(Generic) Ερώτηση για τροφοδοτικά 8/16 bit

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
512
Αντιδράσεις
161
Πόσα watt ήταν τα τροφοδοτικά των παλίων 8bit και 16bit Η/Υ..; Είχαμε πρόσφατα σύζητηση περί υπολογιστών με φίλο μου, και μιλώντας για τροφοδοτικα και σε τι -ονομαστική- απόδοση ισχύος έχουν φτάσει σήμερα ( τα 1000w δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο πλέων! ) διαπίστωσα οτι δεν είχα ίδεα τι ισχύ αποδίδανε τα κλασσικά μηχανήματα που χρησιμοποιούσαμε τα 80s και 90s... έτσι απο περιέργεια λοιπόν και εγώ ρωτώ :)
 
150 watt αν δεν κάνω λάθος είχαν οι 8088 ίσως και λίγο λιγότερα.
 
Οι καταναλώσεις των 8μπιτων ήταν αστείες με τα σημερινά δεδομένα. :)

Ο ZX Spectrum 48K πχ είχε τροφοδοτικό 9V/1.4A. Χρησιμοποιώντας την κλασσική εξίσωση που ισχύει για DC ρεύμα και όπου Watt=Volt x Ampere συμπεραίνουμε ότι "τράβαγε" λιγότερα από 12.6 Watt το πολύ. Επειδή σίγουρα υπήρχε και ένα περιθώριο ασφαλείας, φαντάζομαι ότι η πραγματική τιμή πρέπει να είναι λιγότερο από 10 W.

O "ενεργοβόρος" ZX Spectrum +2 που είχε να τροφοδοτήσει και κασετόφωνο ταυτόχρονα, είχε τροφοδοτικό 9V/2.1A, δηλαδή το πολύ 18.9W

Και ένας CPC 6128 που έχω εδώ, δείχνει στο ταμπελάκι της κεντρικής μονάδας του να είναι rated 5V/1.7A και 12V/0.4A. Δηλαδή 13.3W σύνολο. Δεν έχω κοντά μου το monitor του για να δω τι "τραβάει" και εκείνο, γιατί προφανώς θα είναι κάμποσο ακόμα...αλλά και πάλι η συνολική τιμή θα είναι αστεία με τα σημερινά δεδομένα.
 
Τα μόνιτορ (14'') τραβούσαν απο 80 μέχρι 120 watt ανάλογα με το άν είχαν τροφοδοτικό για τον υπολογιστή μέσα τους. Δηλαδή, το max που τραβούσε ένα 8bit σύστημα δεν ξεπερνούσε τα 140w στην χειρότερη. Τα 16bit άντε να έφταναν τα 150w στο σύνολο, χωρίς εξτρά περιφεριακά.
 
Κι εδώ η υπογραφή μου δίνει την απάντηση νομίζω.Αν ένα ταπεινό PSU των 145watt τροφοδοτούσε άνετα αυτό το σύστημα,καταλαβαίνεις φίλε Spartan_X τι ανάγκες είχαμε σε watts τις εποχές εκείνες..!
 
^ αυτό δεν είναι υπογραφή, είναι η Papyrus-Larousse-Britanica! ΛΟΛ
 
Πάντως η Α500, νομίζω ότι είχε 60άρι τροφοδοτικό, ενώ η Α1200 ακόμα μικρότερο.
 
η A1200 είχε ~35W , και το ΙΒΜ PS1/pro 386sx που έχω έχει 90άρι...
 
Πίσω
Μπλουζα