[Harmi Press] Μαντς Μπαντς (1982)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Τίτλος: ΜΑΝΤΣ ΜΠΑΝΤΣ


Σενάριο/Kείμενα:
Giles Reed


Σχέδιο:
Angela Mitson


Εκδοτική:
HARMI PRESS


Hμερ. έκδοσης:
1982


Τεύχη:
12


Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή


Μέγεθος:
10.5 x 14.0 (Μικρό)


Σελίδες:
36


Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)


Μετάφραση:
Νέστωρας Γ. Χούνος


Πρωτότυπος τίτλος:
Munch Bunch, 1979 Studio Publications (Ipswich) Limited

Αντιγραφη παρουσιασης απο το "αδερφο" forum greekcomics.gr και απο ενα "δικο μας παιδι"...... :D

Το 1982, η γνωστή μας από τα κόμικς HARMI-PRESS κυκλοφορεί μια σειρά από μικρά βιβλιαράκια με ιστορίες μιας ομάδας φρούτων και λαχανικών, τα ΜΑΝΤΣ ΜΠΑΝΤΣ !!
Τα θυμάται κανείς;

Πλήρως έγχρωμα, σε μικρό μέγεθος και 36 σελίδες, περιείχαν εικονογραφημένες ιστορίες με μια σελίδα κείμενο - μία σελίδα με εικόνα, εναλλάξ.

Στο εσωτερικό των εξωφύλλων διαβάζουμε:

Τα Μαντς Μπαντς είναι μια ομάδα από φρούτα, χορταρικά και καρπούς. Μια μέρα, έφυγαν όλα μαζί απ' το κατάστημα του μανάβη,

όπου έμεναν μέχρι τότε.

Έπειτα, έφτιαξαν καινούρια σπίτια κάτω από ένα παλιό, εγκαταλειμμένο υπόστεγο.

Τα πρωτότυπα κείμενα είναι του ΤΖΑΪΛΣ ΡΗΝΤ, η εικονογράφηση της ΑΝΤΖΕΛΑ ΜΙΤΣΟΝ και η μετάφραση επιμέλεια του ΝΕΣΤΟΡΑ Γ. ΧΟΥΝΟΥ.

Το πρωτότυπο copyright είναι του 1979 Studio Publications (Ipswich) Limited.

Στο εσωτερικό του οπισθόφυλλου αναφέρονται 12 βιβλιαράκια στην "πρώτη σειρά" και άλλα 12 στη δεύτερη με την ένδειξη "για έκδοση",


τα οποία πιθανόν να μην κυκλοφόρησαν ποτέ
.

4 που εχω στην κατοχη μου - βασικα 5,το ενα δινεται δωρακι..... :D - και ενδεικτικες φωτο απο το εσωτερικο. ;)

fetch


Πητ,το πιπερι

fetch


fetch


Ο καθηγητης Φασολας

fetch


fetch


Σαλλυ,η Φραουλα

fetch


fetch


Οι τρεις μπανανες

fetch


fetch


Τα υπολοιπα βιβλιαρακια της σειρας και οι υπολοιποι χαρακτηρες. :)

fetch


Sorry,για τα watermarks αλλα η κατασταση με τον "δανεισμο" εχει ξεφυγει πλεον! :)

Για οποια αλλη χρηση των φωτο εκτος του retromaniax.gr,παρακαλω ρωτηστε πρωτα!

:)
 
Πολυ ομορφα Σταυρο αν και δεν τα θυμαμαι τα συγκεκριμενα και ειμαι σιγουρος οτι ειναι απο την σειρα Μινι Βιβλια μιας και ειναι ιδιας χρονολογιας και εταιριας με τα αντιστοιχα του Sport Billy Μινι βιβλια που ψαχνω ακομη να βρω στα ελληνικα.
 
Πίσω
Μπλουζα