Inca

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.731
Οταν περασα απο την Αμιγκα στο Πισάκι ειχα την εξης εκπληξη: εβαλα τις δισκετες του Ινκα να το παιξω και ειδα οτι δεν μπορουσα! Το μονο exe που υπηρχε ηταν ενα install.exe. Απο εκεινο εμαθα οτι ο τροπος ζωης στο πισι θα ηταν διαφορετικος απο οσα ηξερα :precry:

Με αυτο τον προλογο, ανεφερα (πλαγιως) οτι το Ινκα ηταν το πρωτο παιχνιδι που αγορασα οταν μπηκα στον κοσμο των πισι! :cool:

Το Ινκα ηταν αβιαστη επιλογη μιας και 'προσφατα' ειχα διαβασει ενα εντυπωσιακο review στο PC Master με εξισου εντυπωσιακα screenshots, ειδικα αν σκεφτεις τη μανια μου που ειχα με Ντενικεν, τεχνολογιες των Ινκα, επαφη με εξωγηινους κλπ (α ρε να υπηρχε ο Λιακοπουλος τοτε!)

Το παιχνιδι ανηκει στην Γαλλικη εταιρεια Coktel Vision. Οι Γαλλοι (οπως εχω σχηματισει την αποψη) ειναι λιγοτερο συμβατικοι και δεν κολλανε καθολου σε σουρεαλ καταστασεις, ουτε φοβουνται αν ξενισουν τους gamers, και μεταξυ μας, πρεπει να πινουν και κατι ε; :) Το Ινκα ειναι απο τα πιο παραξενα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει, τοσο λογω του αφηρημενου σεναριου, οσο και του ποικιλου gameplay.

Σεναριο

Σε μια εναλλακτικη πραγματικοτητα (πως να εξηγησω αλλιως τα παρακατω; :xm: ) η κατακτηση των Ινκα απο τους Κονκισταδορες γινεται στο διαστημα!!

Ειστε ενας Χρυσος Ανθρωπος, ο El Dorado και λαμβανετε αποστολη απο τον Hyana Capak να τους αποκρουσετε. Η εισαγωγη που βλεπετε εχει μια χρυσοκιτρινη χροια, το τοπιο ειναι εντυπωσιακο, μειξη 2d, 3d kai video capture. Οταν αγορασα καρτα ηχου, απολαυσα την εισαγωγικη ομιλια η οποια ηταν σε Quechua. Δεν ξερω τι ελεγε, και αμφιβαλλω αν ελεγε ακριβως αυτο που ελεγαν οι υποτιτλοι ;)

Η πρωτη σας αποστολη ειναι στο διαστημα. Ειστε σε ενα σκαφος που εχει σχημα tumi και κανετε dogfight εναντιον Σπανιόλικων διαστημοπλοιων.

Αλλες αποστολες που θα κανετε θα ειναι να προσγειωθειτε σε ενα πλανητη, να μπειτε στο λαβυρινθοειδη ναο του αντιμετωπιζοντας Σπανιολους (shoot-em-up) μεχρι να βρειτε ενα συγκεκριμενο στοιχειο (puzzle game)

Σε μια αλλη διαστημικη αποστολη θα πολεμησετε εναντιον μητρικων σκαφων (τα οποια ειναι Ισπανικες γαλερες στο διαστημα!) ωσπου θα σας απαγαγουν. Εκει θα πρεπει να βρειτε ροπο να δραπετευσετε απο το κελι (adventure) και κατοπινα να το σκασετε αντιμετωπιζοντας τους Σπανιολους (shoot em up παλι)

Σε ενα πλανητη θα αντιμετωπισετε μια αποστολη που θυμιζει πολυ το trench run απο τον Πολεμο των Αστρων μεχρι να βρειτε την Aclla Η οποια θα συνδυασει τα στοιχεια που βρηκατε και θα σας δωσει ενα νεο υπερ-οπλο

Με αυτο θα επιστρεψετε στη ναυαρχιδα του κακου Maguirre για να τον αντιμετωπισετε μια και καλη

Το σεναριο ειναι σουρεαλιστικοτατο (!?!?!), αφηρημενοτατο και ελλειπεστατο. Δεν ξερετε ουτε ποιος ειστε, ουτε που ειστε ουτε ποτε ειστε. Οι γριφοι επι το πλειστον ειναι τοσο αφηρημενοι που απλα δοκιμαζετε αντικειμενα μεταξυ τους περιμενοντας να δειτε τι θα γινει.

Γραφικα-ηχος

Τα γραφικα για μενα τοτε ηταν απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Δε φανταζομουν πως μπορουσε ενα αντικειμενο να κινειται τοσο ρεαλιστικα, σαν πραγματικο. Οι σκηνες της απογειωσης και προσγειωσης του σκαφους σας, οπως και η first-person περιηγηση στο λαβυρινθο και στη γαλερα ηταν απεριγραπτες. Φυσικα γινοταν και χρηση digitized φωτογραφιων και ηθοποιων οποτε μιλαμε στο συνολο ως ενα 'τεχνολογικο Multimedia θαυμα'.

Τον ηχο δεν τον απολαυσα πολυ αφου τοτε δεν ειχα καρτα ηχου. ΟΤαν εβαλα, το ξαναπαιξα λιγο. Μου εκανε εντυπωση η χρηση Quechua αλλα οπως ανεφερα, πιθανοτατα δεν εχει σχεση με τους διαλογους, αφου επαναλαμβανεται συνεχεια. Η μουσικη ειναι ρυθμικη peruvian που ταιριαζει καπως σε παιχνιδι δρασης αν και θυμαμαι ηταν αρκετα ενοχλητικη

Αν τη δουμε με τα σημερινα ματια, προκειται για μια βιαστικη, κιτς παραγωγη, που ειχε σκοπο απλα να κανει τεχνολογικη επιδειξη και οχι να προσφερει καποια σεναριακη εμπειρια :cool: αχ αυτοι οι Γαλλοι

Gameplay

Οπως καταλαβατε καθε αποστολη ανηκει σε διαφορετικο ειδος οποτε τοπαιχνιδι δεν κατηγοριοποιειται. Κυριως το παιχνιδι ειναι action space sim, και puzzle-adventure, ενω δε λειπουν και τα first person shoot-em-up.

ΚΑθε πιστα εχει κωδικο οπου μπορειτε να ξαναβλεπετε ετσι ξανα και ξανα τις απιστευτες σκηνες animation

Μετα μεγαλης μου λυπης, το παιχνιδι δεν το εχω πια και λειπει ακομα και απο τη ρετρο-συλλογη μου οποτε ειναι δυσκολο να κρατησω screenshots και να θυμηθω λεπτομερειες. Θα βρω ομως και θα δωσ περιγραφες, οσο θυμαμαι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα μεγαλης μου λυπης, το παιχνιδι δεν το εχω πια και λειπει ακομα και απο τη ρετρο-συλλογη μου οποτε ειναι δυσκολο να κρατησω screenshots και να θυμηθω λεπτομερειες. Θα βρω ομως και θα δωσ περιγραφες, οσο θυμαμαι
Αν πας στον Υποχθόνιο Παίχτη, θα βρείς και τα δύο Inca σε CD - Rom έκδοση. :cool:
 
Περισσότερο demo και λιγότερο game δηλαδή...

Thanks for the info Rakeesh! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα