Hammer House of Horror (1980)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Σειρά τρόμου της θρυλικής εταιρίας ταινιών με τον Δράκουλα. Γυρισμένη το 1980 δεν έχει τις κλασσικές βικτωριανές αναφορές των ταινιών της hammer (που σχεδόν επί 30 χρόνια αναμασούσε) αλλά όλα τα επεισόδια εξελίσονται στη σύγχρονη εποχή. 13 60λεπτα αυτοτελή επεισόδια όλα και όλα (έχω 3 απο αυτά) αλλά είναι όλα τους μικρά διαμαντάκια. Σε ένα απ αυτά εμφανίζεται και ο Πήτερ Κάσινγκ (καρατεριστας ηθοποιος περισσότερο γνωστος για το ρόλο του Βαν Χελσινγκ του διώκτη του Δρακουλα). Την πρόβαλλε η ετ-2 αρχές 90 με τέλη 80.

[video=youtube;lMih1F4_X-k]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
Σε ένα απ αυτά εμφανίζεται και ο Πήτερ Κάσινγκ (καρατεριστας ηθοποιος περισσότερο γνωστος για το ρόλο του Βαν Χελσινγκ του διώκτη του Δρακουλα).
Είσαι σίγουρος ότι ο Peter Cushing ήταν καρατέκα ;

Μήπως τον μπερδεύεις με τον Carradine ?
 
Αγαπητέ exetlaios καρατερίστας (character) ηθοποιός λέγεται ο ηθοποιός που πλάθει ένα τύπο μια υποκριτική γραμμή και την ακολουθεί πιστά για χρόνια.

Καμία σχέση με τον καρατέκα που είναι performer του καράτε.

Αυτό έλειπε να μπερδεύω τον Peter Cushing με τον David Carradine θα ήμενα κατάπτιστος. (ΓΕΛΙΑ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ηammer που ξέρω εγώ...

...είναι από το 1958 μέχρι το 1974. Όλα τα άλλα με αφήνουν αδιάφορο.

Αν και υπήρχαν κάποια επεισοδιάκια που είχαν ενδιαφέρον.
 
Καπου διαβασα οτι η Hammer κανει comeback, good news bad news θα δειξει. :thumbup:
 
AARDVARK είπε:
Καπου διαβασα οτι η Hammer κανει comeback, good news bad news θα δειξει. :thumbup:
Κοίτα, αποκλείεται να ξαναγυρίσει τα έργα που γύριζε.

Σαν "ξαναζεσταμμένη πίτσα" μου ακούγεται !

Ποτέ δεν θα είανι όπως ήταν στην αρχή.
 
Exεις δικιο. :thumbup:

Το παρακατω ειναι απο το BBC news.

British horror film producer Hammer is to make its cinema comeback after the company was bought by a group of media tycoons.

Plans are in the pipeline for remakes of classic films, one or more TV series and internet tie-ins.

The company is planning to develop a new generation of horror stars for its film, but it is also considering asking icons such as Christopher Lee - best known for his many roles with Peter Cushing - to take part in the new productions.

Chief executive Terry Ilott, who will run the company with colleague Peter Naish, is hoping the recnt revival of horror films will boost the new-look Hammer's hopes of success.

He said: "We've got TV series in discussion with more than one broadcaster, and we've been approached by US producers about a number of remake ideas.

"These are the first things we will do, but we are also very keen to use Hammer as a brand and horror as a genre to get into forms of merchandising."
 
Έχω και γω την ίδια άποψη με του exetlaiou

κάθε πράμα στον καιρό του
 
!!

Παιδιά, το Hammer house of horror to προσφέρουν οι τόμοι του περιοδικού Fantasy Heroes. Κοίτα να δεις...και δεν τα προσεξα καθόλου αυτά τα DVDs Πρεπει να τα βρω..εχώ 3 με 4
 
Δε νομίζω να έδιναν όλη την σειρά. Ενδεχομένως είναι τα DVDs που είχε δώσει στο παρελθόν το περιοδικό "Cine Fan". Στα 5 τελευταία τεύχη του, έδωσε από ένα DVD που είχε 3 επεισόδια από 3 διαφορετικές σειρές. Οι σειρές ήταν οι: "Hammer House Of Horror" ('80), "Dark Knight" (2000-2002) & "Διάστημα 1999" ("Space: 1999") ('75-'77)! Οπότε, κυκλοφορούν συνολικά 5 επεισόδια κι απλά επειδή είναι η ίδια εκδοτική στο κόμικ "Fantasy Heroes", τα ξεστοκάρουν μ' αυτόν τον τρόπο. Μακάρι να υπήρχαν και τα υπόλοιπα, μεταφρασμένα πουθενά, αλλά δεν...
 
Παίδες, εγώ κατάλαβα ότι εννοείτε την Hammer της δεκαετίας του '80, όπου έπαιζαν πολλοί γνωστοί ηθοποιοί του αγγλικού θεάτρου και σινεμά, ενώ τα σενάρια είχαν γράψει πολλοί σεναριογράφοι, ανάμεσά τους και ο M. J. Bird, γνωστός στην Ελλάδα για το Who pays the ferryman (το επεισόδιο που έγραψε λεγόταν "In possession"). Όλα τα επεισόδια ευτυχώς υπάρχουν στο Youtube, αλλά χωρίς υπότιτλους.
 
Aυτό ήταν το Hammer House of Mystery and Suspense αν δεν κάνω λάθος LadyNaty
 
Όχι δεν κάνεις λάθος, απλά άλλαξαν το όνομα στο youtube, ενώ επίσης αφαίρεσαν και δύο τουλάχιστον επεισόδια, το Czech Mate (όπου έπαιζε και ο διαβόητος -στους Βρετανούς τουλάχιστον- για τις κατακτήσεις του στις διάσημες Patrick Mower) και το επεισόδιο που είχε γράψει ο M.J. Bird ("In Possession"), το οποίο αναφερόταν στο σατανισμό. Το πρώτο πάντως επεισόδιο της σειράς, ήταν το "Child's Play". Α, ναι "Hammer House of Mystery and Suspence" ήταν το όνομα του "Hammer House of Horror" στις Ηνωμένες Πολιτείες.
 
Βασικά πρόκειται για διαφορετικές σειρές.

Το Hammer House of Horror 1980 ήταν μια σειρά που προσπάθησε να φέρει τα κλασσικά θέματα της εταιρίας hammer στην σύγχρονη (1980) εποχή.

Ενώ το Hammer House of Mystery and Suspense έπαιξε στην Αμερική και με τον τίτλο Fox Mystery Theatre και είχε σαν επίκεντρο το μυστήριο όχι τόσο το Gore και τον τρόμο.

Η 2η λέγεται ήταν καλύτερη όσον αφορά τα σενάρια (παιζόταν τέλη 80 από κρατική), ενώ η 1η που ήταν πιο αφελής παίχτηκε γύρω στα 1992-3 από ΕΤ-2

Το Hammer Mystery and Suspense γυρίστηκε το 1984, 4 χρόνια μετά το Hammer House of Horror
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά Dominion, ήταν δύο διαφορετικές σειρές όπως περιγράφεις. Υπέροχες και οι δύο, νομίζω ότι κάποια μου άρεσε πιό πολύ από την άλλη, αλλά δεν θυμάμαι ποιά.

Στο Hammer House of Horror oι τίτλοι αρχής είναι φοβεροί, γεμάτοι ατμόσφαιρα και για τον αγαπητό μου Cushing τι να πω... Είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς και για μένα είναι πραγματικά στη λίστα των καλύτερων ηθοποιών που έζησαν ποτέ. Αυτό που με γοητεύει σ'αυτόν είναι ότι παίζει με έναν πολύ απλό και ρεαλιστικό τρόπο, που ξεχνάς ότι είναι ένας ρόλος και επίσης το ότι μεταμορφώνεται με μεγάλη επιτυχία, καθώς τον έχω δει να υποδύεται το ίδιο φοβερά και τον π.χ ψυχρό αριστοκράτη και τον φτωχό ζητιάνο. Απλά απίστευτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα