Imagic και Atari 2600

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266

Imagic, Activision, Parker Bros, CBS ηταν στα παιδικα ματια της γενιας μου, μαγοι που μας ταξιδευαν σε αλλους κοσμους.

Θα αποπειραθω να γραψω 10 αραδες για την Imagic για το λογο οτι αποτελει περιεργη περιπτωση. Εκανε λιγους τιτλους, ειχε εξαιρετικη αναλογια κορυφαιων ποιοτικα παιχνιδιων, ηρθε αποτομα στο προσκηνιο και εξαφανιστηκε το ιδιο αποτομα.

Στην Ελλαδα δεν θυμαμαι ποτε ως πιτσιρικας να ειχα δει (ποσο μαλλον παιξει) παιχνιδια της στο 2600.

Πρωτη επαφη απο τα εμουλατορια. Καλη επαφη μεσα απο τα carts που μου εδωσε πριν καμια δεκαρια χρονια ο 1@phil_vr[/USER] (ο οποιος γενικα μου ανοιξε τα ματια στο 2600 - ειχα μεινει στα Keystone Kapers και τα λοιπα Activison κυριως games που επαιζα μικρος)

Δεν μπορω να πω οτι η Imagic ειναι η καλυτερη εταιρια στο 2600, ουτε οτι μπορει να ξεπερασε την Activision ομως με σιγουρια μπορω να ισχυριστω οτι τα παιχνιδια της ειχαν κατι το διαφορετικο. Πιο τεχνικα. Υπεροχες επιλογες χρωματων. Πιο ταξιαδιαρικα. Προσωπικα ειμαι παλαβος φαν του 70s/80s SciFi οποτε στα παιχνιδια της, νιωθω σπιτι μου. Ειναι επι τω πλειστω αδυσωπητα δυσκολα. Για τα περισσοτερα δεν χρειαζεσαι manual για να καταλαβεις τι παιζει.

Δυο κουβεντες (κυριολεκτικα) για μερικα απο τα παιχνιδια της. Καποια τα εχω σε φυσικη μορφη, τα υπολοιπα μεσω Krokodile 

large.DSC_2812.JPG.76a85ca7ac46c5af232be56673839c56.JPG


NTSC 2600 με composite mod, χειρηστηρια απ ολα, carts, το δεξι μου γονατο :) ...ειμαστε ετοιμοι για απογειωση (μονο μια αεροσυνοδος μας λειπει...θα κανω petition)

large.DSC_2790.JPG.626dc4fdd08bc4b7a912049b078ff92d.JPG


Atlantis: Δυσκολο, γρηγορο, δικαιο. Θα ηθελα παντως να υπηρχε μια επιλογη να κανω invert το δεξια - αριστερα 

large.DSC_2795.JPG.2d7ff5e97d5e639e7941151a829d18a1.JPG


Cosmic Ark: Πολυ αγχωτικο. Τεραστια sprites. 2 πιστες. Μου αρεσει πολυ.

Demon Attack: Οντως ψιλο-ripoff του Phoenix αλλα λιγο με ενδιαφερει. Κινηση βουτυρο, ομορφα sprites, φρενηρης δραση. Λιγο επαναλαμβανομενο.

Dragon Fire: Δεν μπορω ως "διαστημοπλοιακιας" να ειμαι αντικειμενικος μιας και εχω συνδεσει την Imagic με εξωγηινους και διαστημικες εποποιίες. Διασκεδαστικο παντως ειναι.

Firefighter: Μουφα. Ευκολο. Βαρετο.

large.DSC_2799.JPG.1343c45c2658074467e4b6290d5d9b87.JPG


Laser Gates: Προσωπικα το θεωρω το magnum opus της Imagic. Τρελα γραφικα, υπεροχα χρωματα, δραση ατελειωτη, υψηλος βαθμος δυσκολιας

Moonsweeper: Εξαιρετικη η τρισδιαστατη προοπτικη της δευτερης πιστας ομως με αποτομο animation που κανουν και το σημαδι των κακων και την αποκομοιδη των καλων...πολυ δυσκολη. Θελει προπονηση για να κανεις αξιολογα σκορ.

No Escape: Δεν ειναι διαστημικο αλλα λογω αρχαιοελληνικων επιρροων το συγχωρουμε. :) Ενας μακρινος ξαδερφος του Breakout, ιδιαιτερα ψυχαγωγικος.

Riddle of the Sphinx: Πολλοι το θεωρουν το καλυτερο παιχνιδι της εταιριας κατι που εμενα δεν με βρισκει συμφωνο. Τεχνικα πολυ δυνατο, διασκεδαστικο αλλα οχι και το καλυτερο κατα την ταπεινη μου γνωμη. 

large.DSC_2796.JPG.89142cc08fd78cb9b6562722c482c14d.JPG


Solar Storm: Ξεπαστρεμα εξωγηινων με paddle. What can go wrong with this combo? :) Πολυ καλο

Star Voyager: H απαντηση στο Star Raiders και στο Starmaster? Πολυ καλο αλλα δεν τα φτανει. Τι καλυτερο παντως να ταξιδευεις στο γαλαξια μεσα απο το αταρακι σου και μαλιστα με δυο ειδη fire? :)

Wing War: To φορτωνεις. Πεθαινεις πλακα με τα χρωματα και την κινηση των τετραεδρων αλλα δεν καταλαβα πως παιζεται. Ειδα κατι δρακακια οποτε δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος.

Εσεις τι γνωμη εχετε?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα