Gryzor

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71


ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5stKSYNk6Z8]YouTube Gryzor
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Gryzor ηταν το username που ήθελα να έχω, αλλά τελικά το είχε άλλος ;) . Είχα φάει απίστευτο κόλλημα με το εν λόγω παιχνίδι. Τρομερό στον 6128, γρήγορο , εθιστικό, με καταπληκτικά γραφικά για την εποχή του και επίσης πολύ καλό ήχο.

ΥΓ. Θα σου πω το προσωπικό μου παράπονο. Τα bold με δυσκολεύουν να διαβάσω, γιατί το κενό των γραμμάτων και των σειρών μεταξύ τους μικραίνει αρκετά με αποτέλεσμα να μπερδεύω τις γραμμές.
 
Το έβγαλα το Bold! τώρα είναι καλύτερα? Θέλω γενικά να μου λέτε για προβλήματα ή να κάνετε παρατηρήσεις. Ετσι θα γίνουν και τα review καλύτερα! Το συκγεκριμένο review υπήρχε και στο section για commodore 64, αλλά πιστεύω πως άξιζε να γίνει και μία παρουσίαση στον Amstrad,καθώς, κατά την γνώμη μου, είχε την καλύτερη έκδοση!
 
:thumbup:

Δεν ήσουν υποχρεωμένος πάντως. Αν και, τουλάχιστον εμένα προσωπικά, μ'αρέσει περισσότερο....
 
Ααααααα! όλα κι όλα! Πάνω απ'όλα η ευχαρίστηση του αναγνώστη!
 
Προσεγμένο παιχνίδι... O Amstrad τα κατάφερνε μια χαρά απ'ότι βλέπω!

Stanfromgreece, for one more time you scored! :thumbup:
 
...επιτέλους, μετά το εξαιρετικό review του Alcucard πάνω στην έκδοση του commodore, τώρα έχουμε μία εξίσου εξαιρετική παρουσίαση της amstrad version απο τον ακούραστο Stan !! :thumbup:

Δεν έχω τίποτα παραπάνω να προσθέσω απο όσα ανέφερα τότε, εκτός ίσως απο ένα πράγμα ακόμα:

Απο την στιγμή που βρέθηκε άνθρωπος που έπαιξε κάποτε αυτό το παιχνίδι στα νιάτα του σε amstrad, αλλά το θυμόταν ως "amiga game", αυτό κύριοι τα λέει ΟΛΑ για το μέγεθος της ποιότητάς του !!

Διότι όπως και να το κάνουμε, ο amstrad όταν θέλει, είναι η αδιαφιλονίκητη κορυφή. Ετσι απλά. :thumbup:
 
Quis custodiet ipsos custodes?

+1 ;)
 
billy είπε:
...επιτέλους, μετά το εξαιρετικό review του Alcucard πάνω στην έκδοση του commodore, τώρα έχουμε μία εξίσου εξαιρετική παρουσίαση της amstrad version απο τον ακούραστο Stan !! :thumbup:
Δεν έχω τίποτα παραπάνω να προσθέσω απο όσα ανέφερα τότε, εκτός ίσως απο ένα πράγμα ακόμα:

Απο την στιγμή που βρέθηκε άνθρωπος που έπαιξε κάποτε αυτό το παιχνίδι στα νιάτα του σε amstrad, αλλά το θυμόταν ως "amiga game", αυτό κύριοι τα λέει ΟΛΑ για το μέγεθος της ποιότητάς του !!

Διότι όπως και να το κάνουμε, ο amstrad όταν θέλει, είναι η αδιαφιλονίκητη κορυφή. Ετσι απλά. :thumbup:
Κατά τα λοιπά(no scrolling + ή μουσική ή ηχητικά εφφέ oχι και τα 2 συγχρονως )η amstrad version είναι κορυφαία. :cool:
 
Κοιτα...οπως και να το κανεις υπαρχει μια διαφορα

ccs10.jpg


C64

gry-1.gif


ZXSpectrum

που τοποθετει την Amstrad version ως την κορυφαια 8bitη. :cool:
 
Το ειχα παιξει μερικες φορες στον Αμστραντ... θυμαμαι οτι ηταν υπερβολικα δυσκολο.. και χαρα που εκανα οταν περασα την πρωτη πιστα

Και οπως εξηγω σε αλλο θρεντ, το εξωφυλλο ηταν η πρωτη επαφη μου με τον Σβαρτς :D
 
δεν είχα ασχοληθεί πολύ με το παιχνίδι αν και το είχα στην συλλογή μου.
 
Εγώ είχα μόνο demo του, στην ίδια δισκέτα μαζί με το Combat School.

Είχε μόνο μια πίστα από αυτές τις λαβυρινθοειδείς, όχι τις κλασικές platformικές.
 
ελπίζω να σας αρέσει το νέο look των reviews!
 
Κρίμα θα ήταν να μην αναφέρω εδώ (για όσους δεν γνωρίζουν) ένα gryzor-clone που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, φτιαγμένο απο έναν απο τους καλύτερους coders του amstrad, τον Facehugger απο Γερμανία... :cool:

Κυρίες & κύριοι, σας παρουσιάζω το preview του XContra στον amstrad !!

(Παρατηρήστε τον τελευταίο κακό...)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jBWDY3ZC_Tw&feature=related]YouTube - XContra- Amstrad CPC

(ή αλλιώς.. πως θα μπορούσε το Gryzor να είναι με hw scrolling & full screen...) :cool:
 
κρίμα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ! Δείχνει πως θα ήταν καταπληκτικό παιχνίδι! Τελικά όταν έχουν μεράκι οι προγραμματιστές φτιάχνουν αριστουργήματα! Αλήθεια... τελικά υπήρξε κάποιο παιχνίδι που να έφτασε τον Amstrad πραγματικά στα όριά του? Κάθε φορά ανακαλύπτουμε και κάτι νέο που μας αφήνει με το στόμα ανοιχτό!
 
ε...Πάσχα είχαμε...και η μουστάρδα πάει ωραία με το αρνάκι! τί να κάναμε? :)
 
Πίσω
Μπλουζα