Import χαρακτηρων απο Amiga σε PC

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Ας πουμε οτι καποιος εχει τερματισει ενα παιχνιδι, πχ το Eye of the Beholder II σε εκδοση Amiga και επιθυμει να συνεχισει τη σειρα. Μπορει λοιπον να αρχισει το Eye of the Beholder III σε PC (δεν εχει βγει εκδοση Αμιγκα) εχοντας κανει import καποιο savegame απο το παιχνιδι της Αμιγκα;

Με αλλα λογια, αν 'ανοιξω' το .adf με τα savegames η τα αρχεια των χαρακτηρων, και τα αντιγραψω καπου, θα διαβαζονται απο την PC version η υπαρχουν τιποτα 'παραξενιές';

Φυσικα δεν απαιτω να ξερετε τις τεχνικες λεπτομερειες του αν γινεται η οχι. Αν ομως εχει τυχει να ακουσετε η να διαβασετε για καποιον που εκανε κατι τετοιο, η αν το εχετε κανει εσεις, θα με ενδιεφερε να το ξερω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι απίθανο (ο περιορισμός είναι η φαντασία του προγραματιστή...και η βαρεμάρα του). Αν βρεθεί κανένας άγιος άνθρωπός που έχει μεράκι με μια γέφυρα θα το κάνει...αλλά μάλλον θα χρειαστεί να κάνει decompile το αρχικό και να κάνει ότι μετατροπές των δεδομένων χρειάζονται...
 
Μου είχαν τύχει ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις, με πιό χαρακτηριστική εκείνη του Buck Rogers της SSI το οποίο είχα μεν τελειώσει στην Αmiga μου, αλλά το πολυαναμενόμενο Matrix Cubed είχε βγεί αργότερα μόνο σε PC. :(

Επειδή *δεν* ήθελα να ασχοληθώ με τέτοιου είδους δουλειά εκείνη την εποχή (πέρασμα αρχείων απο Amiga σε PC μέσω δισκέττας), αλλά κυρίως επειδή είχα αμφιβολίες για το αν τα σωσμένα της Amiga θα ήταν byte-προς-byte ίδια για να αναγνωριστούν απο την PC version, προτίμησα αντ' αυτού την εύκολη (και σίγουρη) λύση: Απλά δημιούργησα νέους χαρακτήρες στο PC, και εν συνεχεία τους σκάλισα με κάποιον hex editor ώστε να τους ανεβάσω στο level που ήταν οι δικοί μου στην Amiga, καθώς και να τους προμηθεύσω με ορισμένα επιπλέον οπλάκια, θωρακίσεις & λοιπά gadgets, και λίγο έξτρα "ρευστό" (δεν γνωρίζω αν κατά το κανονικό transfer θα μεταφερόταν όλο το αρχικό τους equipment - πιθανότατα όχι - εγώ πάντως καλού κακού τους έδωσα "υλικό" για να πορεύονται με μία σχετική άνεση :p ).

Δεν αποκλείεται πάντως σε ορισμένα παιχνίδια, τα saves της Amiga να αναγνωρίζονται άμεσα απο το PC (μόνο με κάποιο στοιχειώδες rename των αρχείων), αν και είμαι της άποψης πως τέτοιες περιπτώσεις θα είναι αρκετά σπάνιες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα