ICL PC NB386l Laptop

Hamtaro

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2009
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
66
Πριν μερικές μέρες ο καλός μου φίλος ο Λάμπρος με ενημέρωσε ότι έχει ένα laptop δώρο για εμένα.... Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο!

Πρόκειται για ένα laptop του 1992-93 της βρετανικής εταιρείας International Computers Limited (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Computers_Limited). Αν και έψαξα αρκετά, στο Internet μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω σχεδόν τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο... Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για την εταιρεία η τη σειρά αυτή ας τις μοιραστεί μαζί μας....

Ο υπολογιστής έχει επεξεργαστή 386SL, 4MB RAM και 80 MB σκληρό δίσκο. Δυστυχώς ο δίσκος και το floppy ήταν χαλασμένα.... Ο δίσκος αντικαταστάθηκε με μια κάρτα CF 64 MB και στη συνέχεια εγκαταστάθηκε το MS-DOS 6.22

Ας περάσουμε τώρα στις φωτογραφίες...

Προβολή συνημμένου 125154 Προβολή συνημμένου 125155 Προβολή συνημμένου 125156 Προβολή συνημμένου 125161

Οι διαθέσιμες θύρες περιλαμβάνουν 2 ps/2 θύρες για πληκτρολόγιο και ποντίκι, σειριακή και παράλληλη θύρα, VGA και 2 θύρες RJ11 του modem με είσοδο και έξοδο για τηλεφωνική συσκευή!. Επίσης υπάρχει θύρα για docking station.

Προβολή συνημμένου 125157

Προχωρώντας στα εσωτερικά, το πληκτρολόγιο ανασηκώνεται πιέζοντας 2 κουμπιά στο κάτω μέρος του υπολογιστή:

Προβολή συνημμένου 125158 Προβολή συνημμένου 125159

Όπως βλέπετε έχει αφαιρεθεί και η μπαταρία...

Προβολή συνημμένου 125160

Η καρτούλα CF έτοιμη για χρήση. Επειδή δεν δουλεύει ούτε το floppy αναγκάστηκα για να καταφέρω τον υπολογιστή να κάνει boot, να βάλω την CF πρώτα σε ένα άλλο laptop και να κάνω sys το DOS από εκεί.

Ας δούμε τώρα πως δουλεύει... Αυτό που έκανα ήταν να συνδέσω με null modem τον υπολογιστή με έναν άλλο για να μπορώ να αντιγράφω αρχεία χωρίς να χρειάζεται να βάζω και να βγάζω την κάρτα CF όλη την ώρα. Επίσης σύνδεσα ένα optical ps/2 mouse που αναγνωρίστηκε χωρίς προβλήματα.

Προβολή συνημμένου 125162

Προβολή συνημμένου 125163 Προβολή συνημμένου 125164

Οι δύο υπολογιστές συνδεδεμένοι πλέον (ο InterSrv του DOS 6.22 τρέχει στο δεύτερο και αντιγράφεται το King's Quest 1... απελπιστικά αργές ταχύτητες #) )

Προβολή συνημμένου 125165 Προβολή συνημμένου 125166

Παίζοντας KQ1...

Επόμενο βήμα η εγκατάσταση Windows 3.1:

Προβολή συνημμένου 125167

Και τέλος, screenshots από το BIOS και MSD:

Προβολή συνημμένου 125168 Προβολή συνημμένου 125169

Προβολή συνημμένου 125170
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H γάτα στο τέλος όλα τα λεφτά, η δικιά μου σκαρφαλώνει στο πληκτρολόγιο και πατάει τυχαία πλήκτρα! Εξαιρετικό το λαπτοπάκι, φαντάζομαι ότι το '92 που βγήκε θα έκανε τρελά λεφτά!
 
Πολυ πρωτοποριακη κατασκευη για την εποχη του με ενσωματωμενο Modem (!) ,και αμεση προσβαση στην μητρικη με θεση για μαθηματικο συνεπεξεργαστη...ακρως ενδιαφερον.Καλοριζικο!!
 
Ορίστε και ένα video που έγραψα χθες :p

 
Συγκριτική παρουσίαση του NB386LC της ICL στο "COMPUTER ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ" (τεύχος 115/Ιούλιος-Αύγουστος 1993):

 


CL-102.jpg




CL-104.jpg

CL-108.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νιοβη το αρχειο σου ειναι ανεξαντλητο!!
 
Ευχαριστώ πολύ και πάλι Νιόβη!!!

Το δικό μου βέβαια είναι το NB386L και όχι LC (λείπει τo C για color στο τέλος) αλλά και έτσι εντυπωσιακό. 857 χιλιάδες δραχμές χωρίς 18% ΦΠΑ το 1993 ήταν πολλά λεφτά.
 
Να σαι καλά Hamtaro! Το laptop σου είναι πολύ όμορφο! Βέβαια στις παρουσιάσεις τόσο οι εταιρείες όσο και τα περιοδικά, προτιμούν να δείχνουν τα πιο εντυπωσιακά configurations και φυσικά η έγχρωμη οθόνη υπερισχύει της α/μ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το λαπτοπάκι έχει ένα πρόβλημα. Όταν το αφήσω αρκετή ώρα στην πρίζα, η μπαταρία του CMOS φορτίζει αλλά για κάποιο λόγο, μετά ο υπολογιστής δεν κάνει post, ανάβουν κάποια led αλλά κατα τα άλλα είναι νεκρό.

Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να το βγάλω απο την πρίζα, να βραχυκυκλώσω τους πόλους της μπαταρίας (η οποία είναι soldered στη motherboard) και μετά να το ξαναανάψω.

Η μπαταρία είναι αυτή:

fffff.JPG

Η ερώτηση μου είναι: Μπορώ απλά να την αφαιρέσω (κόβωντας τους ακροδέκτες) χωρίς να προσθέσω άλλη;
 
Μήπως πρόκειται απλά για ψυχρές κολλήσεις στους ακροδέκτες των μπαταριών;

Πάντως προτείνω να αφαιρέσεις την κόλληση από τα σημεία με κολλητήρι και όχι με κόφτη.
 
Mπορεις να την αφαιρεσεις αλλα με κολλητηρι οπως ειπε ο Μαριος πιο πανω...εαν την βγαλεις μπορει να κολλησει στο BIOS ,μπορει και οχι..πχ το παλιο μου desktop 386 με ψοφια μπαταρια μενει στο BIOS και δεν προχωραει...
 
Ευχαριστώ! Πάντως με άδεια μπαταρία cmos το bios πετάει:

Extended memory size not correct, updated.

 


BIOS(27): No battery for CMOS clock/RAM


και πρέπει να μπω στο bios να ρυθμίσω τα διάφορα settings.

Και όπως προανέφερα με "φορτισμένη" μπαταρία, δεν ανοίγει καν, μόνο κανει κάποια "μπιπ" και αναβουν τυχαία led.
 
Aν εμενες κοντα θα στην αλλαζα ,αλλα εισαι μακρια... :(
 
angel_grig είπε:
Aν εμενες κοντα θα στην αλλαζα ,αλλα εισαι μακρια... :(
Χαχα ευχαριστώ.

Αυτό που κάνω τώρα είναι το έχω συνδέσει με έναν υπολογιστή με windows 7 με ένα usb to rs232 adaptor και ένα null modem και του στέλνω αρχεία (όπως είπα δεν έχει ούτε floppy, ούτε υποδοχή pcmcia).

connect1.jpg

όπως βλέπεις κατεβάζει με την αστρονομική ταχύτητα των 35 kilobyte το λεπτό!

Το επόμενο βήμα είναι να το συνδέσω στο Internet μάλλον με αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Slirp

 

 


 
Hamtaro είπε:
Η καρτούλα CF έτοιμη για χρήση. Επειδή δεν δουλεύει ούτε το floppy αναγκάστηκα για να καταφέρω τον υπολογιστή να κάνει boot, να βάλω την CF πρώτα σε ένα άλλο laptop και να κάνω sys το DOS από εκεί.
Καλημέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Σε ένα dos μηχάνημα που έχω, έχει αρχίσει ο δίσκος να κάνει θόρυβο και πολύ φοβάμαι ότι θα με αφήσει. Έχω προμηθευτεί κάρτα "CF to IDE" και προτίθεμαι να αγοράσω και μια CF στα 2gb. Μπορώ να αντιγράψω ολόκληρο τον σκληρό δίσκο στην CF card και να αντικαταστήσω τον σκληρό με την CF; Αν ναι, με ποιον τρόπο;

Ευχαριστω

ΥΓ: Το Laptop ειναι υπεροχο!
 
Ναι,μπορεις..απλα πρωτα θα φορμαρεις την cf με φορματ και θα περασεις το DOS ειτε με setup ειτε με sys c: ή format c: /s.Μετα μεταφερεις με copy τα αρχεια σου..
 
Ευχαριστώ!

Θα μπορουσε να γινει και με clone image;
 
Πίσω
Μπλουζα