trigger, ούτε σπάω το κεφάλι μου, πώς να αντιστοιχίσω τα A, B και C-Buttons, σε κάποιο Playstation ή XBOX -τα ίδια είναι- look alike, gamepad...

Το analog stick, είναι προοδευτικότατο και ο σκίουρος βαδίζει στις μύτες, περπατάει ή τρέχει υπακούοντας στις προσταγές του αριστερού αντίχειρα και αν δεν βολεύει η default ευαισθησία, ρυθμίζεται μια χαρά μέσα από το NRage plugin. Τα κουμπιά είναι επίσης πολύ καλά, άμεσα στην απόκριση και χωρίς περίεργες γωνίες, που να στρεσάρουν τα δάχτυλα.

Τα κατά: Πέρα από την έλλειψη vibration, κανένα. Δυστυχώς, όπως μαρτυρά και το βάρος του gamepad, απουσιάζει αδικαιολόγητα η λειτουργία δόνησης και επίσης δυστυχώς, αν και έχει υιοθετήσει στον σχεδιασμό του την θύρα για το Rumble Pak, απουσιάζει ο connector, επομένως η θύρα βρίσκεται εκεί, καθαρά για λόγους εμφάνισης και πιστότητας του αντιγράφου στο πρωτότυπο.

Αυτά τα ολίγα και επειδή το gamepad δεν αποσυναρμολογήθηκε από τον γράφοντα, για να διαπιστωθεί η ποιότητα των υλικών κατασκευής του και του σχεδιασμού του, οι πρώτες εντυπώσεις με αφήνουν αισιόδοξο. Η δοκιμασία του χρόνου θα δείξει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα