Instagram

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Είμαι σίγουρος ότι Instagram λίγοι θα ξέρετε τι ακριβώς είναι. Κακώς, πολύ κακώς, βέβαια για να πούμε την αλήθεια δεν φταίτε και τόσο πολύ που δε το ξέρετε, μιας και είναι ένα application του iPhone και ως γνωστόν εδώ μέσα οι χρήστες του iPhone είναι κρυμμένοι στη σκιά μιας και φοβούνται μη τους βρει κανείς στους διαδρόμους του Retromaniax και τους αρχίσει τα τετριμένα περί "σάπιων μήλων" κλπ.

Στο θέμα μας τώρα.

Το Instagram είναι ένα retro φωτογραφικό twitter. Αντί για σύντομες φράσεις των 140 χαρακτήρων ανεβάζετε φωτογραφίες οι οποίες περνάνε πρώτα από μερικά φίλτρα που δίνουν το εφέ φωτογραφιών που έχουν τραβηχτεί από polaroid ή από φιλμ, έχουν "καεί" από το πέρασμα των χρόνων κλπ.

Υπάρχουν πολλά εφέ οπότε έχετε επιλογές, το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό και πραγματικά οι φωτογραφίες δείχνουν σα να έχουν τραβηχτεί πολλές δεκαετίες πίσω.

Η εφαρμογή είναι δωρέαν, ο κόσμος έχει ανεβάσει εδώ και κοντά 2 χρόνια που λειτουργεί πολλές εκατοντάδες εκατομμυρια φωτογραφίες και οι 2 φίλοι που το ξεκινήσανε έχουν ήδη μια ομάδα να τους βοηθήσει να το κάνουν port και σε άλλες πλατφόρμες.

Κάθε μέρα ξεφυτρώνουν sites που σκανάρουν τις φωτογραφίες του instagram με τα tags τους, μπορείτε να δείτε τι ενδιαφέρει τον κόσμο να φωτογραφίζει περισσότερο αλλά και πως περνάει την καθημερινότητα.

ΜΗΝ μπερδεύετε το instagram με το Flckr ή άλλες παρόμοιες υπηρεσίες, καμία σχέση.
 
Λίγο ...φωτο-κεντρική θα έλεγα!

Έξυπνη μεν, με πολύ ωραίες δυνατότητες κι ενδιαφέρουσα στην αρχή, δεν κατόρθωσε να κρατήσει το ενδιαφέρον μου και με το πρώτο ξεκαθάρισμα, την ξαπέστειλα...

Αυτό, θα άξιζε, αν είχα λίγο περισσότερο μεράκι ν' ασχοληθώ με την καλλιτεχνική φωτογραφία, αλλά θες λόγω έλλειψης χρόνου, θες λόγω προσήλωσης στην τεχνική φωτογραφία, δε με έκανε κλικ!

Παρ' όλα αυτά, αξίζει μια δοκιμή, έστω και για να έχει κάποιος άποψη!
 
Shock είπε:
και ως γνωστόν εδώ μέσα οι χρήστες του iPhone είναι κρυμμένοι στη σκιά μιας και φοβούνται μη τους βρει κανείς στους διαδρόμους του Retromaniax και τους αρχίσει τα τετριμένα περί "σάπιων μήλων" κλπ.
Παίρνεις σίγουρα το joke of the day award με αυτή την ατάκα.

Εμείς τι να πούμε στον Spectrum που μας έχετε πρήξει με τις μουστάρδες; Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, σχεδόν για κάθε πιθανό και απίθανο hardware έχει πέσει "κράξιμο" κάποιου είδους μέσα στο forum. Οπότε βγές από την "σκιά" άνετα, ακόμα και να σε κράξει κανείς (εγώ!) για το σάπιο μήλο σου, δεν θα πάθεις τίποτα. :p
 
Είχαμε κάνει και μία αναφορά εδώ. Tώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσαμε να κάνουμε και ένα group ρετρομανιακών Instagramers!
 
Μου είχε ξεφύγει Johny_salonica. Για το group ειμαι μέσα, το ξεκινάς ή το ξεκινάω;
 
Θα σου δώσω την τιμή να το αρχίσεις και θα σε ακολουθήσω πιστά. :D Ελπίζω να υπάρξει κίνηση απο τα σάπια μηλ.. εεεε τα μέλη του φόρουμ ήθελα να πώ.
 
johnny_salonica είπε:
..Ελπίζω να υπάρξει κίνηση απο τα σάπια μηλ.. εεεε τα μέλη του φόρουμ ήθελα να πώ.
Τσ... τσ... Κακίες! :D

Ξεκινήστε, κι αν είναι το ξαναεγκαθιστώ! Δεν υπόσχομαι κίνηση ιδιαίτερη, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια!
 
Digging up: Δείτε τι "έπεσε" στο mailbox μου:

4 Top iOS Apps for Instagram Photographers
InstagramApps_main.jpg

You may have a DSLR worth over a grand for serious shots, or maybe a digital point and shoot for when you want to take casual photos, but what do you have when you want to take quick photos while on the run? Most of the time, this means pulling out our mobile phone and taking a quick shot, usually settling on sub-par picture quality. However, the iPhone 4S has given us a new definition to mobile photography. Instagram makes these photos pop. Here are 4 applications that make your Instagram photos look just that much better.
Πηγή και συνέχεια του άρθρου: Make Tech Easier
 
Βασικα πηρα ειδηση αυτο το θρεντ απο το ποστ της Μαριανας εδω:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26951-Histagrams-%C1%ED-%F4%EF-Instagram-%DE%F4%E1%ED-%F1%E5%F4%F1%FC! ,οποτε εμαθα και εγω τι στο καλο ειναι αυτο το instagram (νομιζα οτι ειναι κατι του στυλ Flckr).Sorry,αλλα θα την πω την κακια μου:Απο τις κορυφαιες useless εφαρμογες ever!
 
Ε καλά σίγουρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

Να πω ότι από τότε που την αγόρασε το facebook δεν έχω ξαναασχοληθεί, κρίμα...
 
Εγώ συνεχίζω κανονικά! Ψάξτε johnny_salonica όσοι συνεχίζετε να ασχολείστε.
 
Τώρα τελευταία μπήκα κι εγώ στο τριπάκι του Instagram (μιας και η κάμερα του καινούριου μου τηλεφώνου είναι εξαιρετικά καλή, οπότε έχουμε και κάτι να δείξουμε!!!) και ομολογουμένως, μ' αρέσει πάρα πολύ! :)

Αν και δεν παρακολουθώ τον κόσμο (δηλαδή 2-3 άτομα ακολουθώ και μ' ακολουθάνε), μ' αρέσει αυτή η αίσθηση του "1 εικόνα = 1.000 λέξεις"!

Γενικά, το καλό είναι ότι παλιά δεν έβγαζα φωτός, εκτός κι αν ήταν για το φόρουμ! Τώρα, αν κάτι καδραριστεί όμορφα στο μάτι μου, γίνεται insta-pic! :D

@Johnny: You were added! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα