Get Lamp: The Text Adventure Documentary

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Αν και καπου πρεπει να υπαρχει αναφορα σε αυτη την ταινια-ντοκυμαντερ, τωρα επεσα πανω στο τρειλερ


Picture1.png


INFO
 
wow φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον
 
Plink είπε:
wow φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον
ναι οντως. και απ'οτι διαβασα στην επισημη ιστοσελιδα http://www.getlamp.com , ο ιδιος τυπος εχει κανει και ενα παρομοιο ντοκυμαντερ πριν 2 χρονια με θεμα τα BBS.
 
Πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για τα text adventure!
 
Περιλαμβάνει και συνέντευξη απο τον Meretzky !! :thumbup:

Αλλο ένα ντοκυμανταίρ που επιβάλλεται να "τιμήσουμε"...
 
Και είμαι αΰπνος από εχθές (ξενύχτι) και παω να πάρω ζάχαρι για να κάνω τον 2ο φραπέ και κοιτάω στο κονσερβοκούτι (σ.σ γραμματοκιβώτιο) και τσακ :)

#1205 :D

img0139r.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε εντυπωσεις!!!
 
Μετά από ενδελεχή έλεγχο του dvd και δύο νύχτες παρακολούθησης αυτών σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Ο Jason Scott, μας ξεδιπλώνει τον υπέροχο κόσμο των Text Adventures, ξεκινόντας από το πρώτο "adventure" του 1975 από τον Will Crowther και προχωράει στην Infocom και τους συντελεστές της και όχι μόνο.

Ένα αρκετά "διαβασμένο" ντοκιμαντέρ με συνεντεύξεις δημιουργών "Διαδραστικής Λογοτεχνίας" (πόσο κορυφή είναι στα Ελληνικά; Πόσο;; ;) με πολλές φάσεις να έχω συλλάβει τον εαυτό μου να μένει με ανοιχτό το στόμα με αυτό που μόλις άκουσε και κάποιες φορές να σκάω ένα περίεργο χαμογελάκι σκεπτόμενος (βρε τους άτιμους...).

Αξίζει να αναφερθεί ότι δυστυχώς δεν υπάρχουν συνεντεύξεις του Ken και της Roberta Williams (βλέπε Sierra) μιας και είχαν φτιάξει το "Mystery House", η γνώμη μου είναι ότι θα είχαν κάτι να πουν και αυτοί.

Αλλά το ντοκιμαντέρ αναφέρετε στα καθαρά text adventures χωρίς ψήγμα γραφικών.

Επίσης αναφέρει και τους χομπίστες δημιουργούς text adventures όπως τον Adam Cadre δημιουργό του Photopia και άλλους..!

Παίδες το dvd αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου γιουροσεντ (σικ:Ρ) αν είσαι φαν των text adventures.

Α μην ξεχάσω έχει και ένα Video clip.. :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο δημιουργος του Get Lamp (Jason Scott) ανεβασε στο δικτυο αχρησιμοποιητο υλικο και συνεντευξεις

Διαμαντακια!

Επισης εστησε ενα Kickstarter project ωστε να δημιουργησει αλλα 3 ντοκυμαντερ που θα αφορουν αντιστοιχα τον 6502, τις κασσετες και τα Arcades. Του ευχομαι καλη επιτυχια!
 
Πίσω
Μπλουζα