Heart of China

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
Φαντάζομαι πως όλους μας για προσωπικούς λόγους, κάποια παιχνίδια κυριολεκτικά μας μάγεψαν, παιχνίδια που μπορεί να μην μείνανε στο πάνθεον των καλύτερων παιχνιδιών στην ιστορία, αλλά που σίγουρα εμείς να έχουμε αναμνήσεις.

Ένα τέτοιο παιχνίδι ήταν για μένα το Heart of China. Το παιχνίδι ήρθε στην κατοχή μου το 92, μετά από 2ετή αποχή από το gaming (τα εξηγώ αυτά στο thread με το βιογραφικό μου). Τα δύο αυτά χρόνια βέβαια είχε προχωρήσει πολύ η τεχνολογία gaming (βλέπε MIDI sound και 256 χρώματα) οπότε μπορεί να καταλάβετε πόσο εντύπωση μου έκανε το παιχνίδι όταν το πρωτοείδα.

Το παιχνίδι είναι καθαρόαιμο adventure πρώτου προσώπου, point and click. Τα γραφικά του ήταν εκπληκτικά για την εποχή, motion capture από πραγματικούς ηθοποιούς, φανταστική μουσική και ήχο. Το game package ήταν πολύ πλούσιο, με manuals, οδηγίες και ιστορικά γεγονότα. Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ήταν κάτι μεταξύ Indiana Jones και Μυστήριο του Χρυσού πιθήκου.

Η ιστορία διαδραματίζεται στην δεκαετία του 1930. Χειρίζεσαι τον τυχοδιώκτη-πιλότο Jake “Lucky” Master, που μετά το τέλος του 1ου παγκοσμίου πολέμου έχει ξεμείνει στο Hong Kong και προσπαθεί να βγάλει το ψωμάκι του κάνοντας tours σε επισκέπτες με το υδροπλάνο του την «Χήν…» εεε συγνώμη λάθος :). Αυτή την φορά όμως αναλαμβάνει μια επικίνδυνη και γεμάτη προκλήσεις αποστολή: κάποιος έχει απαγάγει την Kate Lomax την κόρη του Άγγλου μεγιστάνα της περιοχής Ε.Α. Lomax. Η Kate είναι εθελόντρια νοσοκόμα και ιδιαίτερα αγαπητή στον λαό, αντίθετα με τον αδίστακτο πατέρα της. O Lomax σε προσλαμβάνει για να βρεις τη κόρη του προσφέροντας σου 200,000 δολάρια, αλλά βέβαια υπάρχει και ένα “catch”. Για κάθε μέρα που περνάει και δεν έχεις βρει την Kate, 20,000 δολάρια αφαιρούνται από την αρχική αμοιβή!

Στην αρχή ακόμα πρέπει να πείσεις τον Chi, ένα Ninja, να σε ακολουθήσει για να σε βοηθήσει να σώσετε την Kate. Στο παιχνίδι σου δίνεται η επιλογή να διαλέξεις χαρακτήρα ανάμεσα στον Lucky, τον Chi και την Kate κάποιες στιγμές. για να προχωρήσεις στην συνέχεια. Υπάρχουν δηλαδή εναλλακτικές οδοί επίλυσης κάποιων γρίφων, όπως επίσης και εναλλακτικά φινάλε. Το παιχνίδι είναι πολύ ατμοσφαιρικό και διαδραματίζεται στο Hong Kong, Katmandu, Παρίσι και Κωνσταντινούπολη. Επίσης κάποιες στιγμές υπάρχούν και action sequences, τα οποία είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικά αλλά έχουμε την δυνατότητα τα προσπεράσουμε χωρίς να τα παίξουμε.

Το παιχνίδι δεν είναι μεγάλο σε διάρκεια και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οποίον δεν το έχει δει. Για όποιον λοιπόν έχει 6-8 ώρες διαθέσιμες και τον ενδιαφέρει το gameplay και όχι τα γραφικά (τα οποία δεν είναι καθόλου άσχημα ακόμα και σήμερα) ας του ρίξει μια ματιά.!!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ωραίο review thamonas, εύγε !! :)

Θυμάμαι ότι το παιχνίδι άρεσε πολύ και στον Αντρέα (ο οποίος εκθείαζε τις αρετές του - και ιδιαίτερα τα μαγευτικά του γραφικά). Το μόνο που δεν του άρεσε ήταν κάποιο arcade section, νομίζω, στο οποίο έπρεπε να κάνεις ένα άλμα πάνω απο φωτιά (?) ή κάτι τέτοιο...

Προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ αυτό το παιχνίδι, αλλά θα κoιτάξω να το προγραμματίσω για το μέλλον !!
 
!!

Billy οπωσδήποτε δες το...είναι και abandonware οπότε δεν θα δυσκολευτείς να το βρεις..abandonia κ.λ.π. :) και αν βρε αδερφέ δυσκολευτείς, με ενα Pm :cool: όλα λύνονται..

Το αναφέρω για τα arcade sequences..είναι διασκεδαστικά και οχί δύσκολα αν και φαντάζομαι οτί οι hardcore adventurers να μην συγκινηθούν..πάντως δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση να τα παίξεις έχεις επιλογή να τα κάνεις skip...Στο ένα οδηγείς ένα τανκ και στο άλλο περπατάς πάνω στο Orient Express Κυνηγώντας κάποιον (ala express raider)

chinata5.png
 
απολαυστε και το intro του παιχνιδιου

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Respect Thamona. Μιλάμε για ένα από τα αξέχαστα παιχνίδια της Dynamix… Λίγα adventure της εποχής χρησιμοποιούσαν «ψηφιοποιημένα» γραφικά(πχ το Amazon). Αργότερα έγινε η έκρηξη του FMV για να γυρίσουμε πάλι στα «χειροποίητα» γραφικά στις μέρες μας.

Πολύ καλό παιχνίδι με παρόμοιο interface είναι το “Rise of the Dragon” επίσης της Dynamix.
 
Axxx thamonas με πρόλαβες!!!!Είχα σχεδιάσει να κάνω ένα review για το Heart of China ένα από τα καλύτερα adventure που έπαιξα ποτέ...Αλλά τελικά καλύτερα που έγινε έτσι γιατί βλέπω πως το δικό σου είναι άριστο και γεμάτο και σίγουρα καλύτερο..Τα συγχαρητήρια μου λοιπόν!!!
 
Θυμάμαι ότι οι εκδόσεις για την Amiga ήταν 10 - 15 δισκέτες. Πολύ καλό review. :thumbup:
 
!!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.... Akmaka, αν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι δεν υπάρχει κανένα προβλημα.. :cool:
 
Απα πα πα θα πέσει φωτιά να με κάψει!!Τέτοιο review δεν το πειράζει κανείς!!! :)
 
Κλασσικά, δεν το έχω παίξει ποτέ αλλά το θυμάμαι από τα reviews των περιοδικών της εποχής...

Θα ήθελα να το παίξω κάποια στιγμή.... Πω πω... Είναι τόσα πολλά τα παιχνίδια που πρέπει να παίξω που τρομάζω!

Στη συνταξιοδότηση ποντάρω, (με όχι και τόσο καλά stakes απ'ότι φαίνεται) :D

Μπράβο thamonas!!! :) Keep up the good work!
 
Ελάχιστα το είχα παίξει. Πρέπει να ξαναομολογήσω, ότι οι "πηγές" στη Χαλκίδα ήταν ελάχιστες. Κομπιουτερομάγαζα ήταν μονο 2-3 και δεν έφερναν παιχνίδια για πισί, μόνο για τα 8μπιτα. Αντε μερικά για Amiga και ήταν και άσχετοι βέβαια στις επιλογές τους. Γι'αυτό και παράλληλα δηλώνω αθώος...

Οπως και να'χει όλα τα review που έχω διαβάσει ως τώρα με έχουν αγχώσει γιατί δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με τα αντίστοιχα adventures
 
Το Rise of the Dragon το είχα παίξει στο Mega CD με προσομειωτή μάλιστα ! Δεν ήξερα ότι το Heart of China του έμοιαζε .
 
!

Πολύ ωραίο παιχνιδάκι και το rise of the dragon...το είχα παίξει στο καπάκι με το που τελείωσα το HOC. Εξαιρετική πλοκή και τελείως blade runner ατμόσφαιρα..αυτό και το martian memorandum είναι τα αγαπημένα μου φουτουριστικά.

Το heart of China εxei την ίδια ακριβώς engine. Κρίμα που δεν βγήκαν πιο πολλά παιχνίδια adventure από την Dynamix
 
Απ'ότι ξέρω , το Rise of the Dragon είχε άλλα δύο ακόμα παιχνίδια ως συννέχεια .
 
!!

Αντε ρε!! ποια παιχνίδια είναι???? να τα βρουμε
 
Πάντως το Mobygames δεν λέει τίποτα για συνέχειες. Μόνο για adventures που έγιναν με την ίδια game engine. (Το ένα από αυτά ήταν το "The Adventures of Willy Beamish".
 
Πίσω
Μπλουζα