HD ενεργός σε ένα λειτουργικό και ανενεργός σε άλλο στο ίδιο σύστημα. Γίνεται;

Μη φωτοτυπώσεις τίποτα. Απλά γράψε το μοντέλο που γράφει στο εξώφυλλο του εγχειριδίου.
 
Το εγχειρίδιο μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ . Νομίζω πως αυτό που μας ενδιαφέρει βρίσκεται στη σελίδα 31 και 32 .
 
Μαλιστα. Κατ'αρχάς η μητρική ήταν σούπερ την εποχή που βγήκε. Κατά δεύτερον, ισχύει αυτό που είπε ο Wrathchild για το RAID και κυρίως αυτό που αναφέρω εγώ με τη δική μου παλαιότερη περίπτωση, ότι δηλαδή η μητρική σου έχει δύο controllers και οι δύο υποστηρίζουν RAID. Αρα αν δεν ξέρεις τί έχεις ρυθμίσει, μπορεί να παίρνεις μπλε οθόνες γιατί κάνεις boot από δίσκο συνδεδεμένο σε sata controller του οποίου τον driver δεν έχεις φορτώσει, για παράδειγμα. Αφου τώρα σου έπαιξε, το αφήνεις ως έχει και έχεις το νου σου σε μελλοντική προσθήκη δίσκου.
 
κάνεις boot από δίσκο συνδεδεμένο σε sata controller του οποίου τον driver δεν έχεις φορτώσει,
Τι είναι αυτό ; :eek:
tinysmile_aha_t.png
tinysmile_aha_t.png


Και πώς το ξεπερνώ ;
 
Οταν εχεις 10 sata ports εκ των οποίων, παραδείγματι, τα 2 ειναι διαχειριζόμενα από τον Χ controller και τα υπόλοιπα από τον Υ κι εσύ συνδέεις BOOT δίσκο στον Χ controller χωρίς να φορτώσεις τους drivers του, θα παρεις μπλε οθόνη. Επίσης αν εχεις συνδεδεμένο το δίσκο αυτό στον Υ controller και μπουτάρεις χωρίς πρόβλημα και μετά τον μετακινείς σε μια από τις πόρτες του Χ controller ΧΩΡΙΣ να εχεις φορτώσει και τους drivers του Χ, παλι θα παρεις μπλε οθόνη. Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις στη δική σου περίπτωση είναι ο boot δίσκος να έχει drivers και για τους 2 controllers. Αυτό σίγουρα συμβαίνει με σένα γιατί αν πας στο Device Manager-Storage Controllers, θα τους δεις και τους 2 (δηλαδή Nvidia και Jmicron) αφου υποθέτω ότι έχεις φορτώσει όλους τους drivers.
 
Πίσω
Μπλουζα