guilty pleasures! trash, pulp, cult και αραχνιασμένα βιβλία!

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
136
Λοιπόν φίλοι μου άλλο ρετρό, κλασσικό,συλλεκτικό και αγαπημένο και άλλο ξεπερασμένο, σκουπίδι και παλιομοδίτικο. Καποια πράγματα γερνάνε όμορφα (ρετρό βιβλία μαγειρικής, ποτών και ζαχαροπλαστικής, τα savoir vivre, κάποια με συμβουλές για μόδα ή τεχνολογία, τα βιβλία τέχνης) κάποια όχι. Ας μνημονεύσουμε λοιπόν τα τελευταία μαζί με όλες τις ένοχες απολαύσεις που βρίσκονται ή βρίσκοταν στα βάθη της βιβλιοθήκης μας. Εγώ (ή ο σύζηγος μου κρυφά, κλαψ!) εχω στείλει στο Μοναστηράκι περίπου τα 3 στα 4 βιβλία που είχα λόγω έλλειψης χώρου και αλλεπάλληλων μετακομίσεων. Επειδή γεμίζω τόμους με τα χαμένα, ένοχα βιβλία ξεκινώ και συνεχίζω στην πορεία.

1. Πολύ ξεπερασμένες εγκυκλοπαίδειες που πιάνουν έναν κυβικό σε άθλιες εκδόσεις αγορασμένες από πλασιέ και το ιντερνετ τις ξέκανε.

α. ᾽᾽Για σας παιδιά᾽᾽. Δεν το αγόραζαν ούτε με ένα ευρώ τον τόμο. Χρησιμεύει ως κομοδίνο στην αδερφή μου.

β. Εγκυκλοπαίδεια ᾽᾽Κουστώ᾽᾽ σε κακή έκδοση. Κυκλοφορούσε σε δύο εκδοχές,μία με χοντρα βιβλία σε 10 τόμους και καλή και μία με λεπτούς τόμους σε 20 και της πλάκας. Μαντεψτε ποια έχω ακόμα εγώ.

γ.''Μεγάλη εγκυκλοπαίδεια της Γυναίκας᾽᾽ σε δυο εκδοχές.

Βιβλία-αρπαχτές που προσπαθούσαν να δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες στην νέα γυναίκα. Καθε τόμος κάλυπτε και ένα κρίσιμο σχετικό θέμα όπως᾽᾽Υγεία᾽᾽,᾽᾽Ιστορία᾽᾽,᾽Ὀμορφιά᾽᾽κ.α. Αξέχαστο το κεφάλαιο για το ᾽᾽πως πρέπει να φερθεί ο σύζηγος στην νέα σύζηγο την πρώτη νύχτα του γάμου᾽᾽. Θα είχε κρατηθεί αν δεν ήταν έργο σε διαστάσεις τέρας. Κράτησα μερικούς τόμους από την πιο προσεγμένη σειρά κάπου στα 60ς. Ο άντρας μου έστειλε και το ᾽Ἠ εγκυκλοπαίδεια των επαναστάσεων᾽᾽.

2.Βιβλία με πασέ συμβουλές.

᾽Ἀπό τα 12 ως τα 18᾽᾽και το ᾽᾽Κορίτσι στην εφηβεία᾽᾽.

Βιβλία τουβλα γερμανικής καταγωγής (το δεύτερο γραμμένο από πρωην Μις Κόσμος) και τόσο ίδια σε μορφή και περιεχόμενο που αναρωτιόσουν ποιος αντεγραψε ποιον και αν πέσαν μυνήσεις. Ωραιότατα βιβλία με μερικά ωραία αλλά λίγα ρετρό ακίτσα και πολλές κακές ασπρὀμαυρες φωτογραφίες. Το μισό βιβλίο είχε διαχρονικές συμβουλές ομορφιάς,περιποιήσης και συμπεριφοράς. Το θέμα τώρα ήταν πρώτον χρονικό (τα βιβλία γράφτηκαν στα 70ς,κυκλοφόρησαν στα 80ς εγώ τα πήρα αρχές 90ς) δηλ. απουσίαζε το Εητζ, η πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού από το θέμα ᾽᾽ταξίδια᾽᾽κ.α. και δευτερο τοπικό. Υπήρχαν συμβουλές για δεκάδες επιδόματα (σπουδών,μητρότητας, ενοικίου κ.α.) από Γερμανικούς οργανισμούς και διάφορα ᾽ἀλλού᾽᾽κεφάλαια.

3. ᾽Ἠ ευτυχισμένη πόρνη᾽᾽ και άλλο ένα της Ξαβιέρα Χολάντερ

Ο νοών νοείτο.

4. Τα άπαντα των εκδόσεων ᾽᾽Ωρόρα᾽᾽του κ. Θωμά Μαστακούρη

Μικρές θεματικές ανθολογίες φανταστικής λογοτεχνίας και επιστημονικής φαντασίας από τον συμπαθέστατο κ.Μαστακούρη που όλο και έβαζε κανένα δικό του διηγηματάκι μέσα. Ωραία trashy εξώφυλλα. Μάθαινες χιλιάδες συγγραφεις κάποιοι κλασσικοιπ.χ. Λαβκραφτ, άλλοι όχι.

5. Ολοι οι τομοι ᾽Ὀ Ελρικ του Μελνιμπονέ᾽᾽

Τώρα γιατί ο Ελρικ του Μ.Μούρκοκ θεωρείται cult σκουπίδι ενώ ᾽Ὀ Αρχοντας των Δαχτυλιδιών᾽᾽ ακρογωνιαίος λιθος της αγγλικής λοχοτεχνίας ουδείς γνωρίζει και το θέμα έχει ψωμί. Τον καημένο τον Ελρικ και αλμπίνος και περιπλανώμενος-καταδικασμένος προδότης.

6. Ερωτικά κόμικς (Μανάρα, Σερπιέρι κ.α.)

Αυτά δυστηχώς ήταν σε τραγική κατάσταση γιατί τα δάνειζα ανεμελα από δω και κει και άλλος έλεγε πως του το ᾽φαγε η γάτα, αλλουνου ο σκύλος. Εγώ στην Ντρουνα έβλεπα μια κοπέλα που απλά ψάχνει φάρμακα για τον άντρα της. Τέτοια αθωότητα.

-------------

7. Τα βιβλία του Μαρίνου Κουσουμίδη για τον κινηματογράφο

Ο Μαρίνος Κουσουμίδης ήταν πρωτοπώρος δημοσιογράφος -σταρ. Ειχε εμφάνιση ηθοποιού σαπουνόπερας και γνώριζε πολλά σελέμπριτις. Επίσης ήταν και σοβαρός σε αυτό που έκανε. Είχε βγάλει διάφορα βιβλία ᾽᾽Τα μιούζικαλ᾽᾽,᾽᾽Το Χόλιγουντ᾽᾽, ᾽Ὀι θεές της οθόνης᾽᾽, ᾽᾽Τα Οσκαρ᾽᾽ με βασικές πληροφορίες και φωτογραφίες (οι περισσότερες ασπρόμαυρες) από ᾽᾽το αρχείο του᾽᾽ (οτι και να σημαίνει αυτό, οι φωτογραφίες αυτές ειναι παντού). Οι πληροφορίες ήταν λίγες, η ανάλυση απλοική σαν προσπάθεια όμως χωρίς βαρύγδουπα μυνήματα κουλτουρας πολύτιμη. Αργότερα ήρθε το ιντερνετ και η Τάσεν με τα πάμφτηνα βιβλία -έργα τέχνης. Νομίζω πως δυστηχώς πέθανε νέος.

8. ᾽᾽Το σάουντρακ᾽᾽

Αναφορά στους πιο γνωστούς συνθέτες (Μικλος Ρόζα, Νινο Ρότα, Μωρίς Ζαρ κ.α.) και ανεξήγητη εμμονή με τα μιούζικαλ της Μαρίας Φελίξ.

9. Τα άπαντα του Τζέημς Τζέηζ

Αγαπημένος και τρομερά αδικημένος συγγραφέας αστυνομικών ιστοριών. Δυστηχώς ήταν σε άθλιες εκδόσεις που διαλύοταν.

10. ᾽᾽1000 σκοτωμένα κορίτσια᾽᾽ της Ρίτας Μπούμη- Παπά και άλλες σπλάτερ διηγήσεις αριστερών εμμονών

Ωραία έκδοση (νομίζω πως το ᾽χω ακόμα). Τι είναι όμως; Αυτό που λέει ο τίτλος. 1000 κοπέλες από 15-25 που πέθαναν βίαια στον Εμφύλιο και την Κατοχή λένε σε (καλό) ποιητικό λογο πως βρήκαν τον θάνατο. Αλλην την συνέλαβαν ενώ έβοσκε τα πρόβατα γιατί ο πατέρας βγήκε στο βουνό, άλλη ήταν δασκάλα με ανησυχίες, άλλη μαθήτρια, άλλη απλώς άσχετη κ.τ.λ. Καποιες πρώτα βιάστικαν και βασανίστηκαν. Ποίημα και γυναικείο όνομα. Επειδη όμως δεν χώραγαν 1000 ποιήματα η Ρίτα έλυσε το θέμα με το να βάζει κάμποσες να πεθαίνουν μαζικά σε μπλόκα, μαζικές εκτελέσεις ή το ολοκληρωτικό κάψιμο του χωριού τους. Τρομερό από κάθε άποψη.

11. Βιβλία με ακραίες απόψεις που αν τα δει κάποιος θα γίνουμε ρεζίλι

Αγαπημένα σε αυτή την κατηγορία είναι βιβλία -λίβελοι που γράφοταν επώνυμα για διασημους πολιτικούς της εποχής. Ο καθένας προσπαθούσε να ξεθάψει ότι πιο ύποπτο για το παρελθόν του πολιτικού αντιπάλου, την οικογένεια και τα σεξουαλικά του. Επαιζαν πολύ τα ᾽᾽παππούς δωσίλογος ή μαυραγορίτης᾽᾽, ᾽᾽σκάνδαλα᾽᾽κ.α. Αν βρείτε κάποιο ειναι παν σπάνιο καθώς ούτε λόγος για επανέκδοση για ευνόητους λόγους. Είχαμε κάμποσα. Αθλιες εκδόσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Για σας παιδιάααα, άλλη μια νίκη, στην παιδική σας, βιβλιοθήκη":D:D

Το τραγουδάκι το θυμάμαι, η τύχη της εγκυκλοπαίδειας, κάπου στο πατάρι.

Έχεις τα "1000 σκοτωμένα κορίτσια"; :sealed: Το ψάχνω χρόνια. Πάντοτε ήθελα να το διαβάσω και ποτέ δεν κατάφερνα να το βρω.

Οι γονείς μου είχαν (και μας πέρασαν) τον ψυχαναγκασμό "τα βιβλία δεν πετιούνται". 4 βιβλιοθήκες στο πατρικό (από τοίχο σε τοίχο), 1 στο δικό μου σπίτι, 2 πατάρια και 2 αποθήκες γεμίζουν ... και γεμίζουν ... και γεμίζουν ...

Τα μόνα βιβλία που έχω πετάξει στη ζωή μου ήταν μισή ντουλάπα άρλεκιν. Τα καημένα :( όλες τις Πανελλήνιες κι όλες τις εξεταστικές μ' εκείνα σε ρόλο εμψυχωτή τις πέρασα κι εγώ φάνηκα τόσο αχάριστη :( . Κι αυτά μετά από προσεκτικό ξεδιάλεγμα (κράτησα τα καλύτερα και πιο αγαπημένα και τα έχω ακόμα).
 
Δυστηχώς δεν ξέρω να απαντήσω! Μάλλον το έχω σε καμμιά κούτα σε αποθήκη! Μέχρι να έρθω Ελλάδα δεν μπορώ να δω! Λυπάμαι... Μου άρεσε πάντως,ήταν και ωράια έκδοση.

Συνεχίζω ακάθεκτη

12. 8 τόμοι με ''Κλασσικά εικονογραφημένα᾽᾽

Το κακό ήταν πως στον ίδιο τομο υπήρχαν δουλειές της πλάκας με εικοναγραφησεις αρπαχτές και κουτσουρεμένα σενάρια και προσεγμένες προσαρμογές με εικονογραφήσεις-κόσμημα. Στον τόμο με τα 10 μαντέψτε ποια ήταν τα περισσότερα. Εκτός που γίνοταν φύλλο και φτερό μετά από δυο αναγνώσεις.

13. Χαμένοι στην μετάφραση- απίθανες μεταφράσεις κλασσικών έργων

Θυμάστε τον Σαίκσπηρ σε μετάφραση Βασίλη Ρώτα; Αραγε πόσες φοιτητριες από δραματικές έσβησαν τα φώτα, έβαλαν νυχτικό, άναψαν κερί και άρχισαν να κάνουν την λαίδη Μάκβεθ σε αυτή την βερσιόν; Υπάρχει καμμία; Αν ναι ας μας το πει. Αμ η ''Θεία Κωμωδία᾽᾽ από τον Ν.Καζαντζάκη; Υπήρχαν επίσης και πρωτόλειες φιλότιμες μεταφράσεις μεταξύ δημοτικής και καθαρεύουσας με Ελληνοποιημένα ονόματα χαρακτήρων και συγγραφέων. Ετσι η Κοζέτ μας προέκυψε Τιτίκα.

14. Ξεχασμένα έργα κλασσικών και αγαπημένων συγγραφέων ή κάμποσα από τα βιβλία που εμπορικοί συγγραφείς έγραψαν πριν ή μετά το μπεστ σέλλερ που τους καθιέρωσε.

(ας πούμε έχετε διαβάσει κάτι άλλο από Φρανσουάζ Σαγκάν εκτός από το ''Καλημέρα θλίψη᾽᾽ ;) . Τα θεατρικά του Καζαντζάκη τα έχει διαβάσει κανείς ή είμαι η μόνη που την πάτησα;

15. Ανθολογία παιδικού διηγήματος του Χάρη Σακελλαρίου-εκδοσεις Αγκυρα

Αξιοθαύμαστη συλλογή διηγημάτων (μερικών παν σπάνιων όπως ''Η καταδικασμένη᾽᾽ του Μελή Νικολαίδη ή το ''Στα χαμηλά σπιτάκια᾽᾽ του Δημοσθένη Βουτυρά). Δυστηχώς αρκετά έργα ήταν ᾽᾽᾽διασκευασμένα᾽᾽ και υπήρχαν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα των επιλεγμένων έργων. Υπήρχε ανάλυση του κειμένου και ρετρό σχόλια. Προσωπικά η εικονογράφηση δεν μου άρεσε αλλά είναι εντελώς κάλτ. Ενώ το κοινό είναι και καλά τα παιδιά υπάρχει μια εμμονή για θανατικά, αρρώστιες, φτώχεια και πολέμους. Κυκλοφορεί και σε συνγχρονη έκδοση.

16. ''Αυτή η νύχτα μένει᾽᾽ του Θάνου Αλεξανδρή

Ο ορισμός του καλτ με απίθανες φωτογραφίες. Δεν έχει μεγάλη σχέση με την εξίσου καλή ταινία. Αδικείται λίγο από την έκδοση. Πάει double bill με το εξαιρετικό ᾽᾽Ποτό για παρέα᾽᾽ της κοινωνιολόγου Λιόπης Αμπατζή, όταν ακόμα η νύχτα ήταν σχετικά αθώα. Σκηνικά που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

17. Σειρές βιβλίων με σκληρά εξώφυλλα συχνά από εκδοτικούς οίκους-φαντάσματα

Τα ἐβρισκες είτε από πλασιέ είτε από προσφορές εφημερίδων. Η θεία μου έχει ακόμα ''Τα φοβερά ντοκουμέντα᾽᾽ και το ᾽Ὀι μεγάλοι αμφισβητίες᾽᾽ (με είχε συγκλονίσει αυτό με τους Γράκχους!). Επαιζαν πολύ τα άπαντα του Εριχ Φον Ντάινικεν και θεματικές σειρές ᾽᾽Παιδικά βιβλία᾽᾽ κ.α. Τεράστιες διαφορές σε έκδοση, ποιότητα και περιεχόμενο. Δυστηχώς τα περισσότερα ήταν πρόχειρα, βιαστικά και με κακές μεταφράσεις. Υπήρχαν και ᾽᾽Σχολικά βοηθήματα᾽᾽ -πολύ γέλιο πλέον.

18. Λογοκριμμένες διασκευές κλασσικών έργων

Αποτυχημένη απόπειρα να διατηρηθεί η παιδική αθωότητα αποκρύπτοντας ή αλλάζοντας δυσάρεστες και σοκαριστηκές αλήθειες. Το μεγάλο γέλιο ήταν στις ᾽Ἐλληνικές Μυθολογίες᾽᾽ όπου γίνοταν φιλότιμες προσπάθειες να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. 'Η σε διάφορες τραγωδίες (αρχαίες και του Σαίκσπηρ) που πολλές φορές το τέλος ήταν κάπως ασαφές. Το σπορ το ξεκίνησε και το καθιέρωσε η Ντίσνευ. Οπως έλεγε και η Μελίνα Μερκούρη για την Μήδεια στο ᾽᾽Ποτέ την Κυριακή᾽᾽

᾽᾽Και μετά πήγαν όλοι στην παραλία᾽᾽.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
4. Τα άπαντα των εκδόσεων ᾽᾽Ωρόρα᾽᾽του κ. Θωμά Μαστακούρη

Μικρές θεματικές ανθολογίες φανταστικής λογοτεχνίας και επιστημονικής φαντασίας από τον συμπαθέστατο κ.Μαστακούρη που όλο και έβαζε κανένα δικό του διηγηματάκι μέσα. Ωραία trashy εξώφυλλα. Μάθαινες χιλιάδες συγγραφεις κάποιοι κλασσικοιπ.χ. Λαβκραφτ, άλλοι όχι.


Κατι σαν και αυτα; ;)

2011-02-22-00h00m28.JPG2011-02-22-00h00m48.JPG2011-02-22-00h01m18.JPG2011-02-22-19h30m30.JPG

Αλλες γνωστες pulp SF εκδοσεις:

2011-02-22-00h01m33.JPG

Για να πω και το παραπονο μου, για μενα οι πρωτοι τομοι της Ωρορα σε επιμελεια Γιωργου Μπαλανου ηταν οι καλυτεροι. Ο Μπαλανος ειναι καλυτερος συγγραφεας, μεταφραστης και εχει κλασσεις ανωτερο γουστο απο τον Μαστακουρη που μας ταραξε στο epic και στα μετριοτατα διηγηματα του. Ο ενας λογος που σταματησα να τα μαζευω ηταν οτι τον βαρεθηκα. Ο αλλος ηταν το internet και το Amazon. Τα τελευταία 10 χρονια παιζει να εχω διαβασει και 2-3 ελληνικες μεταφρασεις συνολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκπληκτική συλλογή, μπράβο! κάπως έτσι ήταν και η δική μου βιβλιοθήκη! Οντως ο Γ.Μπαλάνος ήταν και καλύτερος μεταφραστής και έκανε και καλύτερες επιλογές. Ο Θ.Μαστακούρης τα έκανε αγνώριστα στις μεταφράσεις, άσε δε τα δικά του πονήματα! Ηταν ομως ένα συμπαθητικό γεροντάκι,τον ειχα δει σε μια έκθεση στο Παιδίο του Αρεως. Λοιπόν βιβλοθήκης συνέχεια

18. Τα άπαντα του Νίκου Τσιφόρου

Από τους λίγους συγγραφείς τον οποίων τα έργα βελτιώνονται ως audio books (συνιστώ ᾽᾽Τα παιδιά της πιάτσας᾽᾽ από το 2ο πρόγραμμα) και ακούγονται φρέσκα και διασκεδαστικά. Οταν ήμουν μικρή μου άρεσαν πάρα πολύ τα είχα διαλύσει (ειδικά την ᾽᾽Μυθολογία᾽᾽). Ρετρό μικροκομπιναδόροι και απίστευτες γνώσεις μεσαιωνικής-βυζαντινής ιστορίας. Τα δε ιστορικά πλέον μοιάζουν άσκηση στον σουρεαλισμό ή γλώσσα μοιάζει πλέον με φαρσα και όχι με παρωδία. Είχα εντυπωσιαστεί από το ᾽᾽Η γυναίκα-κουρσάρος᾽᾽.

19. Συμβουλές ομορφιάς από την Σοφία Λόρεν

Εργο που όταν το αναφέρουν όλοι θέλουν να δείξουν την απόσταση της Σοφίας από τους κοινούς θνητούς. Φυσικά δεν το έχουν διαβάσει! Από τα καλύτερα σχετικά βιβλία που είχα ποτέ και ανώτερο από οποιοδήποτε γυναικείο περιοδικό. Η Σοφία προσπαθεί να εκλαικεύσει το στυλ της και δίνει σωστές συμβουλές διατροφής, κλασσικά κομψού ντυσίματος, συμπεριφοράς και μακιγιάζ. Σου λέει αυτά που ξέρεις (φρούτα και λαχανικά, πολύ νερό, να ντύνεσαι και να βάφεσαι φυσικά και κομψά) αλλά με γλαφυρό ύφος και δεν σε ωθεί στον υπερκαταναλωτισμό. ᾽Ἐμένα ο κομμωτης μου είναι ο τάδε στο Παρίσι αλλά δεν υπάρχει τίποτα που δεν μπορεί να κάνει η καλή κομμώτρια της γειτονιάς᾽᾽ προτείνει ορθά. Το μόνο κακό είναι πως ήταν γεμάτο με χιλιάδες φωτογραφίες της και όσο νά᾽ναι καταλάβαινες πως το παιχνίδι ήταν κάπως στημένο παρά τα τσιτάτα για ᾽᾽Να είσαι ο ευατός σού και να εκφράζεις την δική σου, μοναδική προσωπικότητα με ξεχωριστό στυλ᾽᾽.

20. Οι 100 καλύτερες ταινίες στο βίντεο

Νομίζω πως είναι ο γνωστός και από την φανταστική λογοτεχνία και βετεράνος των pulp αναγνωσμάτων Μάκης Πανώριος που μαζί με έναν φίλο αποφασίζουν να ξεχωρισουν την ήρα από το στάρι στον καινούργιο, μαγικό κόσμο του βίντεο κλαμπ. Οτι και να γράψω αν δεν πέσει στα χέρια σας δεν περιγράφεται. Φιλότιμη προσπάθεια πάντως. Εντελώς καλτ και η έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Ο Θ.Μαστακούρης τα έκανε αγνώριστα στις μεταφράσεις, άσε δε τα δικά του πονήματα! Ηταν ομως ένα συμπαθητικό γεροντάκι,τον ειχα δει σε μια έκθεση στο Παιδίο του Αρεως.
Ασχετη με το θεμα η παρεμβαση μου, αλλα επειδη εχω γνωρισει τον Μαστακουρη μεσω καποιας παρεας, ειναι περιπου 45αρης!
 
με αυτά τα αρλεκιν, ζημια ειχα παθει, ήμουν μωρό, σχεδόν 10 ετων, οταν το καλοκαιρι ανεβαιναμε στα βουνά, στο πατρικο του πατερα μου για δουλειες αγροτικές φυσικά και κει ειχα κατι μακρινες ξαδελφες, εφηβεια , πρωτα ραντεβού με αγοράκια , διαβαζαν αρλεκιν για να πάρουν συμβουλές και με βρηκε και μενα το κακό! αλλα διαβαζα και μου σηκώνονταν η τρίχα καγκελο απο αυτά που ελεγαν μέσα οι ρομαντικες αυτές ιστοριουλες, ειδικα οταν περιεγραφαν ερωτικες περιπτιξεις των ηρωων-ειπαμε μωρό ήμουν τι μου εδιναν και διαβαζα! ωραιες εποχές :) :)! αυτες οι ξαδελφες τιποτα αλλο δεν ειχαν διαβασει στην ζωη τους αλλα τα αρλεκιν τα ξεκοκαλιζαν..με την σεσουλα!

αχ, μου πέταξαν οι δικοι μου όλα τα περιοδικά της Κάντυ, του Τιραμόλα του Μπλεικ, της Κατερινας, των Μικυ Μαους και πολλά Αγκυρας, τα απαντα του Μακρυγιαννη, τη εγκυκλοπαιδια του ξαδελφου μου γυρω απο το 21, μια παλαιωμένη εγκυκλοπαιδια που εδειχνε το βασανιστηριο του Κατσαντωνη γλαφυρα, βιβλια με Μεγα Αλέξανδρο, και μυθολογιες το μικρο Καουμπου του αλλου ξαδελφου που μου το ειχε δωσει σαν διαθηκη αχ, τι τραβηξα μικρή..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ασχετη με το θεμα η παρεμβαση μου, αλλα επειδη εχω γνωρισει τον Μαστακουρη μεσω καποιας παρεας, ειναι περιπου 45αρης!
Απίστευτο!ειχα γνωρίσει κάποιον πριν από περιπου 12 χρόνια σε σταντ που είχε και εκδόσεις Ωρόρα σε έκθεση βιβλίου και ειχα εκφράσει τον ενθουσιασμό μου ᾽᾽για την υπέροχη δουλειά του!᾽᾽. Ο τύπος είχε συστηθεί ως ᾽Θωμάς Μαστακούρης᾽᾽και ήταν και ενημερωμένος, μίλαγε και για τα διηγήματα του! (βεβαια φταίω και εγώ. Ρωτησα ᾽ὀ κ. Θ.Μαστακούρης;᾽᾽και ο τύπος είπε᾽᾽Ναι᾽᾽). Αρα τα όποια λάθη του ορίτζιναλ συγχωρούνται λόγω νεότητας! Παρά τα απείρου καλλους έργα του και τις ᾽᾽κάπως᾽᾽ μεταφράσεις μας σύστησε ένα σωρό συγγραφεις αν και πολλούς δεν θα θέλαμε να τους ειχαμε μάθει. Μαθαμε όμως και κάποιους κλασσικούς.

(ντρέπομαι που το λέω αλλά από εγω απο κει έμαθα την Ουρσουλα Λε Γκεν τέτοια ασχετοσυνη).

Η γλώσσα πάντως των κλασσικων ᾽Ἀρλεκιν᾽´, Αριάδνη έχει πολύ πλάκα (στην Αγγλια τα λένε Mills and Boon απο τις αντιστοιχες εκδοσεις). Τωρα τα ρετουσαραν και αυτά και μεγάλωσαν σε ογκο, λέγονται πια ᾽᾽γυναικεια λογοτεχνία᾽᾽, έφυγαν τα trashy εξώφυλλα και οι ηρωίδες έγιναν δυναμικές και ανεξάρτητες (μέχρι να έρθει το παληκάρι). Είχες και εσύ κάμποσα διαμάντια ε; (το μαρτυριο του Κατσαντώνη γλαφυρά, πολύ καλό, δεν ξέρω καν ποιος ήταν αλλά ακουγεται ωραίο). Τα περιοδικά Κάντυ ακόμα τα κλαίω. Ειχα και γω για το ένα λευκωμα, δυο τόμοι θεριά που χρησιμεύουν και ως τραπέζι, με φωτογραφίες από πίνακες που δειχνουν ήρωες και γεγονότα και κειμενα ιστορικών. Το έχει τώρα η αγαπημένη μου θεια σε περίοπτη θέση και ελπίζω να μην λες αυτό γιατί είναι σπάνιο και μάλλον ακριβούτσικο αν και εντελώς καλτ.

Εγώ πάντως δεν έχω πετάξει εκτός και αν ηταν σε κατάσταση πέρα των ορίων. Εχω πουλήσει (στα αγοράζουν με το κιλό αλλά αν δεν μπορείς να τα κουβαλάς ανά τον πλανήτη τι να κανεις), έχω χαρίσει και έχω βγάλει στην είσοδο της πολυκατοικίας. Δεν μου αρέσει να πετάω, το ᾽χω σε κακό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα