Heathers [Lethal Attraction] (1988)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Είδος: Κωμωδία Μυστηρίου

Σκηνοθεσία: Michael Lehmann

Πρωταγωνιστούν:

Winona Ryder/Veronica

Christian Slater/J.D.

Shannen Doherty/Heather (Duke)

Περίληψη (από tovima.gr):

Η Βερόνικα, μια ατίθαση νεαρή που βοηθά τον ψυχωτικό φίλο της J.D. να σκοτώσει τις δημοφιλέστερες μαθήτριες του σχολείου.

Κριτική (από tovima.gr):

Μια σουρεαλιστική κωμωδία του Μάικλ Λέμαν [...]

Η ταινία κατατάσσεται αυτομάτως στην κατηγορία «καλτ»

http://www.youtube.com/watch?v=CTmpKgocyYg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ με προλαβες! Απο τις αγαπημένες μου ταινιες και εδώ στην Αγγλια θρυλος. Μια διορθωση μονο, η Βερονικα δεν βοηθάει τον J.D. εκούσια εκεινος την μπλέκει και τι να κάνει και αυτή το τραβάει λίγο στα άκρα. Η Βερονικα ειναι απο τους αγαπημένους μου κινηματογραφικούς χαρακτήρες. Είχα ταυτιστει με τη Βερονικα διοτι κοινωνικά ειχα το ταλέντο να βάζω συχνά τον ευατό μου στην αντίστοιχη θέση (δηλαδή να ειμαι και να μην ειμαι εντος της τρεντι παρέας και οταν ειμαι να μου ξυπνάνε άγρια ένστικτα αν και ευτυχώς οχι βίαια και ημουν πολύ δειλή ουτε καν μίλαγα!). Η Βερονικα παλι τα μάζευε αλλά μετά έδωσε ρέστα.

Θανατηφὀρες (κυριολεκτικά) ατάκες, μαυρο χιουμορ και ασυλληπτα 80ς ρούχα (η καμπαρντινα του Κριστιαν Σλεητερ έχει αποκτησει το στατους της καμπαρντινας του Μπογκαρτ και μαζι με τις καμπαρντινες απο το Ματριξ και το Withnail and I βάζει υποψηφιοτητα για ένα απο τα πιο αντεγεγραμμένα αντρικά πανωφορια στην ιστορία του κινηματογράφου). Ψυχοπαθής μεν απιστευτα κουλ δε (και στυλιστικά άψογος). Εξαιρετική και η ᾽Μπρέντα᾽ Σανεν Ντοχερτι σε ρολο που της πάει γάντι. Στο τέλος η Βερονικα συνειδοτηποιεί μερικά μεγάλα μαθηματα ζωής, ενηλικιώνεται πνευματικώς και κάνει για πρώτη φορά το σωστό. Η ταινια ομως δεν γινεται ποτέ ηθικοπλαστική αλλά σταζει βιτριόλι μέχρι το τελευταιο καρέ. Ο Λημαν δεν έκανε ποτέ ξανά κάτι αντίστοιχο.

Νομιζω πως στην Ελλάδα δεν ἐγινε ποτέ ιδιαιτερα δημοφιλής διότι αφενος οι κλασσικές πλέον ατάκες χάνουν στην μετάφραση αφετέρου εμεις στα 80ς ως λαός ημασταν ακομα σχετικά αθώοι και αφελείς και δεν εκτιμούσαμε τοση μαυρίλα ειδικά αν μας την πλάσαραν ως κωμωδία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα έλεγα επίσης πως προβλήθηκε σχετικά αργά στην ελληνική τηλεόραση πρώτη φορά.Νομίζω ήταν στον αντέννα πρός Νοέμβριο 1992 πρώτη φορά και μάλιστα μεταμεσονύκτια
 
Πίσω
Μπλουζα