HxC SD floppy emulator με δυνατοτητα εγγραφης

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.367
Αντιδράσεις
9.537
Στο νεο hardware revision (εκδοση C) υποστηριζεται πλεον η δυνατοτητα εγγραφης σε Amiga!

Απο το readme του νεου firmware update:

22/08/2010: Firmware SD HxCFloppyEmulator v1.3.0.0- Amiga Write support added :

Note to the Revision B PCB owners :

To activate this new features you need to add a Microchip 23K256 SPI SRAM chip and 4 resistors.

The connection to do is :

23K256 pin 1 -> 220ohms resistor -> PIC18F4620 pin 22

23K256 pin 5 -> 220ohms resistor -> PIC18F4620 pin 27

23K256 pin 6 -> 220ohms resistor -> PIC18F4620 pin 28

23K256 pin 2 -> 220ohms resistor -> PIC18F4620 pin 29

23K256 pin 8 & 7 -> VCC3.3V (this voltage can be found at the capacitor under the sdcard connector or at the output of the regulator)

23K256 pin 4 -> GND

23K256 pin 3 -> Not connected.

(a 100nF capacitor is also recommended at the pin 8 of the 23K256)

After this modification you should see the message "SRAM OK" at power up.
Για οσους θελουν μαθουν περισσοτερα για τον HxC Floppy emulator μπορουν να δουν το τρεχων thread μας, το site του σχεδιαστη και το site του κατασκευαστη. Δεν εχει ακομα ανακοινωθει αν θα ειναι διαθεσιμο προς πωληση το rev. C, εστειλα ενα mail στο παλικαρι που το φτιαχνει και θα δουμε τι θα μας πει.
 
ετσι, επρεπε να το πάρω πρώτα γαι να βάλουν την υποστίριξη...
 
Προχθες το παρήγγειλα. :xm:
 
τουλάχιστον θα μπορούμε να κάνουμε την μοντα και δεν είναι τελείως αλλη αρχιτεκτονική
 
gapan είπε:
Προχθες το παρήγγειλα. :xm:
Μου απαντησε ο Lotharek που τα φτιαχνει και μου ειπε οτι θα αρχισει να δινει rev.C σε κανα διμηνο, αλλα οπως το ζητησει μπορει να κανει mod το rev.B για ?5. Οποτε ισως να προλαβεις να του το ζητησεις.
 
μπορει να κανει mod και αν του το στείλω?
 
freaktmp είπε:
Μου απαντησε ο Lotharek που τα φτιαχνει και μου ειπε οτι θα αρχισει να δινει rev.C σε κανα διμηνο, αλλα οπως το ζητησει μπορει να κανει mod το rev.B για ?5. Οποτε ισως να προλαβεις να του το ζητησεις.
Το έχει στείλει ήδη. Δεν πειράζει, όταν βγει το rev. C θα γίνει νέα παραγγελία και το B θα πάει σε ένα από τα atari/amstrad/commodore του teflon.
 
Εκατσα και μονταρα το ενα απο τα δυο HxC. Οπως φαινεται και απο την φωτογραφια ειμαι καραασχετος απο κολλησεις κλπ και ετσι δειχνει καπως αισχος, αλλα δουλεψε. :cool: Μου πηρε κανα δυο ωριτσες.

2010-09-08-20h46m30.JPG

Αφου τελειωσα, το βαζω μπροστα, και τζιφος. Ρε καλο μου, ρε χρυσο μου, τιποτα. Στο τελος ξεκoλησε το μυαλο μου και θυμηθηκα οτι δεν εχω βαλει το πιο προσφατο firmware! Στην βιασυνη μου να κανω την μοντα, ξεχασα το πιο βασικο!!! :banghead:

Εχω την εντυπωση οτι ειμαι ο πρωτος στην Ελλαδα που το εκανε! :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία:
με πρόλαβες για μια μέρα, τα πράγματα μου έρχονται αυριο!!

αλλα θα το κανω σε πλακέτα γενικής φίλε, δεν ειμαι για χταποδακια
 
Πίσω
Μπλουζα