H Disney λογοκρίνει τον "Βίο και πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.343
Από ότι φαίνεται, θέλουν να μπανάρουν κάποια επεισόδια από το βιβλίο και το εκδίδουν χωρίς αυτά.

https://www.cbr.com/disney-bans-don-rosa-uncle-scrooge-mcduck-stories/

Και ο λόγος που το κάνουν είναι γιατί ο σχεδιασμός του "Bombie the Zombie" δεν είναι πολιτικά ορθός!

Πραγματικά, μας τα έχουν πρήξει με την πολιτική ορθότητα. Τίποτα πλέον δεν υπάρχει που να μην έχει κατακρεουργηθεί.

Ελπίζω να καταρρεύσει επιτέλους η Disney και όποια εταιρία καταστρέφει έργα του παρελθόντος για να πουλάνε image στα social media.
 
Πες τα χρυσοστομε!

Ο εμπρηστικός συνδυασμός εταιρικής απληστίας και νεομαρξιστικου/social justice warrior φανατισμού έχουν βαλθεί να καταστρέψουν την πολιτιστική κληρονομιά της ανθρωπότητας.
 
Δυστυχώς δεν είναι μόνο η Disney (η οποία βέβαια "σέρνει τον χορό"), όλο το καθεστημένο της διασκέδασης (ταινίες, τηλεόραση, κόμικς, μουσική κλπ) της Αμερικής και της Βρετανίας πλέον έχουν έναν κύριο σκοπό: να προωθήσουν "το μήνυμα¨. Και νομίζω στην Ελλάδα, μπορεί κάποιος ακόμα να έχει αντίθετη άποψη και να την λέει, στις χώρες που ανέφερα όμως αν τολμήσεις να σκεφτείς διαφορετικά "ακυρώνεσαι".
 
Όχι, δεν το έχω ακούσει, τί είναι;
 
Βασικά τι λέω, αν δεν μπορούν να εκδώσουν το τελευταίο επεισόδιο τότε δεν θα μπορούν αν εκδώσουν όλο το βιβλίο... Οπότε κλάφτα Χαράλαμπε.

Είμαστε τυχεροί που προλάβαμε ότι προλάβαμε, εγώ αυτό σκέφτομαι. Αν δεν σκάσει αυτή η φούσκα δεν θα μείνει τίποτα που να έχει να κανει με τέχνη.
 
Προτού φρικάρετε, θα έλεγα να σκεφτείτε. Η Ντίσνεϋ είναι εταιρεία και το πρώτο που την ενδιαφέρει είναι τα κέρδη της. Η ιστορία αυτή μπορεί να είχε σταματήσει να είναι τόσο επικερδής όσο νομίζει ο δημιουργός της ή ο οποιοσδήποτε έξω από την εταιρεία. Αν με το να σταματήσει αυτόν τον άγνωστο στο ευρύ κοινό χαρακτήρα κερδίζει και σε κοινωνικό προφίλ, τότε ακόμα καλύτερα για εκείνους, δωρεάν διαφήμιση. Μην φτιάχνουμε θεωρίες συνωμοσίας εκεί που αρκεί το απλό μάρκετινγκ για να εξηγήσει πράγματα.
 
Είναι όλη αυτή η γελοία προπαγάνδα που έχει γεμίσει κάθε σειρά, ταινία, κόμικς, κλπ κλπ. Αρκεί να πχ να δει κάποιος μια οποιαδήποτε σειρά στο Netflix και θα καταλάβει. Το αν πουλάει είναι σχετικό. Πολλές φορές οι εταιρείες καθορίζουν τι θα πουλήσει...
 
Πίσω
Μπλουζα