Grim Dawn, ο διάδοχος του Titan Quest ή του Diablo II

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Ιστορία

Το παιχνίδι λαμβάνει χώρα στο Cairn, έναν σκοτεινό  κόσμο σε πόλεμο. Η ανθρώπινη αυτοκρατορία του Cairn έχει καταστραφεί και η ανθρώπινη φυλή είναι στα όρια της εξαφάνισης.Η χώρα είναι εν μέσω πολέμου μεταξύ δύο άλλων δυνάμεων, των Aetherials και των Chthonians. Η μία δύναμη οι Aetherials θέλει να χρησιμοποιήσει τα ανθρώπινα σώματα ως όχημα  και η άλλη η Chthonians θελει να καταστρέψει την ανθρώπινη φυλή προτού να συμβεί αυτό.

Οι άνθρωποι σε κάποια στιγμή ήρθαν σε επικοινωνία με τα αυτά τα όντα. Προσπάθησαν να ανοίξουν μια πύλη για να φέρουν ένα ον στην Γη και το φυλάκισαν μόλις βγήκε. Μέσω πειραματων έμαθαν ότι αυτά τα όντα, κατασκευασμένα από aether, ένα είδος πνευματικής ενέργειας, μπορούσαν να συγχωνευθούν με το ανθρώπινο μυαλό, και 'ετσι να ελέγχουν τον οικοδεσπότη τους. Η έρευνα ξέφυγε από τον έλεγχο, όπως πάντα και ενω  οι ερευνητές έφεραν περισσότερα τέτοια όντα, αυτά τους ξέφυγαν, και μπόρεσαν  στη συνέχεια να ανοίξουν άπειρες πύλες στον δικό τους κόσμο, φέρνοντας στην Cairn πολλούς αδελφούς τους.

Αυτός ο  πόλεμος μεταξύ των Aetherials και των Chthonians. αποδεκάτισε τον ανθρώπινο πολιτισμό και δημιούργησε  ένα κόσμο γεμάτο τρόμο.

Το Grim Dawn είναι ένα παιχνίδι  επιβίωσης και προσαρμογής στη ζοφερή νέα πραγματικότητα. Μικροί θύλακες επιζώντων ανθρώπων υπάρχουν διάσπαρτοι σε όλο τον κόσμο, σε κρυφά καταφύγια, και παρακολουθησαν τους εισβολείς να καταστρέφουν ο ένας τον άλλον και έχουν μάθει τα δυνατα και τα τρωτά σημεία των εχθρών τους. Μερικοί επιζώντες έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν περίεργες νέες ικανότητες μετά την επιβίωση τους από aetherials που ειχαν μπει στο μυαλό τους. Αυτή η εξέλιξη δίνει νέες ελπίδες να ξεκινήσει αντίσταση για να πολεμήσουν τους «ξένους» και να διεκδικήσουν ό, τι έχει απομείνει από τον κόσμο τους.

Εσείς ξυπνάτε μετά το κρέμασμα (!) σας, την αποβολή ενός aetherial από το μυαλό σας και παίρνετε οδηγίες από τον λοχαγό του χωριού που σας αναθέτει μια αποστολή για να αποδείξετε πως θα είστε χρήσιμος..

Γραφικά -ηχος-gameplay κλπ

Τα γραφικά είναι ίσως επιπέδου Titan Quest η και καλύτερα θα έλεγα με νέα στοιχεία που έχει το Dx11 όμως η Engine είναι πολύ βαριά, συνιστάται καλός 4πύρηνος cpu και καλή σύγχρονη κάρτα γραφικών. Ο κόσμος του φυσικά είναι σκοτεινός καμία σχέση με το Titan Quest. Το στόρι είναι εκ-πλη-κτι-κό, η ατμόσφαιρα το ίδιο και το game είναι πάρα πολύ εθιστικό. Ο ήχος επίσης είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το παιχνίδι χρησιμοποιεί την μηχανή του Titan Quest και κάποια νέα καλούδια όπως shaders, weather, lighting κλπ. Τέλος σαν hint οι δημιουργοι του είναι πρώην μέλη της Iron Lore που έβγαλε το Titan Quest οπότε ξέρετε τι να περιμένετε. Τρελό κάψιμο, υπέροχα γραφικά-ήχος και gameplay. Δεν συνιστάται σε άτομα που δεν έχουν πολύ χρόνο (υπάρχει κριτική στο Steam με άτομο με 3.100 ώρες στο Grim Dawn).  ισως το παιχνίδι που έπρεπε να είναι ο διάδοχος του Diablo II.

Η διάρκεια του παιχνιδιού είναι πάνω από 110 ώρες.

Το τσίμπησα από το Steam σε προσφορά 7 ευρώ δεν το λές ασχημα!!

Απαιτήσεις 

Windows XP

2.3GHz or faster processor (Intel 2nd generation core i-series or equivalent) (recommened 3.4ghz quad core)

512 MB NVIDIA GeForce 6800/ATI Radeon X800 series or better, with shader 2.0 (recommended 1gb  HD 6770/Geforce GTX 550Ti)

2 gb RAM (recommended 4 gb)



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο παιχνιδι που το ελιωσα λιγο μετα την κυκλοφορια του οταν εψαχνα ενα τετοιο ειδους παιχνιδι και συμφωνω και γω πως απαιτει αρκετο ελευθερο χρονο και μιας και γω δεν τον εχω υπηρχαν στιγμες που επαιζα απο της 12 το βραδυ και μετα και ποτε ηταν 12 ποτε ειχε παει 5 το πρωι δεν επαιρνα χαμπαρι.Οποιος παρει το παιχνιδι και το τελειωσει οπωσδηποτε να αγορασει και το expansion Ashes of Malmouth το οποιο ειναι απιστευτο μιλαμε για ολοκληρο νεο παιχνιδι και οχι απλα για καποιο DLC.Must have πραγματικα και αυτο αλλα κυριως η παιχνιδαρα που ονομαζεται grim dawn.
 
Σκέψου για να γράψει ο άλλος 3.100 ώρες παίζει κάθε μέρα ένα 5ωρο από τότε που βγήκε το παιχνιδι το 2016. Μιλάμε τώρα για το κάψιμο του αιώνα. Έχει 2 expansion το 2ο βγήκε τώρα τελευταία. Τώρα έχω στην σειρά να βγάλω titan quest και μετά πιάνω αυτό και έχω και pillars of eternity μετα 
 
To ξερω πως εχει δυο expansion φιλος οπως και ενα παλαιοτερο μικροτερο dlc και ενα items pack.Απλα το νεοτερο expansion to Forgotten gods δεν το εχω παιξει ακομα γιαυτο δεν το αναφερα δεν εχω εμπειρια απο αυτο δηλαδη.Απλα αναφερα το πρωτο expansion γιατι ειναι γενικοτερα καλυτερο μεγαλυτερο κλπ απ'οσο εχω διαβασει και καταλαβει για το forgotten gods δηλαδη και φυσικα για να παιξει καποιος το forgotten gods πρεπει οπωςδηποτε να εχει το Ashes of malmouth αλλιως δεν μπορει να το παιξει.To κακο ειναι πως υπαρχει πολυ πραμα για παιξιμο και ελαχιστος χρονος εκτος και αν το παρω αποφαση και δωσω ενα σεβαστο ποσο για αγορα νεου λαπτοπ και μπορω και παιζω στο μαγαζι αλλιως φως στο τουνελ δεν υπαρχει.Για παραδειγμα τα παιχνιδια που αναφερεις τα εχω λιωσει παλαιοτερα και το titan quest μαζι με το ragnarok expansion αργοτερα ομως τωρα τον μαιο πριν λιγες μερες βγηκε το expansion atlantis και δεν το εχω παρει ακομα.Απο την αλλη το pillars of eternity το εχω τελειωσει παλαιοτερα μαζι με τα expansion και δεν εχει κατι νεοτερο οποτε ημαστε καλα οσον αφορα αυτο το παιχνιδι.Αν ειχε και αυτο καποιο νεοτερο expansion τοτε πολυ βρωμα θα ηταν η δουλεια θα επρεπε να μην κοιμαμαι καθολου τα βραδυα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσε γιατί έφαγα κόλλημα με το breath of the wild μου άρεσαν  τα γραφικά και η ατμόσφαιρα και έψαχνα κάτι παρόμοιο open world και τα λοιπά γιατί το λαπτοπ μου δεν θα έπαιζε ποτέ καλά τον cemu, οπότε έψαξα για κάτι παρόμοιο και έχω στην σειρά  και Witcher 3, darksiders 2, xenoblade chronicles (το έχω σε Wii), dragons dogma... Μπλέξαμε άσχημα. 

Χώρος για άλλη κονσόλα δεν υπάρχει με 4 κινητά, 1 παιχνίδομηχανή Android, PSP,  3 λαπτοπ, ένα σωρό σκληρούς δίσκους,  19ρι μόνιτορ 4:3 για mame,  2 μεγάλες lcd τιβι, Wii με ένα κάρο χειριστήρια, Amiga μαζί με crt monitor. Ουφάδικο άνοιγα άνετα. Σίγουρα θα έχω ξεχάσει και μερικές συσκευές 
 
Ολα ωσα αναφερες τα εχω τερματισει αλλα φιλος αν μπορεσεις καποια στιγμη παιξε οπωσδηποτε το breath of wild το παιχνιδι απλα ειναι εμπειρια που δεν υπαρχει πουθενα μεχρι σημερα σε κανενα παιχνιδι.Οτι και να γραψω οτι και να πω ειναι ελαχιστο μπροστα στην μαγια και στον ζωντανο απο καθε αποψη κοσμο του παιχνιδιου.Στην τελικη αν δεν θες να παρεις switch η να φτιαξεις pc ωστε να τρεχει τελεια τον cemu τοσες αγγελιες υπαρχουν βρες ενα μεταχειρισμενο Wii U τα οποια τα δεινουν πολλοι κοψοχρονια και παρε και το zelda και εισαι αρχοντας το ιδιο παιχνιδι ειναι εξαλου.Αξιζει να εχεις την κονσολα μονο και μονο για το zelda απλα ειναι τα πραγματα.
 
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω και Wii U για αυτό το παιχνίδι ήδη έψαξα αγγελίες ebay κλπ τώρα που είναι νωρις πριν να πάει 300 ευρώ και το παιχνίδι κανένα 60ρι
 
Kαι πολυ καλα θα κανεις αλλα μην ψαχνεις μονο σε ebay ψαξε και σε insomnia κλπ σε αγγελιες υπαρχουν πολλες  καλες περιπτωσεις κατα καιρους για Wii U.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα