Goody's τέρμα Πατησίων

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.735
Σημερα περασα απο τέρμα Πατησίων, και είδα κάτι που με στεναχωρηε (μέρες που 'ναι!)

Το γωνιακό Goody's, που εχει σημαδεψει στιγμες ολης μου της ζωης, εκλεισε. Η ταμπελα έφυγε, και υπηρχε ενα σημειωμα με κοντινα καταστηματα οπου μπορουμε να εξυπηρετηθουμε.

Σιγουρα σε αυτο το σημειο εχουν κλεισει και ανοιξει δεκαδες επιχειρησεις, αλλα το Goody's ηταν κατι που δεν περιμενα, η εστω κατι που δεν ηθελα να πιστεψω, γιατι η κινηση ειχε μειωθει παρα πολυ. Πρεπει να ηταν εκει για 30 χρονια περιπου. Απο εκει γνωρισα πρωτη φορα το ονομα Goody's και εν γενει τη δελεαστικη γευση του "πλαστικου φαγητου". Απο εκει μας εφερνε κολατσιο η μανα του φιλου μου, εκει σαβουρωναμε με τον κολλητο μου οταν μεγαλωσαμε και βγαιναμε μονοι μας, στανταρ εκει τελειωναν οι εξοδοι στα Πατησια.

Το συγκκεριμενο καταστημα στην αρχη ηταν ανταγωνιστικο με το Kangoo πιο περα, το οποιο εκλεισε. Κατοπιν ανοιξε κοντα ενα McDonalds το οποιο εκλεισε κι αυτο. Και φυσικα δεν κρατησε τοσο πολυ ωστε να συνδεθω μαζι του.

Τα τελευαια χρονια το επισκεπτομουν ολο και σπανιοτερα, και ενιωθα οτι εκανα μια "παρασπονδια" για να θυμηθω γευσεις απο τα παιδικα μου χρονια. Πριν κανενα μηνα (και μετα απο πολυ καιρο) πρεπει να πηρα ενα απο τα καινουργια χαμπουργκερ, και ηταν σχεδον αδειο το καταστημα, για να μη πω σκοτεινο, προϊδεαζοντας οτι δε θα κρατουσε για πολυ ακομα.

Για μενα ειναι το τελος μιας (ξεγνοιαστης και καλυτερης) εποχης. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ και πάρα πολύ καιρό το ένα πίσω από το άλλο τα Goody's στη Θεσσαλονίκη βάζουν λουκέτο...
 
ναι ?...

πήγαινα συχνά, τότε... ήταν ένα είδος εξόδου συνδιαζόμενο με το απέναντι bowling που υπήρχε ή κάποιο amigaδικο. το kangoo δεν το επισκεπτόμουν συχνά.

για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα να κλείσει. αν πω "κρίμα" δεν θα το εννοώ... ήταν ένα είδος τοποσταθερού της περιοχής αλλά πλέον έχω δει πιο στενάχωρες μεταβολές στην ευρύτερη περιοχή.
 
Kambia είπε:
Εδώ και πάρα πολύ καιρό το ένα πίσω από το άλλο τα Goody's στη Θεσσαλονίκη βάζουν λουκέτο...
Ευτυχως που καποια τουλαχιστον πρωην Goodys δε ριμαζουν. Προσφατα ανοιξε γνωστη τοπικη αλυσιδα γυραδικου που προσωπικα δε με χαλασε καθολου και ετσι δεν εμεινε το κτηριο ανεκμεταλλευτο
 
ntsmrtz είπε:
ήταν ένα είδος τοποσταθερού της περιοχής αλλά πλέον έχω δει πιο στενάχωρες μεταβολές στην ευρύτερη περιοχή.
Σιγουρα, για να μη φανω οτι δεν ξερω τι μου γινεται, να ξεκαθαρισουμε οτι δεν ειναι το πρωτο Goody's που κλεινει, ουτε και το πρωτο καταστημα στην περιοχη που κλεινει. Το συγκεκριμενο ομως ηταν σταθερο ολα αυτα τα χρονια, και για μενα συνδεδεμνο με την εφηβικη και νεανικη μου ηλικια λογω προσωπων και καταστασεων. Γιαυτο το λογο στεναχωρεθηκα πρωτη φορα για καταστημα που κλεινει, και θελησα να γραψω "επικηδειο" στο συγκεκριμενο. :(
 
Oφείλουμε όμως να πούμε ότι παρά τα χρόνια του, ήταν ίσως το πανελλαδικά περισσότερο παραμελημένο Goody's. Καμία ανακαίνιση, καμία βελτίωση, είχε φτάσει να γίνει σιχαμερό από πολλά χρόνια πριν. Περίπου έτσι είναι και αυτό στην Αλεξάνδρας.

Goody's κλείσαν πάμπολλα, από πάρα πολλά χρόνια πριν, χωρίς να έχει έρθει καμιά κρίση, και σε πολύ χαρακτηριστικότερα "πόστα" : θυμίζω Στουρνάρα και Πατησίων, Κάνιγγος, Νέα Μάκρη κλπ.
 
ntsmrtz είπε:
πήγαινα συχνά, τότε... ήταν ένα είδος εξόδου συνδιαζόμενο με το απέναντι bowling που υπήρχε
+1...

Οι πρωτες Σαββατιατικες απογευματινες βολτες μακρια απο την περιοχη μου, ηταν εκει. Πρωτα bowling και μετα στα Goody's για club sandwich και κοκα κολα με πολλα παγακια...
 
Πάνω κάτω το ίδιο σοκ έπαθα και εγώ όταν έκλεισαν πέρυσι τα γκούντις στο Παγκράτι (!) που ήταν εξίσου σημείο αναφοράς (μεταφέρθηκαν βέβαια αλλού αλλά καμία σχέση με το πρώην κτήριο).

Το ίδιο έγινε και στο Κορωπί.
 
Πίσω
Μπλουζα