Grindhouse (2007) - Planet terror (2007)

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.364
Μόλις ανακάλυψα μία ταινία ή μάλλον ανθολογία από δύο ταινίες (δεν είμαι τόσο σίγουρος) σπλάτερ παραγωγής 2007. Πρόκειτε για την ταινία Grindhouse - Planet terror από τους Quentin Tarantino και Robert Rodriguez. Πολύ καλό κάστ και πολύ μα πολύ μα πάρα πολύ αίμα! Πληροφορίες εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0462322/ και το τρέιλερ εδώ: [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]***Προσοχή το τρέιλερ δεν είναι για αδύνατες καρδιές!***

Φωτογραφίες δεν ποστάρω γιατί είναι πολύ gruesome.

Ειδικά η γυναίκα που έχει βάλει ένα πολυβόλο στο κομμένο της πόδι είναι όλα τα λεφτά!

και φυσικά όπως είναι και φυσιολογικό για τον χαρακτήρα μου βέβαια, δεν βλέπω την ώρα και την στιγμή που θα πέσει στα χέρια μου αυτή η ταινία!

Αν κάποιος από εδώ μέσα το έχει δει και δεν βαριέται ας γράψει λίγα λόγια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλοοοο... δεν το έχω δει άμα πέσει στα χέρια μου θα το τιμήσω ..
 
Aυτή η φωτογραφία αφιερωμένη εξαιρετικά στον φίλο exetlaio! :D

 
Το Death Proof του Tarantino και το Planet Terror του Rodriguez προβλήθηκαν σαν μία ταινία στην Αμερική με τον τίτλο Grindhouse, αλλά στην Ευρώπη -μετά από αίτημα των σκηνοθετών- θα παιχτούν σαν δύο ξεχωριστές ταινίες με καινούριο μοντάζ και μεγαλύτερη διάρκεια και αποτελούν ύμνο στη φιλοσοφία των πάλαι ποτέ grindhouse της Αμερικής. Προσωπικά το Death Proof με απογοήτευσε, οι προσδοκίες μου για το Planet Terror παραμένουν μεγάλες.

Για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω και λίγες πληροφορίες όσον αφορά τα Grindhouse Theatres.

-------------------------------------------------------------------

"Tα Grindhouse theatres άνθησαν στις δεκαετίες του ’60 και του ’70 στις πιο κακόφημες γειτονιές των αμερικανικών μεγαλουπόλεων, προβάλλοντας έναν απροσδιόριστο κινηματογραφικό αχταρμά από σοκαριστικά ψευδοντοκιμαντέρ, σκληρό πορνό και εξωτικά φεστιβάλ ανθρωποφαγίας έως σαδομαζοχιστικά ναζιστικά πάρτι, λεσβιακά όργια και σπαγγέτι γουέστερν

Το σχεδόν 24ωρο εναλλασόμενο ρεπερτόριο των Grindhouse προσέλκυε το προβλέψιμα ετερόκλητο κοινό της ξεπεσμένης γειτονιάς: πόρνες, τζάνκι, άστεγοι, ηδονοβλεψίες ή απλά μοναχικοί τύποι πλήρωναν το ασήμαντο εισιτήριο για να καταδυθούν στο ερεθιστικό σύμπαν των άθλιων σινεμά που τους φιλοξενούσε.

Οπως συνέβη και στην περίπτωση της ανθηρής πορνοβιομηχανίας το βίντεο σήμανε την αρχή του τέλους και για τα Grindhouse. Η παραγωγή διοχετεύθηκε προς το νέο μέσο ενώ οι μεγάλες αστικές αναπλάσεις στην καρδιά πολλών αμερικανικών μεγαλουπόλεων παρέσυραν και τους τελευταίους θύλακες «αντίστασης». Χαρακτηριστικό παράδειγμα το σχέδιο αναβάθμισης της Τάιμς Σκουέρ στη Νέα Υόρκη που οδήγησε σε παροπλισμό κραταιά Grindhouse. Την ίδια εποχή στο Λος Αντζελες οι αμαρτωλοί κινηματογράφοι μετατρέπονταν σε εκκλησίες!"

Πηγή: Καθημερινή

Δείτε επίσης: http://www.tranzistor.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2069&Itemid=28
 
Deadorganplayer γνωρίζεις αν έχουν κυκλοφορήσει σε dvd;
 
telonio είπε:
Deadorganplayer γνωρίζεις αν έχουν κυκλοφορήσει σε dvd;
Οχι telonio δεν έχουν κυκλοφορήσει. Το Death Proof λογικά θα κυκλοφορήσει όπου να ναι, το Planet Terror όμως μόλις την άλλη εβδομάδα θα αρχίσει να προβάλεται στους κινηματογράφους στην Ελλάδα. Όπότε ουσιαστικά έχεις 3 επιλόγες. Ή κάνεις υπομονή 5-6 μήνες μέχρι να βγει de dvd, ή το ψάχνεις στα γνωστά διαδικτυακά λημέρια ή πας την άλλη εβδομάδα να το δεις στο σινεμά. Εγώ θα πρότεινα την τρίτη λύση πάντώς :)
 
Εννοείτε και εγώ την τρίτη λύση προτιμώ πάντα! Να είσαι καλά για τις πληροφορίες.
 
telonio είπε:
Aυτή η φωτογραφία αφιερωμένη εξαιρετικά στον φίλο exetlaio! :D
Ευχαριστώ αγαπητέ !

Εννοείται ότι θα σπεύσω να το δω, άμεσα.

Βέβαια ακούγεται "κάπως", να πηγαίνεις σε "κυριλέ" κινηματογράφους,

με σκοπό να δεις μια "ωδή στο grindhouse" !

Άλλά τι να κάνουμε ...

Πάντως θα ήταν καλά φάση να έπαιζε και εδώ double-bill,

σε χώρους όπως π.χ. το Gagarin.
 
Αν και πολυ εφετζιδικες,τοσο που εμενα μου φανταζουν περιττα πολλα απο τα εφε αυτα,οι ταινιουλες δειχνουν αρκετα ενδιαφερουσες.....

Βεβαια ως παραγωγες 2007,μαλλον δε θα μπορουσαν ευκολα να ειναι και πολυ αλλιωτικες,αλλιως θα απευθυνονταν σε πολυ πιο περιορισμενο κοινο....

Αναμενω παρ' ολα αυτα..
 
Θελετε να παμε ολοι μαζι μια παρεα να δουμε το πλανετ Τερρορ?
 
Και εμένα μου ακούγεται κάπως να δω σινεμά ταινία τέτοιου είδους αλλά δεν βαριέσαι, κέφι να υπάρχει και πάμε.
 
Πίσω
Μπλουζα