IMSA Racing [3DO M2] νεο video

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Θα συμφωνησω με τα ποστς που λενε οτι τετοια πραγματα δεν μπορουσαν να γινουν με τα Saturn, PS, N64 και τις PC καρτες της εποχης (96-97)

 
Από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις που έχω πάρει στην ζωή μου είναι το ότι το M2 δεν είχε την ευκαιρία να δείξει τα "δόντια" του στην αγορά. Και εδώ φαίνεται ότι θα είχε πάρει κεφάλια.
 
Το παιχνίδι μπορεί να τρέξει σe πραγματικό Μ2; γιατί κάτι τέτοιο λέει στην αρχή του Video! Πάντως από άποψη γραφικών εμένα δεν μου φαίνεται πολύ μακρυά από τα παιχνίδια του Ν64, παιχνίδια όπως τa Rush 2049, World Driver Championship, star wars racing! Ισως το παιχνίδι να βρίσκεται σε αρχικό στάδιο, αλλά έτσι όπως το βλέπω δεν μου φαίνεται για κάτι που δεν θα μπορούσε να παιχτεί στο N64 με κάποιες τροποποιήσεις!


 
εμ, έτσι είναι. Στην αγορά δεν επιβιώνει ο τεχνικά αρτιότερος!!
 
@uncle

Σου παραθετω αριθμο πολυγωνων με ολα τα features enabled για τα κονσολικα εκεινης της περιοδου (+-3 χρονακια)

N64: 160,000 polys/secSystem 22: 240,000 polys/sec

SEGA MODEL 2: 300,000 polys/sec (no gouraud shading)

3DFX: 250,000 ~ 350,000 polys/sec

PowerVR PCX1/2: 250,000 ~ 350,000 polys/sec

3DO M2: 300,000~500,000 polys/sec

Real3D/100: 750,000 polys/sec

3DO MX: 1,000,000 polys/sec

SEGA MODEL 3 (2x Real3D/Pro-1000s): 1,000,000 ~ 1,500,000 polys/sec

SEGA Dreamcast/NAOMI: 3,000,000 ~ 7,000,000 polys/sec
 
Ποτέ δεν βγάζεις άκρη με τα polys/sec! Καλύτερο κριτήριο είναι τα ίδια τα games! Σίγουρα το Μ2 είχε καλύτερο hardware αλλά αν θες δες τα παιχνίδια που έγραψα, να διαπιστώσεις πως είναι παρόμοιου οπτικά επιπέδου (αν όχι ανώτερα) με το IMSA Racing [3DO M2] ! Το ξέρω πως το Imsa δεν κυκλοφόρησε ποτέ, ενώ τα games που συγκρίνω είναι τελευταίας γενιάς του Ν64, παρόλλα αυτά η συγκριση αυτή δείχνει πως το Μ2 δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό όσο αρχικά είχε εννοηθεί! Από της φωτογραφιες της εποχής νόμιζα πως θα ήταν κάτι σαν το model3!


 
Ρε παιδιά και μένα δεν μου φαίνεται τόσο εντυπωσιακό. Ούτε από γραφικά δείχνει κάτι τόσο φοβερό, μάλιστα στοιχηματίζω πως με το απαραίτητο fog μπορούσε να γίνει και σε N64, αλλά και το framerate δεν είναι κάτι φοβερό. Άλλοτε χτυπάει 60αρια και άλλοτε πέφτει στα 30.

Γενικά πάντως το M2 είναι πολύ κρίμα που δεν κυκλοφόρησε ποτέ αν και θα ήτανε σίγουρα κατώτετο των προσδοκιών με το hype που είχε πέσει.
 
f2bnp είπε:
Ούτε από γραφικά δείχνει κάτι τόσο φοβερό, μάλιστα στοιχηματίζω πως με το απαραίτητο fog μπορούσε να γίνει και σε N64
E, ναι, μειώνοντας το draw distance στα 5-10 μέτρα, ακόμα και το N64 θα τα κατάφερνε. :p
 
καλό φαίνεται...
 
Αν κρίνει κανείς απο το software που έχει βγεί στην επιφάνεια (imsa/d2/arcades) δεν μπορώ να πώ πως χρησιμοποιήθηκε το σύστημα όπως έπρεπε!

Φυσικά τα δείγματα δείχνουν φοβερά αλλά δεν προχώρησε αρκετά τίποτα...
 
Aπο συνεντευξη του Werner

The physics and driving engine for IMSA were licensed from the company that made the arcade game Hard Drivin'. The graphics engine was something called "Mercury" that an external developer had written and then sold back to 3DO, at which point it became our official graphics engine which we encouraged other developers to use.
(Aξιζει να διαβασετε ολο το Thread.)

Δηλαδη αυτο που βλεπουμε ειναι μια third party engine με εξαιρετικα physics σε μια υπο-αναπτυξη πλατφορμα. Υπο αυτες τις συνθηκες θεωρω το οπτικο αποτελεσμα εξαιρετικο.

Ρε Γιαννη δεν το επαιξες εσυ??
 
Πίσω
Μπλουζα