International Video Challenge

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.732
Πρεπει να ηταν ενα αμερικανικο σoου με ερασιτεχνικες ταινιες, αστείες ή βιντεοκλιπ, σε στυλ America's Funniest Videos. Το ειχα πετυχει μια ή δυο φορες στο NEW channel. Απο τοτε δεν εχω ξανακουσει τιποτα γι' αυτη την εκπομπη ουτε βρισκω κατι ονλαιν, και παιζει να μη θυμαμαι το ονομα καλα.
 
Rakeesh είπε:
Πρεπει να ηταν ενα αμερικανικο σoου με ερασιτεχνικες ταινιες, αστείες ή βιντεοκλιπ, σε στυλ America's Funniest Videos. Το ειχα πετυχει μια ή δυο φορες στο NEW channel. Απο τοτε δεν εχω ξανακουσει τιποτα γι' αυτη την εκπομπη ουτε βρισκω κατι ονλαιν, και παιζει να μη θυμαμαι το ονομα καλα.
Σε στυλ "Candid Camera" δηλαδή; Αστείες φάσεις από ερασιτεχνικά βίντεο, φάρσες στημένες από την παραγωγή ή και τα δύο; ΄Και είσαι σίγουρος ότι ήταν τηλεοπτική σειρά και όχι κάποια ταινία που είχες πετύχει σε κάποια φάση; Για παράδειγμα, υπάρχει η ταινία "The World's Funniest Videos" ('96) η οποία είχε κυκλοφορήσει απ' την εφημερίδα "Το Μήλο Της Κυριακής" σε VCD (την έχω) και κατά πάσα πιθανότητα η μετάφραση να προέρχεται από παλαιότερη τηλεοπτική προβολή καναλιού. Για τσέκαρε μήπως είναι αυτή! :)
 
Ηταν σοου-διαγωνισμος σαν αυτα που λετε, με ερασιτεχνικα βιντεο, μονο που δεν ηταν επικεντρωμενο τοσο σε αστεια περιστατικα, αλλα παρουσιαζε ερασιτεχνικα βιντεοκλιπακια και τραγουδια, μαλλον και σκετσακια. Σιγουρα ηταν σειρα γιατι μαλλον το ειχα πετυχει πανω απο μια φορα.

Θυμαμαι μεχρι και τιτλους καποιων βινεοκλιπ που ηταν φιναλιστ. Ενα λεγοταν Stupidee και ενα αλλο που τελικα κερδισε, λεγοταν I Want to Fly (τα εχω ψαξει στο ΥΤ και δεν τα εχω βρει)

(σκεφτομαι ποσο παρωχημενο κονσεπτ ειχαν αυτες οι εκπομπες. Τωρα που ο καθενας κανει βιντεο με το κινητο του, η ακομα και προσθετει σπεσιαλ εφε και τα ανεβαζει στο ΥΤ, μια εκπομπη με θεμα ερασιτεχνικα βιντεο δεν θα ειχε σχεδον κανενα λογο υπαρξης σημερα)
 
Εγω μονο το Americas funniest videos θυμαμαι, που το παρουσιαζε ο Μαχονει απο την μεγαλη των μπατσων Σχολη..

Πλακα ειχε..
 
Το επόμενο που θα σου έλεγα, είναι το "Just Kidding" ('92-'96), αλλά δεν έχει σίγουρα να κάνει με ερασιτεχνικά βίντεο και διαγωνισμό... Απλώς προσπαθώ να θυμηθώ τι άλλες παρόμοιες εκπομπές έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική τηλεόραση & αγορά. Δυστυχώς δε βρήκα κάποιο βιντεακι στο youtube για τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά κάποια νεότερη εκδοχή εκείνης είναι αυτή εδώ:

 
Πίσω
Μπλουζα