Heineken ή αλλιώς....Πιάσε μια πράσινη!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.778
Θυμαμαι απο οταν ημουν πιτσιρικος και πηγαιναμε με τους δικους μου καπου εξω για φαγητο,

τον πατερα μου να λεει...."Οπως θα ερχεσαι,πιασε και μια πρασινη" -τοτε δεν υπηρχαν και πολλες - και τσουπ....εφερνε

το γκαρσονι στο τραπεζι την μπυρα με το ονομα Heineken. :)

Αργοτερα οταν μεγαλωσα και αρχισαν οι εξοδοι και οι βραδινες τσαρκες,ειχα υιοθετησει κι εγω την φραση του πατερα μου

βεβαια με δικο μου προσωπικο στυλ.... :cool: ...."Αδερφε,μια πρασινη" και Ωπ....εφτανε η πρασινη φιαλη που ακουγε στο ονομα

Heineken! :)

Το "Πιασε μια Πρασινη" εγινε σλογκαν απο στομα σε στομα,απο γενια σε γενια...και παρολο οτι στις μερες μας κυκλοφορουν

μπολικες πρασινες φιαλες,μονο μια ακουει και ανταποκρινεται στο παρατσουκλι...."Πρασινη".....η Heineken!!!! :)

Τοσο που εφτασε η ωρα το ονομα Heineken να δωσει την θεση του στο νεο ονομα.

Και το ονομα αυτης.....

Προβολή συνημμένου 107258

Οχι,μην γελιεστε... :nono: ...δεν ειναι photoshop.... :nono: ....ειναι πραγματικοτητα!!!!

Ηeineken...no more.....Πιασε μια ΠΡΑΣΙΝΗ!!!!!! :beerz:

Πηγη
 
...και φυσικά η μπύρα ταιριάζει άνετα με :gyros: .

Η καλύτερη μουσική σε διαφήμιση όμως ήταν η

Leftfield - Afro left

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθηναικη Ζυθοποιϊα....χθες το απογευμα. :)

attachment.php
 
Νομίζω ήταν η πρώτη μπύρα που χρησιμοποίησε πράσινο μπουκάλι γι αυτό άλλωστε τις καθιερώθηκε χρόνια πριν αυτός ο τίτλος!!! Αν δε κάνω λάθος όλες οι υπόλοιπες μπύρες της εποχής είχαν αυτό το κλασικό κοκκινωπό χρώμα (πχ Αμστελ).
 
μια μπύρα Heineken=μια πράσινη (έφτασεεε!), κι εγώ θυμάμαι να λένε αυτή τη μπύρα πράσινη...
 
Όταν το άκουσα πρώτη φορά το σποτάκι, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι για κάποιο λόγο η Αθηναϊκή ζυθοποιΐα τα έσπασε με τη μαμά εταιρεία κάτοχο του ονόματος και αποφάσισε να συνεχίσει να βγάζει τη μπύρα αλλά με νέο όνομα ώστε να μην πληρώνει royalties. Τελικά είδα μια μποτίλια όπου ναι μεν έγραφε ΠΡΑΣΙΝΗ, αλλά είχε ακόμα το όνομα Heineken γύρω-γύρω. Τι να συμβαίνει άραγε? Σίγουρα το ποιηματάκι του σποτ δεν υπάρχει ούτε για αστείο, δεν υπάρχει περίπτωση να ξύπνησαν ένα πρωί και να είπαν «τι να κάνουμε σήμερα? Α! Το βρήκα! Θα εγκαταλείψουμε ένα από τα πιο πετυχημένα Brand name στην παγκόσμια ζυθοποιΐα»

Η πλάκα θα είναι μετά να αγοράσει το όνομα κάποια άλλη ελληνική ζυθοποιΐα ή να γίνονται εισαγωγές και να κυκλοφορούν παράλληλα ΠΡΑΣΙΝΗ και Heineken. Θα είχε γέλιο :p
 
βασικα εγινε μια ψηφοφορια μεσω fb ως το πιο ονομα θελετε να συνεχισει σαν heineken η να μετονομαστει σε πρασινη οπως την ζηταει χρονια πολυς κοσμος και το αποτελεσμα ηταν να υπερισχυσει το πρασινη γιαυτο αλλαξε ομως ουσιαστικα ειναι ακριβως η ιδια μπυρα απλα στην ελλαδα θα κυκλοφορει ετσι http://www.athensmagazine.gr/portal/shopping/articles/109591
 
θανος είπε:
βασικα εγινε μια ψηφοφορια μεσω fb ως το πιο ονομα θελετε να συνεχισει σαν heineken η να μετονομαστει σε πρασινη οπως την ζηταει χρονια πολυς κοσμος και το αποτελεσμα ηταν να υπερισχυσει το πρασινη γιαυτο αλλαξε ομως ουσιαστικα ειναι ακριβως η ιδια μπυρα απλα στην ελλαδα θα κυκλοφορει ετσι http://www.athensmagazine.gr/portal/shopping/articles/109591
η ψηφοφορία αυτή ξεκίνησε αυθόρμητα από κάποιον άσχετο και η εταιρεία αποφάσισε έτσι τυχαία να υιοθετήσει το αποτέλεσμά της;

Ή ξεκίνησε από την ίδια την εταιρεία; Κι αν ναι, για ποιο λόγο, δηλαδή με ποια αφορμή έκριναν ότι έπρεπε να τεθεί σε δημόσια διαβούλευση ένα από τα πιο πετυχημένα της brand names;; (Ειλικρινείς απορίες)

Γενικώς το όλο σκηνικό μου φαίνεται πολύ περίεργο.
 
gademosauros είπε:
η ψηφοφορία αυτή ξεκίνησε αυθόρμητα από κάποιον άσχετο και η εταιρεία αποφάσισε έτσι τυχαία να υιοθετήσει το αποτέλεσμά της;Ή ξεκίνησε από την ίδια την εταιρεία; Κι αν ναι, για ποιο λόγο, δηλαδή με ποια αφορμή έκριναν ότι έπρεπε να τεθεί σε δημόσια διαβούλευση ένα από τα πιο πετυχημένα της brand names;; (Ειλικρινείς απορίες)

Γενικώς το όλο σκηνικό μου φαίνεται πολύ περίεργο.
η εταιρια το ξεκινησε μπες εδω ,και θα καταλαβεις περισσοτερα http://www.heineken.com/gr/ginetai/home.aspx
 
Πίσω
Μπλουζα