General Electric micro Cassete Recorder

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Τελευταια ανακαλυψη στα μπουντρουμια ενα αντικειμενο που αν και το θυμομουνα στην κατοχη μου,το ειχα σχεδον ξεγραψει μα να που το πληρωμα του χρονου το εφερε στην επιφανεια μετα απο αντα χρονια.

Πιτσιρικας μου ειχανε κανει δωρο το παρακατω recorder και οτι εβρισκα το καταγραφα,δυστυχως κατι οτι οι μικροκασσετες ηταν δυσευρετες κατι το οτι ητανε πανακριβες εμεινα με την μια και μοναδικη νομιζω.

Ειχε παπαδες το μηχανημα ητανε καταρχην voice activated ,κατα 2ον επαιζε και καταγραφε σε δυο ταχυτητες,normal και 1/2,pause,play,επαιρνε μικροφωνο και ακουστικα.

Anyway μην τα πολυλογω εβαλα σκοπο να αναπαραγω το ηχητικο υλικο που κρυβει η παρακατω κασσετα,το τι μπορει να κρυβει αγνωστο ,απο εμενα να τραγουδαω,να παιζουμε με τα φιλαρακια μου η να εχω ηχογραφησει συγγενεις να συζητανε.

Το κασσετοφωνακι δινει ωθηση στην κασσετα αλλα μετα απο καποια δευτερα ξεθυμαινει,ακουγεται κατι αλλα πρεπει να βρω σε τι ταχυτητα τα ειχα γραψει να βαλω την αναλογη,εν τελει θα παρω ανταπτορα αν δεν παιξει στο μηχανημα η κασσετα.

Βonus, ρετρο μπαταριες που απο θαυμα δεν ειχανε κανει ζημια καμμια.

 

118698.jpg118699.jpg118701.jpg

edit:Βρηκα την συσκευασια του στο νετ.

118702.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να ειμαστε και σωστοι ειναι micro cassette και οχι mini cassette..το micro cassette παρουσιαστηκε απο την olympus και ηταν αυτο που επικρατησε,εν αντιθεσει με το mini cassette που παρουσιαστηκε απο την philips και ειχε μικροτερη επιτυχια λογω της χειροτερης ποιοτητας ηχου

Micro_mini_cassette.jpg

Οι 2 τυποι κασσετων...

Περισσοτερα εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To απο πισω του κουτιου με τις λειτουργιες του.




$_57 (1).jpg
 
Θα ξεπερασω την "ανακαλυψη" - η οποια μας "κουφανε"... :eek: - και θα σταθω στις μπαταριες... #)

Πραγματικα,εχουν μεινει ανεπαφες απο το αγγιγμα του χρονου και το περασμα των ετων!!! :eek:

Σαν να τις εβαλες μολις τωρα!!!! :eek:

Τελικα αυτα τα σκοτεινα "μπουντρουμια" του Aardy ειναι σωστη χρονοκαψουλα!!! :D
 
Well την ακουσα την κασσετα,ειχα ηχογραφησει Transformers απο την TV ,ειτε SKY η ΜEGA,κατι τραγουδια της εποχης (Scorpions και Χαριτοδιπλωμενο yes i know),μια ομιλια του Στεφανοπουλου οταν ηταν στην ΔΗΑΝΑ (αυτο μπορω να το εξηγησω,το κασσετοφωνακι ηταν ακουμπησμενο διπλα στην TV και ενεργοποιηθηκε με την φωνη), αυτα που αξιζανε ηταν κατι συνομιλιες παππουδων και συγγενων απο διαφορες συνευρεσεις.
 
Μωρέ μπράβο οι UCAR, δε βγάλανε υγρά... :sealed:
 
Πολυ ωραια ανακαλυψη!! Οταν λες ανταπτορα τι ακριβως εννοεις? Οι compact κασετες παιζουν σε πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο τις micro (4.7 cm/sec αν δεν κανω λαθος)..
 
Ελεγα να βρω κανονικη κασσετα ανταπτορα για την μικρη κασσετα,αλλα αφου επαιξε κανονικα στο μηχανακι δεν υπαρχει πλεον λογος. :)
 
Πίσω
Μπλουζα