Inside Sinclair

Λοιπόν, μπορεί να πω χαζομάρα, αλλά είδα μια φωτογραφία που μου έκανε πολύ εντύπωση και θέλω να μάθω.

Ρε παιδιά, κολλούσαν τα κυκλώματα ΕΝΑ ΕΝΑ....ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ;;;;;;; :bigeyes:
 
Μπά δε νομίζω, μάλλον η τύπησα στη φωτό βάζει το ULA στην από πρίν κολλημένη βάση του (με κάποιου είδους εργαλείο).
 
gtsamour είπε:
Μπά δε νομίζω, μάλλον η τύπησα στη φωτό βάζει το ULA στην από πρίν κολλημένη βάση του (με κάποιου είδους εργαλείο).

Βασικά ρώτησα γιατί την είδα μπροστά σε μια πλακέτα και δίπλα χιλιάδες...τώρα πυκνωτάκια ειναι, αντιστάσεις είναι, δεν μπορώ να πω. Δεν ξέρω από αυτά. Να τα κολλάω όμως ξέρω, αρκεί να ξέρω πού.

Τί είναι το ULΑ; Κάποιο ολοκληρωμένο μήπως;
 
To ULA είναι η καρδιά της πλακέτας του spectrum (unaccustomed logic array), πιο σημαντικό (και το πιο σπάνιο γιατί δεν παράγεται πια) και από τον Ζ80. Ήταν chip που φτιαχνόταν ειδικά για τον spectrum και δεν χρησιμοποιούταν πουθενά αλλού.

Ρυθμίζει τους χρονισμούς της πλακέτας, παράγει το σήμα της εικόνας και κάνει το mod-demod στο φόρτωμα και το σώσιμο. Παράγει και τα σήματα του ήχου.

Οι κολλήσεις στην πλακέτα του spectrum είναι για τα μπάζα αλλά όχι και τόσο ώστε να δικαιολογεί να έχουν γίνει με το χέρι.
 
Ευχαριστώ. Μόλις πάρω κι εγώ τον 128 μου, θα πέσει σύρμα. Από τα κατά καιρούς ποστάκια σου έχω διαπιστώσει ότι έχω αρκετές πιθανότητες να πρέπει να ανανεώσω κάποια ανταλλακτικά ή ακόμα και ψυχρές κολλήσεις, λέω εγώ. Πάντως είναι πρωτόγνωρο το γεγονός ότι όλα αυτά τα μηχανήματα μετά από τόσα χρόνια κάνουν φιλότιμες προσπάθειες και δουλεύουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
 
Μπα ψυχρές κολλήσεις όχι. Αν λειτουργεί καλά το πολύ πολύ τη μεμβράνη, αν είσαι και ψύρας αντέ και τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές γιατί μετά από 20 χρόνια μπορεί να μην εξομαλύνουν το ρεύμα τόσο καλά, έτσι για έξτρα ασφάλεια από μελλοντική βλάβη. Αυτά.

Α ρε Wally, τελυταίος και καταυδρωμένος :D
 
Πίσω
Μπλουζα