Hibernatus (1969)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.130
Αντιδράσεις
68.945
Προβολή συνημμένου 98122

Ο Hubert de Tartas είναι ένας επιχειρηματίας, που θέλει πάση θυσία να παντρέψει τον γιο του με τη κόρη ενός άλλου βιομηχάνου, με σκοπό την ισχυροποίηση της εταιρείας του. Την ζωή του όμως έρχεται να αναστατώσει, ένα απίστευτο γεγονός.

Στην Γροιλανδία ανακαλύπτεται το σώμα ενός εξερευνητή, που είχε χαθεί το 1905. Ο νεαρός διατηρήθηκε σε κωματώδη κατάσταση μέσα στους πάγους και οι γιατροί καταφέρνουν να τον επαναφέρουν στην ζωή. Το πρόβλημα είναι πως πρόκειται για τον παππού της γυναίκας του Hubert, τον Paul Furnier. Εκείνη μόλις το μαθαίνει πιέζει τον σύζυγο της, για να πάρουν από το εργαστήρια τον πρόγονο της. Ο Hubert είναι κάθε άλλο παρά πρόθυμος να μπλεχτεί σε μια τέτοια ιστορία, αλλά καθώς η εταιρεία είναι στο όνομα της γυναίκας του , θα αναγκαστεί να συμφωνήσει. Τελικά, θα καταφέρουν να κάμψουν τις αντιρρήσεις των επιστημόνων και της κυβέρνησης, αλλά με έναν όρο. Επειδή το σοκ της χρονολογικής διαφοράς, μπορεί να είναι μοιραίο για τον Furnier, πρέπει όλη η οικογένεια και το προσωπικό του σπιτιού, να μεταμφιεστούν σε πρόσωπα του 1905 και να κρατήσουν τον Paul μακριά, από ότι μπορεί να προδώσει την πραγματική χρονολογία.

Απολαυστική κωμωδία με τον εξαιρετικό και αγαπημένο Luis de Funes , ο οποίος είναι όπως πάντα νευρώδης και αεικίνητος . Ξεχωρίζει το δεύτερο κομμάτι της ταινίας, με την μεταμφίεση και τις παρεξηγήσεις, που φέρνει η προσπάθεια μίμησης της Μπέλ Επόκ.

Ελληνικός τίτλος " Ο Κατεψυγμένος "

http://www.imdb.com/title/tt0064425/?ref_=nm_flmg_act_13

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:worship:

Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες του ντε Φινές, ενός από τους αγαπημένους μου κωμικούς! Πολύ καλή ταινία σε σκηνοθεσία Εντουάρ Μολιναρό (1928-2013) του σκηνοθέτη που έχει γυρίσει και τα Όσκαρ (1967) ξανά με τον ντε Φινές και το κλουβί με τις τρελές (1978) με τους Ούγο Τονιάτσι και Μισέλ Σερό
 
Thor είπε:
:worship:
Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες του ντε Φινές, ενός από τους αγαπημένους μου κωμικούς!

Πραγματικά ο ντε Φινές είναι απίστευτος! Δεν υπάρχει ταινία του, που να μην παρακολουθείται ευχάριστα. Από τους κορυφαίους κωμικούς όλων των εποχών...
 
Πίσω
Μπλουζα