Ipod on steroids!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Επειδη πολλοι ηχολατρεις μπορει να εχουν κολημα με lossless tracks και εχουν την ατυχια να βρουν τα κομματια που τους αρεσουν σε flac (αλλα και σε διαφορα αλλα περιεργα format), και on top of all τυχαινει να εχουν ipod (any version) και δεν μπορουν να τα παιξουν και να τα χαρουν χωρις να τρελαθουν σε conversions και πατεντες, their torture is over.

rockbox400.png


http://www.rockbox.org

Με την προσθηκη ενος μαγικου expansion που ακουει στο ονομα Rockbox, μπορειτε πλεον να παιζετε ανετα στο ipod σας tracks με extensions οπως:

.mp1, .mpa, .mp2, .mp3, .ogg, .oga, .mpc, .m4a, .m4b, .mp4, .wma, .wmv, .asf, .a52, .ac3, .adx, .spx, .wav, .aif, .aiff, .flac, Apple lossless formats ( .m4a / .mp4), .wv, .shn, .ape, .mac, .sid, .mod, .nsf, .nsfe, .spc, .sap

Eμεινε και τιποτα αλλο? :)

A ναι.. ξεχαστε το βαρετο ipod περιβαλλον και τις αχρωμιες. Πλεον εχετε στην διαθεση σας ενα σωρο themes, και αν αυτα δεν σας καλυπτουν μπορειτε να δημιουργησετε και τα δικα σας, απο fonts και wallpapers, μεχρι και το playback περιβαλλον!

Και το καλυτερο σας το αφησα για το τελος, μιας και για οσους φοβουνται οτι θα καταστρεψουν το ipod τους.. κανενας φοβος. Ολα δουλευουν αρμονικα και παντα μπορειτε απλα να κανετε uninstall στο Rockbox και να εχετε το παλιο σας ipod system σαν να μην τρεχει τιποτα. Αλλα ποιος ο λογος της απεγκαταστασης οταν εχετε την δυνατοτητα να εχετε το ipod σας σε dual boot?! Eπιλεγοντας κατα βουληση τι θελετε να λειτουργησετε, το ipod θα ξεκινησει ειτε με το Rockbox ειτε με το κανονικο ipod environment αναλογα τα κεφια σας! Ναι, το κανει και αυτο.. :)

Τι αλλο να ζητησει κανεις? (απλα να ακουσει τις προσευχες μου και να βαλει μυαλο η apple και να κυκλοφορησει ενα 250-350αρι ipod, μιας και το 160αρι is way too little!!)

Υποστηριζονται και διαφορα μοντελα των Archos, iaudio, iriver, SanDisk, Toshiba, Olympus..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ά, ρε Phil! :)

Είσαι ένας μικρός θεούλης! :)

Έχω ένα ipod nano που κάθεται και παίζει το ρόλο του backup στην περίπτωση που μείνω από μπαταρία στο iPod Touch! :)

Μάλλον θ' αρχίσω να το βασανίζω! :)
 
Χμ.... Κάτσε να στείλω την WADA (World Anti-Doping Agency) :p :p

Αν και δεν εχω i-pod ακούγεται ενδιαφέρον. Τίποτα για το CReative ZEN έχουμε?
 
Το rockbox το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 χρόνια στο ipod 5.5G 30GB που έχω καθημερινά και είναι απλά καταπληκτικό. Η μπαταρία του κρατάει τώρα πια περισσότερο από ότι με το stock λειτουργικό της apple. Παίζει όλα τα formats άψογα, υποστηρίζοντας σωστά replaygain/gapless playback που για μένα είναι πολύ βασικά χαρακτηριστικά. Επειδή έχω όλη μου τη μουσική συλλογή περασμένη σε vorbis και κάποια παλιότερα σε musepack δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να με καλύπτει πλήρως.

Επίσης, πέρα από τις δυνατότητες αναπαραγωγής μουσικής έρχεται και με αρκετά εξτραδάκια, όπως διάφορες εφαρμογές και παιχνίδια για όλα τα γούστα, από sudoku μέχρι doom!

Το άσχημο είναι ότι δεν υποστηρίζεται από όλα τα ipods, παρά μόνο από λίγα, εκτός κυκλοφορίας πια, μοντέλα και σίγουρα από κανένα που να έχει 160GB σκληρό. Από το homepage του rockbox: "Apple: 1st through 5.5th generation iPod, iPod Mini and 1st generation iPod Nano (not the Shuffle, 2nd/3rd/4th gen Nano, Classic or Touch)". Και γενικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις στην αγορά (τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα) συσκευή που να υποστηρίζεται από το rockbox.
 
Kambia είπε:
Αν και δεν εχω i-pod ακούγεται ενδιαφέρον. Τίποτα για το CReative ZEN έχουμε?
Δε βλέπω φως για τα Creative... :(

Για το Zen Vision M το περιμένω κάτι χρόνια...
 
gapan είπε:
Το άσχημο είναι ότι δεν υποστηρίζεται από όλα τα ipods, παρά μόνο από λίγα, εκτός κυκλοφορίας πια, μοντέλα και σίγουρα από κανένα που να έχει 160GB σκληρό. Από το homepage του rockbox: "Apple: 1st through 5.5th generation iPod, iPod Mini and 1st generation iPod Nano (not the Shuffle, 2nd/3rd/4th gen Nano, Classic or Touch)". Και γενικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις στην αγορά (τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα) συσκευή που να υποστηρίζεται από το rockbox.
Στο 160αρι μου δουλευει μια χαρα παντως παρολο που το εστησα με το ipod60/80 setup. Την πρωτη φορα που το εβαλα δεν εβλεπε την συσκευη. Την δευτερη την ειδε αλλα εβγαλε κατι σφαλματα στο τελος. Το ξαναδοκιμασα και εβγαλε και παλι σφαλματα. Ετσι εκλεισα το ipod και επαθα πλακα καθως την επομενη φορα που το ανοιξα bootare με το rockbox! Mεχρι σημερα δουλευει υποδειγματικα, οποτε "δουλευει" και με το 160αρι μια χαρα.
 
phil_vr είπε:
Στο 160αρι μου δουλευει μια χαρα παντως παρολο που το εστησα με το ipod60/80 setup. Την πρωτη φορα που το εβαλα δεν εβλεπε την συσκευη. Την δευτερη την ειδε αλλα εβγαλε κατι σφαλματα στο τελος. Το ξαναδοκιμασα και εβγαλε και παλι σφαλματα. Ετσι εκλεισα το ipod και επαθα πλακα καθως την επομενη φορα που το ανοιξα bootare με το rockbox! Mεχρι σημερα δουλευει υποδειγματικα, οποτε "δουλευει" και με το 160αρι μια χαρα.
Τι εννοείς το έστησες με ipod60/80 setup; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο και δουλεύει, τότε να ενημερώσεις το συντομότερο τους developers του rockbox για το ακριβές μοντέλο και πως το έκανες γιατί αυτοί σίγουρα δεν το ξέρουν αυτό.
 
Δεν εκανα τιποτα παραπανω απο το να δοκιμασω το ipod60/80 installation και να δοκιμασω την τυχη μου. Οπως ανεφερα εδειχνε οτι δεν ολοκληρωνοταν και το εκλεισα εφοσον το πειραμα εδειχνε οτι απετυχε. Αν σταθηκα τυχερος με καμια batch των Classic 160 που επετρεψε στο προγραμμα να λειτουργησει, η απλα καποιο glitch του προγραμματος το ειδε σαν 80αρι (μιας και την πρωτη φορα δεν ειδε καν την συσκευη), δεν ξερω. Θα τους ριξω ενα email αν και επαναλαμβανω οτι δεν εκανα καμια ιεροτελεστια. Απλα I took my chances με το προγραμμα και λειτουργησε εν αγνοια μου!
 
Λοιπόν, από το IRC channel του rockbox, κουβέντα με τους developers του:

(02:35:35 μμ) gapan: hi! I have read a report that rockbox runs on a 160GB ipod classic. I thought they couldn't be supported. Was any work done on those?
(02:36:58 μμ) kugel: you read lies


(02:37:46 μμ) gapan: well, I know that guy that reported that (online) and he's not inclined to lie


(02:37:53 μμ) AlexP: He is


(02:38:14 μμ) AlexP: Perhaps the people that make Rockbox might know? Oh wait, that's us


(02:38:24 μμ) gapan: I know :D


(02:38:39 μμ) gapan: the report is here: http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=174841&postcount=6


(02:38:43 μμ) gapan: unfortunately in greek :D


(02:38:46 μμ) AlexP: linux4nano have found an exploit that could potentially be used, but it is a long way from anything useable


(02:38:51 μμ) AlexP: gapan: That report is wrong


(02:38:58 μμ) AlexP: No matter what language it is in


(02:39:10 μμ) gapan: he says he tried the ipod60/80 installation files


(02:39:17 μμ) gapan: 1st time he tried it failed


(02:39:19 μμ) AlexP: Which is rubbish


(02:39:25 μμ) AlexP: IT DOES NOT WORK


(02:39:41 μμ) AlexP: He is talking utter utter bollocks


(02:40:17 μμ) gapan: ok


(02:40:49 μμ) AlexP: As I say, linux4nano have found an exploit, but nobody has even started to do anything about it. Even if they eventually do, it will not use the files for any other ipod as the hardware is different.


(02:41:57 μμ) gapan: he says that the 2nd time he tried the installation started but failed with errors


(02:42:06 μμ) gapan: and then when he rebooted it just worked!


(02:42:10 μμ) AlexP: He is lying


(02:42:16 μμ) gapan: I'll convey that to him :D


(02:42:22 μμ) AlexP: For the last time, IT DOESN'T WORK, IT CANNOT WORK


(02:42:33 μμ) gapan: yep, got it, thanks :)


(02:42:38 μμ) AlexP: Yes, perhaps you could post so that others don't get confused
Δεν λέω ότι λες ψέματα phil, κάτι παράξενο παίχτηκε με το δικό σου και δουλεύει, αλλά σίγουρα δεν θα έπρεπε να δουλεύει.
 
Παντα τόσο ευγενικοί είναι?

Τεσπα, απο το ύφος γραφής τους, μάλλον εφαγαν μια "φιλική" προειδοποίηση απο την Apple και εχουν σταματίσει το development.
 
Saulot είπε:
Παντα τόσο ευγενικοί είναι?
Εφόσον η αξία του software που φτιάχνουν δεν μετριέται με βαθμούς ευγένειας, έχουν κάθε δικαίωμα να είναι όπως θέλουν.

Saulot είπε:
Τεσπα, απο το ύφος γραφής τους, μάλλον εφαγαν μια "φιλική" προειδοποίηση απο την Apple και εχουν σταματίσει το development.
Κάνεις λάθος. Δεν έχει υπάρξει καμία προειδοποίηση από την apple και δεν έχουν σταματήσει καθόλου το development. Απλά για τα καινούριας εσοδείας ipod τα οποία είναι χιλιοκλειδωμένα δεν το άρχισαν ποτέ.
 
Κανένας δεν έχει δικαίωμα να ειναι αγενής ως προς τις απόψεις και εμπειρίες άλλων οτιδίποτε και αν φτιάχνουν, οποια αξία και να έχει αυτό.

Και για το δεύτερο, θα συμφωνήσεις οτι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Εκτός αν είσαι μέλος του DT που και πάλι, δεν θα αποκάλυπτες κάτι τετοιο, ετσι δεν είναι?
 
Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο Saulot

Παντα τόσο ευγενικοί είναι?

Εφόσον η αξία του software που φτιάχνουν δεν μετριέται με βαθμούς ευγένειας, έχουν κάθε δικαίωμα να είναι όπως θέλουν.

Το να φτιαξεις ενα hack της προκοπης δεν σε κανει και ανθρωπο απαραιτητα. Ειναι κριμα να απαντουν με αυτο το υφος σε καποιον που τους απευθυνθηκε τοσο ευγενικα.

Θα προτιμησω παντως να ακουσω τα δικα μου vorbis με καποιον player που τα υποστηριζει native.
 
gapan είπε:
Εφόσον η αξία του software που φτιάχνουν δεν μετριέται με βαθμούς ευγένειας, έχουν κάθε δικαίωμα να είναι όπως θέλουν.
Νοοτροπία Ελληνικού Δημοσίου δηλαδή.

Και να σώσω τον κόσμο απο τον αστεροειδή του Armageddon και να με κάνουν και ήρωα, δε μου δίνει κανένα "δικαίωμα να είμαι όπως θέλω". Αν τωρα αυτοι επειδη τους εχουμε στην αναγκη και νομιζουν οτι έχουν αυτό το δικαίωμα (μπορει να ειναι και no-lifers), να τους λεμε και ευχαριστω τοτε

Και δεν ειναι οι μονοι χακερς που εχουν ψωνιστει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gapan, ευχαριστω ρε φιλε που προσπαθησες να τους το αναφερεις, αλλα λυπαμαι για την αντιμετωπιση που σου εδειξαν (αν και για εμενα χρησιμοποιησε ο τυπος τις ηλιθιες αγγλοφερτες εκφρασεις!!) :)

To αν εχουν διαφορα τα ευρωπαϊκα απο τα αμερικανικα ipod δεν το γνωριζω (και δεν πιστευω οτι εχουν) μιας και δεν εχω ιδεα απο το hardware τους. Το 160αρι μου το αγορασα πριν κανενα διμηνο οταν τα εφερε η Apple promotional στο γυαλινο κτιριο στην 5th avenue. Τωρα αν εχουν καμια ιδιαιτεροτητα, αν εγινε κολημα του προγραμματος και ετρεξε, η αν ειδε το μηχανημα σαν προηγουμενης γενιας η, η, η, η..... καταλαβαινεις που το παω. I have no idea γιατι δουλεψε, και για οσο με νοιαζει.. απλα δουλευει.

Δυστηχως δεν βρηκα χρονο να γραψω στους μαγκες, αλλα με τετοια αντιμετωπιση δεν περιμενω καμια αξιοσεβαστη απαντηση. Φοβηθηκαν μην τους παρω την δουλεια επειδη ετρεξε στο δικο μου? Προσωπικα αν ημουν developer θα εκτιμουσα ολο το feedback του κοσμου. Αnyway..

Θα τους στειλω ενα email με τα στοιχεια του ipod και τι εκδοση προγραμματος χρησιμοποιησα μονο και μονο για να δω τι διαολο απαντηση θα μου δωσουν. Αν ειναι ετσι καυστικος και αποτομος και παλι, θα αφησω τα αρχεγονα ελληνικα ενστικτα να παρουν την λογικη ροη τους!
 
Rakeesh είπε:
Νοοτροπία Ελληνικού Δημοσίου δηλαδή.
Καμία απολύτως σχέση. Το Ελληνικό Δημόσιο έχει την υποχρέωση να είναι όσο πιο ευγενικό γίνεται προς τους Έλληνες πολίτες και να τους εξυπηρετεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Το Ελληνικό Δημόσιο το πληρώνεις για να έχει αυτή την υποχρέωση. Αν κάποιος ιδιώτης όμως ξοδεύει χρόνο και κόπο για να σου προσφέρει τζάμπα κάτι που εσύ το θέλεις αλλά που αυτός δεν έχει απολύτως καμία υποχρέωση να σου προσφέρει, το κάνει μόνο επειδή έτσι γουστάρει, δεν πρόκειται να του ζητήσεις τα ρέστα γιατί δεν είναι ευγενικός.

Τέλος πάντων η συζήτηση παρεκτράπηκε τελείως και θα προτιμούσα το offtopic να σταματήσει εδώ. Ίσως δεν έπρεπε να μεταφέρω αυτούσια τη συζήτηση αλλά να γράψω μια περίληψη. Το μόνο που ήθελα να κάνω ήταν να τονίσω ότι δεν θα πρέπει κάποιος που έχει καινούριο ipod να περιμένει να δουλέψει το rockbox. Εγώ προσωπικά δεν ένιωσα ότι ήταν αγενείς, μάλλον περισσότερο ότι ήταν απόλυτοι σε αυτό που μου απαντούσαν. Άλλωστε 5 λεπτά μετά (αφού έκανα το post εδώ) ακολούθησε αυτό:

(02:49:50 μμ) AlexP: gapan: Sorry to have "shouted" at you, I was just being very clear :)
Μια retro αναλογία θα ήταν να έρθει κάποιος εδώ και να γράψει: "ξέρω κάποιον που μου είπε ότι πήρε μια δισκέτα του Shadow of the beast για Amiga, την έβαλε στον ST του και μετά από 2-3 reboots δούλεψε κανονικά!". Για σκεφτείτε τον τρόπο που θα απαντούσατε οι περισσότεροι.

@phil


Φίλε μου, αν το κάνεις, καλά θα είναι να έχεις μαζέψει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ipod σου, όπως ποιό ακριβώς μοντέλο είναι, την έκδοση του AppleOS που τρέχει, το serial number του, καθώς και την έκδοση του rockbox που έχεις εγκαταστήσει και ακριβή βήματα του πως το έκανες. Ακόμα καλύτερα αν συνοδεύονται από φωτογραφίες ή video για απόδειξη. Γι' αυτούς αυτό το γεγονός είναι πραγματικά σαν να διαβάζουν την παραπάνω αναλογία με την Amiga και τον ST, αφού δεν έπρεπε με κανένα τρόπο να δουλεύει.
 
gapan είπε:
Καμία απολύτως σχέση.
Κλεινει το off-topic αλλά απλά να αναφέρω οτι στις παρομοιωσεις και τις συγκρίσεις εξ ορισμού ποτέ δεν υπάρχει 100% αντιστοιχία ιδιοτήτων, συνθηκών και καταστάσεων :p (όπως ο παράγοντας υποχρεωση/πληρωμή στη συγκεκριμενη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα