HDDRIVER για το MEGAFILE60

marag

Retro Member
Joined
23 Νοέ 2007
Μηνύματα
107
Αντιδράσεις
1
Μετά από έρευνα στα δημοφιλή Atari forums κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο software/drivers για οποινδήποτε δίσκο στον ST είναι το HDDRIVER και μάλιστα η τελευταία έκδοση είναι η 8.2 (40 euro ζητάει ο κατασκευαστής), προσπάθησα να τον σετάρω με το κλασικό AHDI6061 αλλά δεν κατάφερα και πολλά, μετά από το partitioning που του ορίζω και αφού τελειώσει το format και bootάρει, δεν βλέπει κανένα δίσκο και όταν του ξανα λέω partition μου αραδειάζει 4 των 15MB ενώ εγώ από πριν setαρα ένα των 60MB. !!!!

Κανένας από τους φίλους GURU μήπως μπορεί να βοηθήσει ???? :help:
 
Κι εγώ με το AHDI στον Falcon είχα πρόβλημα. Στη δημιουργία partitions μου κολλούσε και δεν έκανε τίποτα...έτσι δοκίμασα κάποιο άλλο και όλα μιά χαρά!!
 
Ναι, υπάρχουν utilities, τα SCSI Tools 6.22 (Hushi), που φορμάρουν τα MegaFile σωστά, αλλά είναι στα γερμανικά !! Καταλαβαίνεις όμως τι πρέπει να πατήσεις, αν έχεις εμπειρία με τα Atari.

Τα AHDI επίσης τον φορμάρουν σωστά. Το HDDriver δεν βλέπει σωστά δίσκους ASCI, μόνο SCSI.
 
Κατάφερα τελικά να το σετάρω κάνοντας boot με τη δισκέτα του AHDI 5 και μετά αφού είδε τον δίσκο έτρεξα ότι έπρεπε να τρέξω από το AHDI 6.061 , με βοήθησε επίσης και κάποιος από atari-forum διότι μου επισήμανε κάποιες σημαντικές αλλαγές σε κάποια αρχεία που έπρεπε να κάνω, το μηχανηματάκι πάει άψογα !!! είμαι πολύ χαρούμενος !! (δεν πήγαν χαμένα τα 70 euro του δίσκου, και είναι και καινούργιος , μέχρι και η ζελατίνα στο όνομα υπήρχε και η εγγύηση ανέπαφη από κάτω )
 
Πίσω
Μπλουζα