Hospital Massacre (1982)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.550
Αντιδράσεις
76.242
92748.jpg
Το κουνελάκι του playboy Barbi Benton, είναι η Susan Jeremy, η οποία σε μικρή ηλικία είδε τον παιδικό της φίλο να δολοφονείται από τον Harry, έναν συμμαθητή της, ο οποίος την ζήλευε. Σήμερα ( δηλαδή το 1982), είναι μια όμορφη διαζευγμένη γυναίκα, που την μέρα του Αγίου Βαλεντίνου πηγαίνει σε ένα νοσοκομείο, για μερικές εξετάσεις. Κάποιος όμως αλλάζει τα αποτελέσματα, έτσι ώστε αυτή να φαίνεται πως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και οι γιατροί να πρέπει να την κρατήσουν. Στην συνέχεια ο άγνωστος μανιακός , αρχίζει να περιφέρεται στο κτίριο και να δολοφονεί διάφορους γιατρούς , νοσοκόμους και ασθενείς. Η Susan είναι σίγουρη πως o Harry έχει επιστρέψει, αλλά καθώς δεν γνωρίζει πως είναι αυτός στην εμφάνιση μετά από τόσα χρόνια , πρέπει να φυλάγεται από όλους.

Σίγουρα ένα από τα χειρότερα slasher, που έχουν γυριστεί. Η Benton μπορεί να είναι πανέμορφη, αλλά έχει έχει τόση σχέση με την ηθοποιία, όσο εγώ με την κβαντική. Κάτι που μάλλον ξέρει και ο σκηνοθέτης, για αυτό και ασχολείται περισσότερο με το να προβάλει τα πλούσια προσόντα της, παρά με τις ερμηνευτικές τις ικανότητες Αυτό όμως που κάνει πιο πολλή εντύπωση στη ταινία, είναι το ίδιο το νοσοκομείο, που θυμίζει περισσότερο ψυχιατρική κλινική. Ασθενείς που συμπεριφέρονται παράλογα και κοιτούν με ύποπτα βλέμματα, αυταρχικές νοσοκόμες που κρατάνε με το ζόρι την ασθενή για να μην φύγει (!) , γιατροί που δεν είναι και πολύ επιστήμονες, όταν εξετάζουν την όμορφη κοπέλα και άλλα παρόμοια. Προσθέστε και κάποιες σκηνές, που προσπαθούν να δημιουργήσουν απειλητική ατμόσφαιρα, αλλά δεν έχουν καμιά απολύτως λογική και έχουμε αυτό το κομψοτέχνημα, που λέγεται Hospital Massacre. Στα λίγα θετικά μπαίνουν 2-3 καλοί φόνοι και ένα σύντομο πέρασμα των μικρών Elizabeth Hoy και Billy Jayne, που πρωταγωνιστούσαν στην ταινία Bloody Birthday.

H ταινία κυκλοφόρησε και με τον τίτλο X-Ray.

http://www.imdb.com/title/tt0082527/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενη ταινια που μαλιστα την εχει φιλος μου σε blu-ray και μαλιστα στο ιδιο δισκακι υπαρχει και το ''Schizoid'' δυο ταινιες δηλαδη.Ειχε αγορασει κατι πραγματα απο το ebay και την βρηκε σχεδον τζαμπα και την πηρε.Πολυ καλη μαγκια αυτο με τον δολοφονο που δεν γνωριζει το προσωπο του μετα απο τοσα χρονια γιατι κανει τα πραγματα πιο μπερδεμενα και μυστηριωδη.Με της ερμηνειες εγω δεν εχω προβλημα παντως και εχω δει πολυ χειροτερες απο ποιος γνωστους και καλα ηθοποιους σε αλλες τετοιου ειδους ταινιες απο την ερμηνεια της Benton.Γουσταρω πολυ ολους τους σκοτωμους στην ταινια οπως το μπανιο στο οξυ και την φατσα του τυπου με τα αθλια εφε που μοιαζη σαν πατημενη πιτσα οπως και της ηλιθειες στιγμες της ταινιας για παραδειγμα που παει η susan στο νοσοκομειο και αφηνει τον γκομενο της στο αμαξι υποτιθεται για λιγα λεπτα αλλα περνανε ωρες αρχιζει και νυχτωνει και τοτε περνει πρεφα ο αλλος οτι κατι εγειναι και παει να την ψαξει.Πραγματικα αγαπημενη ταινια που την ειχα κανονικα με υποτιτλους αλλα δυστηχως την εχω χασει.Δεν πηραζει ομως γιατι με αφορμη αυτο το θεμα που την θυμηθηκα μαλον ηρθε η ωρα να την αποκτησω σε Blu-Ray:P
 
Πίσω
Μπλουζα