Grafx2: Κλώνος του deluxe paint

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
https://code.google.com/p/grafx2/

Grafx2 ένα πρόγραμμα πολύ κοντά στο γνωστό Deluxe Paint της Amiga.

Τα μενού και οι πιο πολλές επιλογές θυμίζουν deluxe paint ενώ υπάρχει η δυνατότητα να περιορίσουμε τη παλέτα σε 4096, 512, 27 χρώματα κ.α αν θέλουμε πχ να φτιάξουμε γραφικά για Atari ST, Amiga ή Amstrad 6128.

Υπάρχουν επιλογές για smooth, smear κλπ η να διαλέξουμε brush που είναι γνωστές από τα dpaint.

Το πρόγραμμα αυτό είναι από τα πλέον διαδεδομένα σε όσους ασχολούνται με pixel art, μαζί με το pro motion και το graphics gale.

Ενδεικτικά πήρα ένα sprite του nes (είναι από το battle kid) και σε πολύ λίγο χρόνο (μισή ώρα) του έκανα ένα μικρό remake (16χρωμα γραφικά απο 4096) και θυμήθηκα λίγο τις παλιές εποχές :D

Προβολή συνημμένου 97604

Πραγματικά κάνει παπάδες μόλις το μάθεις τα shortcuts κλπ και αν είχα και λίγο χρόνο ή υπομονή μπορεί να έκανα τα γραφικά και κανένα παιχνιδάκι τύπου mega man για amiga με το backbone.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξέρω το app, σε βαθμό που το screenshot εδώ είναι δικό μου. :cool: Μπορείς και κάνεις shots upload εδώ.

Πολύ καλό για pixel graphics, και το καλό ναι ότι αναγνωρίζει μερικά παλιά image formats. Το έχω χρησιμοποιήσει λίγο, εδώ και εκεί.

8627_large.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα