Garfield

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
την δεκαετια του 80 ειχαν κυκλοφορισει και στην ελλαδα απο μια πολυ μικρη εταιρια που ουτε το ονομα της δεν θυμαμαι δεν πρεπει καν να ειχε σημα στην αρχη βιντεοκασετες με ελληνικους υποτιτλους με τον γκαρφιλντ θυμαμαι χαρακτηριστικα το ο γκαρφιλντ παει στο χολιγουντ και τα χριστουγεννα του γκαρφιλντ+οι 9 ζωες του γκαρφιλντ που μου αρεσαν πολυ μετα επαιζε πολυ νωρις τα πρωινα στον αντ1 παλι με υποτιτλους και τελευταια φορα θυμαμαι γκαρφιλντ στο αλτερ αλλα με χαλια μεταγλωτιση δεν θυμαμαι αν ενδιαμεσα επαιζε και σε καποιο αλλο καναλι τα χριστουγεννα του γκαρφιλντ υπαρχουν στα ελληνικα αλλα με την χαλια μεταγλωτιση http://www.youtube.com/watch?v=n1GZk1Vg_2Y και υπαρχουν και οι 9 ζωες του γκαρφιλντ οπου η νο6 ηταν η αγαπημενη μου και ακομα και τωρα με συγκινει οταν την βλεπω με την μελαγχολικη μουσικη και με την ιστορια που διηγειται

δυστυχως το βιντεοκλαμπ που της νοικιαζα αυτες τις κασετες οταν καταργηθηκαν της πεταξε και ετσι εχασα την ευκαιρια να της αγορασω υπαρχει καποιος αλλος που να τις θυμαται?? http://www.youtube.com/watch?v=irafH7pqtdk
 
Έχω την εντύπωση ότι τις πέτυχα ή τουλάχιστον ότι τις είχα νοικιάσει!

Γενικά ο Garfield ήταν μεγάλη αδυναμία, καθώς η γνωριμία μου μαζί του έγινε μέσω κόμιξ που είχαν κυκλοφορήσει (αλήθεια, τα θυμάται κανείς?! :) )

Το όλο στυλ του μπορώ να πω ότι με εκφράζει απόλυτα (αν και όταν ήμουν παιδί, κάποιες αντιδράσεις του τις θεωρούσα εντελώς κακίες - ειδικά ο τρόπος που φερόταν στον καημένο τον Όντι! :D )

Nice thread, Θάνο! :thumbup:
 
Σε όλες τις Ελληνικές μεταγλωττίσεις, η φωνή του Garfield είναι εντελώς λάθος. Κανονικά η φωνή του είναι ανδρική, βαριεστημένη και κάπως μπάσα.
 
απο το περιοδικο εχω τα περισσοτερα τευχη καθως ημουν μανιακος αναγνωστης συμφωνω οτι στην μεταγλωτιση η φωνη του garfield ειναι λαθος γιαυτο παντα προτιμουσα να εχουν υποτιτλους τα επεισοδια που εβλεπα (ετσι επαιζε στον αντ1 δηλαδη και ετσι ειχαν κυκλοφορισει και οι βιντεοκασετες)
 
Ο Γκάρφιλντ ήταν ίσως από τα λίγα παιδικά που θα γύριζα κανάλι για να το δω καθώς έβλεπα συνήθως το "Μεγάλο Κανάλι". Είχε πολύ πλάκα το όλο του ύφος και θυμάμαι πως έκανε για τα λαζάνια. Καμιά φορά πετυχαίνω τώρα την μοντέρνα έκδοση και είναι αίσχος. Είχα και ένα t-shirt όπου ο Γκάρφιλντ είναι στο πάτωμα, γύρω γύρω υπολείμματα φαγητών και ένα συννεφάκι να λέει "Ok, so the diet starts tommorow".
 
Θεικός ο γατούλης!!!
 
Πίσω
Μπλουζα