Holy Diver

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
398
Το Holy Diver, ηταν ενα απο τα αγνωστα διαμαντια του Famicom οπου δεν κυκλοφορησε ποτε στη δυση. Σαφως επηρεασμένο απο τιτλους οπως το Castlevania, ξεχωρισε αμεσως για τις πρωτοτυπες ιδεες του. Το ονομα του παιχνιδιου ειναι βασισμενο στο διαχρονικο δισκο του Dio, Holy Diver, ο χαρακτηρας του παιχνιδιου ονομαζεται Rony, αλλα και διαφοροι χαρακτηρες εχουν γνωστα και χαρακτηριστικα ονομα της μεταλ και σκληρης ροκ σκηνης της εποχης!
Δυστυχως ομως, λογω της τοτε περιορισμενης παραγωγης του, οπως και της ζητησης του παγκοσμίως, οδηγησε στο να ειναι απο τους ακριβοτερους τιτλους για το συστημα.

Η Retro-Bit ομως, αποφασισε να αποκτησει τα δικαιωματα για την κυκλοφορια του τιτλου στη δυση σχεδον 30 χρονια μετα, με μια εξαιρετικη και πολυ προσεγμενη συλλεκτικη εκδοση.

HD_collectibles.png

HD_retailbox.jpgHD_carts.jpg

Ευκαιρια λοιπον για οσους ενδιαφερονται, να αποκτησουν την απολυτη εκδοση αυτου του αγαπημενου παιχνιδιου.

Για περισσοτερες πληροφοριες, δειτε παρακατω:
http://www.hardcoregaming101.net/holy-diver/
http://retro-bit.com/holy-diver
 
Πολύ καλό παιχνίδι αλλά (ως συνήθως για παιχνίδι της Irem) μεγάλο παλούκι. Οι φίλοι της metal ή/και των Castlevania πρέπει να το παίξουν. 
 
Kαπου το ποσταρα και γω αυτο το θεμα αλλα δεν θυμαμαι που.Δεν εχει σημασια αυτο φυσικα απλα σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να θυμηθω :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:

Το Holy Diver ειναι all time αγαπημενη μου παιχνιδαρα απο την πρωτη στιγμη που το πρωτοεπαιξα στα ιαπωνικα φυσικα σε emulator στο pc μου και μετεπειτα στα αγγλικα με την μεταφραση.Παιχνιδαρα που συνδυαζει στοιχεια απο castlevania απο contra απο Zelda II: The Adventure of link και κατι ψιλα για μενα απο Kid Icarus με αρκετα καλη διαρκεια και βαθμο δυσκολιας.Δεν ξερω 100% αν θα παρω την παραπανω συλεκτικη αλλα αν δεν παρω κατι αλλο που θελω οσον αφορα τα videogames θα την παρω σιγουρα.
 
Η ηθελημενη αποχη μου απο το NES σιγουρα μου εχει στερησει καποιους καλους τιτλους.

Το συγκεκριμενο, μου ανοιξε την ορεξη και μπορει να ΞΑΝΑριξω νερακι στο κρασι μου...
 
1@Wally[/USER] Γιατί απέχεις από το NES; Επειδή είναι της Nintendo; αν σου αρέσουν τα console games το NES είναι must. Στις 16 bit κονσόλες έχεις μεταφορές ή παραπλήσια των 80s 16 bit arcade games ή βελτιωμένες εκδόσεις των NES games. Αν θες λοιπόν να δεις πως ξεκίνησαν τα αγαπημένα σου δεκαεξάμπιτα κονσολοπαίχνιδα πρέπει να ανατρέξεις στο NES. 

 
Φαίνεται πολύ καλό!! Ευχαριστούμε Getta Robo.
 
Πίσω
Μπλουζα