Getta Robo G (1975-1976)

uerofighter

RetroN00b
Joined
12 Mαϊ 2010
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
1
Η συνέχεια του γνωστού Γκέτα Ρομπότ,παραγωγή ποιος αλλος βέβαια toei animation.Αποτελείται απο 39 επεισόδια,στην Ελλάδα μεταγλωτίστηκαν τα πρώτα 6.H σειρά ξεκινάει δείχνοντας μας την καταστροφή του πρώτων Γκέτα Μηχανών και το θάνατο του Μουσάσι.<<Εδώ να πώ πως ο Μουσάσι έχει πεθάνει στις σειρές 3 φορές με διαφορετικό τρόπο...>> Μετά την νίκη επι της αυτοκρατορίας των δεινοσαύρων υπάρχει καινούργιος εχθρός Η αυτοκρατορία του πανδαιμόνιου.Βέβαια οι ήρωες μας δεν θα μείνουν άπραχτοι ο δόκτορας Σαοτόμι έχει τη λύση οι ανανεωμένες γκέτα μηχανές είναι έτοιμες για δράση....Προβολή συνημμένου 122078Προβολή συνημμένου 122081Προβολή συνημμένου 122097
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω ποτε δεν μου εκανε αισθηση να δω το Getta Robo G τα νεα ρομποτ μου φαινονται πολυ κακογουστα :p
 
Εγώ θεωρώ οτι ήταν πολύ μπροστά σαν concept αυτά είναι γούστα είτε κακό ή καλό....
 
Ξεχασα να αναφερω οτι το πρωτο Getta Robo ηταν απο τα αγαπημενα μου ανιμε οταν ημουν μικρος! (και τωρα δηλαδη :p )
 
Υπηρξαν δυο κασετες τελικα; Θυμαμαι τρια επισοδεια, αλλα τα ειχα βρει μονο μια φορα σε κασετα, σε ενα video club στη Γλυφαδα. Ολες τις υπολοιπες φορες τα ειχα δει σε μικρα τοπικα καναλια της Αθηνας.

Εχει βρει κανεις καποια απο τις δυο κασετες; Ψαχνω να δω ποια εταιρια τα μεταγλωτισε, εχω την εντυπωση παντως πως ειχαμε την αμερικανικη εκδοση, το starvengers.
 
video king λεγόταν η εταιρία φίλος που είχε κάνει την μεταγλώτιση video king.jpgβρισκόταν στο νέο ψυχικό.Θα πάρω κάποια τηλέφωνα και θα προσπαθήσω να μάθω.Οσο αφορά για την ερώτηση όχι δεν είχαμε starvengers είχαμε την ιαπωνική έκδοση μεταγλωτισμένη.Αμερική ποτε το Getter robo g δεν κυκλοφόρησε απ' ευθείας,αλλά με πλάγιο τρόπο μέσω των Force Five.Τα getter robo g που έπαιξαν εκεί είχαν διαφορετικό λογότυπο

stavengers.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Video King ειχε αλλαξει ονομα σε Video Elite, και η τελευταια τουλαχιστον μεχρι πριν λιγα χρονια υπηρχε ακομα. Οι περισσοτερες απο αυτες τις σειρες ηρθαν ειτε μεσω Ιταλιας, ειτε Γαλλιας. Δεν γνωριζω και δεν νομιζω να ειχαν οι εταιριες απευθειας συνεργασια με την Ιαπωνια. Μακαρι παντως!

Εχεις τα εξωφυλλα εσυ της σειρας G απο τις Ελληνικες βιντεοκασετες;
 
Φίλος το Γκέτα Ρομπότ G ο ελληνικός τίτλος του ήταν <<διαστημική επίθεση>>Είχες δίκιο δέν ήρθαν τα επεισόδια απο Ιαπωνία.Η εικόνα αυτή ειναι print screen απο τη βιντεοκασέτα γκέτα.Μόνο ο φίλος ο ΑΜΥΝΤΑΣ θα μπορούσε να βοηθήσει αλλα τον έχω χάσει είχαμε μιλήσει πρίν κάποια χρόνια.

krypton.jpg

TFP.jpg
 
Καλα καταλαβα, ειχαμε την αμερικανικη εκδοση.. Οπου αν θυμαμαι καλα, ηταν και λογοκριμενη σε διαφορα σημεια. Οπως και μαλλον δεν το ειδαμε απο την αρχη, αλλα διασπαρτα επισοδεια "ενοποιημενα".
 
το getter robo g δεν βγήκε τελικά ποτέ απο τη video king μετα απο συνδρομή του ΑΜΥΝΤΑ βρέθηκε το εξώφυλο της ελληνικής βιντεοκασέτας.tele video film productions gketa.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα