Italo Disco κομμάτια με ακορντεόν

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
226
Στην italo disco μουσικη εκτος απο την απαραιτητη χρηση του synthesizer συχνα ακουμε στα κομματια και αλλα μουσικα οργανα οπως βιολι,κιθαρα,πιανο,σαξοφωνο κ.α.

Παρατηρησα το ποσο μελωδικο ηχο βγαζει το ακορντεον σε ενα italo disco τραγουδι.Και μαγεμενος απο αυτο το μουσικο παντρεμα αρχισα να αναζητω κομματια του ειδους αυτου που περιεχουν ακορντεον.

Ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια ειναι το ελληνικης παραγωγης

Fire In The Rain του Alex C

[video=youtube;ywa-jVRX28o]http://www.youtube.com/watch?v=ywa-jVRX28o

Fotonovela απο Ivan







Επισης και στο Sandrina των Dreamer and the Full Moon το ακορντεον κλεβει την παρασταση!

http://www.youtube.com/watch?v=IVEEqFV0ey8

Ετσι για να ανακαλυψουμε ολοι και αλλα:γνωριζετε λοιπον αλλα italo disco κομματια που να ακουγεται ακορντεον? ;)
 
Πολυ ωραιο το i dont wanna lose you των elephant δεν το γνωριζα μπραβο!! :thumbup:

Αλλο italo με ακορντεον το ισπανικο Tengo Tengo του Chicano

 
thebest20 είπε:
Αυτός ο Χρυσός Διπλός είχε extended εκτελέσεις?Γιατί μόνο 10 τραγούδια σε κάθε δίσκο!
Όχι, οι εκτελέσεις ήταν κανονικές. Μάλλον δε στρίμωχναν τότε όσο περισσότερα τραγούδια μπορούσαν σε κάθε δίσκο.
 
Πω πωωω ... είχα να ακούσω το I don't wanna lose you από τόοοτε [μισά των 80ς] ... Τέλειο τραγούδι για το είδος του, δεν γνώριζα ότι η μπάντα λεγόταν elephant ....

Στο μεταξύ, πάρτε κι άλλο ένα τραγούδι των πολυ-αγαπημένων μας Dreamer And The Full Moon, όπου κυριαρχεί το ακορντεονάκι !!! I'm dreamin' in the night, με τους Dreamer ... να φωτογραφίζονται στο εξώφυλλο του δίσκου τους χωρίς, πλέον, τις κουκούλες !!!


Και μετά ... η μπάντα μάς αποχαιρέτησε για πάντα !!! Κράτησαν για λίγο αλλά ... είχαν δεν είχαν το άφησαν το στίγμα τους σε εμάς τους εφήβους των 80ς ....
 
Φιλε thebest διαβασες καθόλου τον τίτλο του θρεντ; Γιατί οι άλλοι τον διάβασαν. Τα 2 στα 4 θρεντ σου ειναι μονίμως εκτός θεματος. Δεν εχω κατι μαζί σου, με τη συνήθειά σου τα'χω :)
 
manos311 είπε:
Ευχαριστώ! Ούτε εγώ θα το ήξερα αν δεν είχα το δίσκο-συλλογή Διπλός Χρυσός!
Και εγω τον εχω τον Διπλο Χρυσο αλλα δεν το ειχα παρατηρησει!!! :eek: :p

Ενα ακομη italo disco τραγουδι το οποιο σε καποια σημεια εχει ακορντεον ειναι το καταπληκτικο και τοσο μα τοσο ταξιδιαρικο Broken Tale της Sophie !

http://www.youtube.com/watch?v=q_5LIBoie9I

Και μιας και ο Rinus Cesar ανεφερε τους Dreamer and the full moon με το φοβερο dreaming in the night,εδω ειναι μια ακομα επιτυχια τους απο τον πρωτο δισκο (εννοειται ακορντεον παλι) με τιτλο Mosquito Night γυρισμενο στη Barbarella !!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωωω ... τέλοιιιιιι οι Dreamer [ναι, ναι, αυτή η υπέροχη μπάντα ήταν Ελληνικότατη] .... τέλειοοοο το Mosquito Night .... τέλειοοοο το βιντεοκλίπ ..... και τέλειαααα και η Μπαρμπαρέλα !!! Τι λέτε παιδιά, να κανονίσουμε εκεί την επόμενη συνάντηση του Retromaniax :p :p:p??? [αφού, φυσικά, πρώτα συντονίσουμε τη χρονομηχανή να μάς γυρίσει .... 25 - 27 χρόνια πίσω :p :p]
 
Ε οχι!!!!! ΑΥΤΟ θα έβαζα μολις τώρα και μαλιστα ενα χρόνο μετά :D :D. Ενδεχομένως να είναι κάτι σαν μελόντικα και όχι ακορντεόν, όπως και να'χει όμως ειναι πολύ ωραίο.
 
Πίσω
Μπλουζα