IFF converter

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Ξέρουμε κανέναν "σύγχρονο format ΣΕ IFF" converter?
 
θυμάμαι ότι το IFF στην Amiga μπορούσε να είναι και εικόνα αλλά και ήχος... Πάντως σίγουρα κάπου είχα gif2iff τωρα για wav2iff σίγουρα θα υπάρχει κάποιος tracker που να το κάνει...
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση AA+. Βασικά με ενδιαφέρει το γραφικό κομμάτι. Έχω βρει από iff σε σύγχρονο format αλλά όχι το ανάποδο
 
Αν δεν βρείς θα πρέπει να "ψαχουλέψουμε" τις παλιές δισκέττες απο Amiga utils ΄που έχω...
 
Shock: το Paint Shop Pro 8 που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ως image editor υποστηρίζει saving σε μορφή Amiga .iff! (με επιλογές compressed και uncompressed). Δεν ξέρω αν το έχουν και οι νεότερες εκδόσεις γιατί έχω βολευτεί πολύ με το 8 και ποτέ δεν έκανα upgrade.

Μόλις το δοκίμασα πάνω στο avatar μου (απλά άνοιξα το .jpg και το ξαναέσωσα αμέσως σαν .iff) και πέρα από το πολύ χειρότερο compression (11397 bytes 85% .jpg / 76407 bytes compressed .iff) δεν βλέπω πρόβλημα. Δεν έχω βέβαια (εύκολο) τρόπο να δω πως φαίνεται σε Amiga, αλλά στο PC μπορώ να το δώ μια χαρά με προγράμματα (πχ ACDSee, PSP8) που (λένε πως...) υποστηρίζουν .iff format.

Αν θέλεις και έχεις τρόπο να το δεις σε Amiga, ευχαρίστως να σου στείλω το αρχείο για πειράματα. :)
 
Maddog σε ευχαριστώ πολύ. Θα σου στείλω κάτι να μου το κάνεις convert όταν έχεις χρόνο

Έτσι να βάζω σε αγγαρία τον κόσμο :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα