J.R.R. Tolkien (Τ.Ρ.Ρ. Τόλκιν)

herco είπε:
Ο Αρχοντας ομως ξεκινησε να γραφεται το 1937 και τελειωσε - με καποιες διακοπες - το 1948. Σε ενα κοσμο που καιγοταν απο τον πολεμο και τον δαιμονοποιημενο εχθρο - ηταν πιο "ανθρωπινο" να αναδειξει αξιες και συμπεριφορες που κινδυνευαν.
Ετσι ακριβως. Και πάντα καθε τοσο κινδυνευουν, ισως και σημερα
 
Επιτέλους ένα ρετρό θέμα μετα απο τα "μου χάλασε η λάμπα μου και κολλάει το φώς καθε τρείς και λίγο" και "καποιος έκοψε το καλώδιο των ακουστικών μου"...

Τον J.R.R.Tolkien τον έμαθα πιτσιρικάς, είναι απο τα πρώτα βιβλία που θυμάμαι να διαβάζω (χόμπιτ) απο τις πρώτες εκδόσεις Κέδρος στην ελλάδα.

Στην παρέα μου, μιλάμε πολύ για τον κόσμο που δημιούργησε, παίζουμε μέσα σε αυτόν με τους παλιούς κανόνες της ICE και καταριόμαστε την ώρα και την στιγμή που μπήκε ο Christopher στο παιχνίδι μυριζόμενος λεφτά.

Δεν γνωρίζω αρκετές λέξεις για να μπορέσω να περιγράψω αυτόν το μεγάλο δημιουργό, θα πώ μόνο οτι διαμόρφωσε κατα πολύ την κοσμοθεωρία μου και αποτέλεσε την αιτία να αναπτυχθεί η φαντασία μου.
 
Saulot είπε:
Επιτέλους ένα ρετρό θέμα μετα απο τα "μου χάλασε η λάμπα μου και κολλάει το φώς καθε τρείς και λίγο" και "καποιος έκοψε το καλώδιο των ακουστικών μου"...
.

Ναι οντως! Ρετρο οσο εσυ :D
 
Saulot είπε:
καταριόμαστε την ώρα και την στιγμή που μπήκε ο Christopher στο παιχνίδι μυριζόμενος λεφτά.
Ο Τολκιν μπορει να ηταν πετυχημενος συγγραφεας, αλλα όσον αφορά το προσωπικό του όραμα μαλλον απέτυχε. Τί εννοώ: Οπως βλεπουμε, απο τα βιβλια του Κριστοφερ, ο Τολκιν ειχε γραψει τονους σελιδες για τη μυθολογια του, που για τον ενα ή τον άλλο λόγο δεν 'καταφερε' να τα σταθεροποιήσει, ολοκληρωσει και δημοσιευσει γιατι αλλαζε συνεχεια και εκανε διορθωσεις. Απο όλα αυτά κατάφερε να δημοσιεύσει μόνο το Χόμπιτ και τον Άρχοντα. Αυτο εννοω 'αποτυχια', αν και ειναι καπως αδικη η λεξη, γιατι ο Τολκιν εγραφε πανω απο ολα απο μερακι και οχι για να πετυχει κατι.

Δεν ξερω αν ο Κριστοφερ βρηκε στα γραπτα του πατερα του την κοτα με τα χρυσα αυγα, αλλα ξερω οτι κρατησε ζωντανη τη Μεση-γη στις δεκαετιες του 70 και 80 μεχρι το 90, εκδιδοντας Σιλμαριλλιον, Ατελειωτες Ιστοριες και History of Middle-earth, κατα μια εννοια επεκτεινοντας το canon της Μεσης-γης (αν και δεν ειναι ακριβως canon γιατι ολα ηταν snapshots απο ρευστες ιδεες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο την ταινια The Hobbit:


Οι Νανοι...

The Hobbit movie Dwarfs.jpg

...και ο Μπιλμπο Μπαγκινς...

The Hobbit movie Bilbo.jpg
 
Τολκιν και Αρχοντας των Δαχτυλιδιων απο την προσωπικη μου συλλογη...http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1918... ;)
 
Θα ακουστώ πολύ κοινότοπη, το ξέρω, αλλά δεν έχω λόγια! :dribble:

Το ένα κομμάτι είναι καλύτερο από το άλλο!

Ρε συ, πώς κατάφερες και τα έβαψες? Κάποια πρέπει να ήταν πολύ μικρά για τα χέρια σου! (είσαι και 2 μέτρα παλικάρι! :D )
 
D@redevil είπε:
Θα ακουστώ πολύ κοινότοπη, το ξέρω, αλλά δεν έχω λόγια! :dribble:
Το ένα κομμάτι είναι καλύτερο από το άλλο!

Ρε συ, πώς κατάφερες και τα έβαψες? Κάποια πρέπει να ήταν πολύ μικρά για τα χέρια σου! (είσαι και 2 μέτρα παλικάρι! :D )
Eιναι το χομπι μου,το μερακι μου! Εχω ριξει τρελα ξενυχτια και ατελειωτες ωρες βαψιματος.Καπου πρεπει να εχω και φωτο του Μπιλμπο,εκει να δεις...μου βηκαν τα ματια:animeek: για να τον πετυχω!!! Και να φανταστεις οτι ακομα εχω ολους τους στρατους αβαφους...(Orcs,Rohan,Knights of Minas Tirith,Haradrim κλπ...) :)

Και κατι ενδιαφερον για το πως δημιουργηθηκε η Κουένυα (Γλωσσα των Ξωτικων). :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Περιμενω εναγωνιως και το κινηματογραφικο Hobbit
Αμήν και πότε!!

Μεγάλο κάψιμο το συγκεκριμένο adventure! Άξιζε τον κόπο η αναμονή για να φορτώσει η κασσέτα...

You are in a comfortable tunnel like hall

- look

to the east there is a green round door

you see :

the wooden chest

Gandalf. Gandalf is carrying a curious map.

Thorin

Gandalf gives the curious map to you.

- open door

κλπ... :D
 
Απο το επερχομενο THE HOBBIT το τραγουδι

του αρχηγου των Νανων Thorin σε full version...

http://www.youtube.com/watch?v=KRGLSitWsas&feature=share

Τιτλος: Over The Misty Mountains

Καλλιτεχνης: Howard Shore

Στιχοι:Far Over the Misty Mountains Cold,


To Dungeons Deep and Caverns Old,


 


The Pines were Roaring on The Heights,


 


The Winds were Moaning in the Night,


 


The Fire was Red, it Flaming Spread,


 


The Trees Like Torches Blazed with Light.


Δεν ξερω για εσας αλλα οποτε το

ακουω,ανατριχιαζω ολοκληρος! :cold:

Εκπληκτικη μουσικη ακομα

πιο εκπληκτικοι στιχοι!

Με λιγα λογια...Epic!!! :worship:
 
Συγγνώμη αλλα αυτό είναι πολύ πολύ καλλίτερο.

[video=youtube_share;pISzxdEgDCU]

 
Συγνωμη αλλα το συγκεκριμενο ουτε κατα

διανοια θυμιζει κατι απο Τολκιν. :eek:

Πιο πολυ για καντρι μουσικη ακουγεται.

Προσωπικη μου γνωμη παντα και με την

ευχη να μην παρεξηγηθω. :)
 
Ενα ενδιαφερον αφιερωμα του Νοizy.gr

για τον θαυμαστο κοσμο του

Τολκιν!!! :)
 
1η επισημη αφισα για το "THE HOBBIT:An Unexpeted Journey"

The Hobbit 1st poster.jpg

(ΠΗΓΗ:facebook)
 
Με το πολυαναμενομενο "Hobbit: An Unexpected Journey"

να προβαλετε ηδη στους κινηματογραφους...ας δουμε

ενα αφιερωμα απο το in.gr στην τριλογια του

"The Lord of the Rings". :)
 
Τον Τόλκιν τον έμαθα στα πρώτα μεταλυκειακά μου χρόνια μέσω του Metal Invander (RIP). Τότε είχε εκδώσει ο Αίολος το Σιλμαρίλλιον και γινότανε χαμός από διαφημίσεις αφιερώματα και αναφορές στο έργο του Τολκιν και πώς αυτό έχει επηρεάσει το Metal κτλ. Σε αυτό το κλίμα πήρα τον πρώτο τόμο του Άρχοντα (που τον διάβασα την ίδια μέρα όλο και στη συνέχεια τους άλλους 2 και το Σιλμαρίλλιον και αργότερα και το Χόμπιτ που δεν με ενθουσίασε για να πω την αλήθεια (θα δω την ταινία όμως...). Αρκετά αργότερα αγόρασα και τις Ατελείωτες Ιστορίες που δεν κατάφερα ποτέ να το τελειώσω (και μου φαίνεται ο ορισμός της αρπαχτής). Τα υπόλοιπα made by Christopher βιβλία δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου και δεν μπορώ να έχω γνώμη. Προσωπικά θεωρώ τον Τόλκιν Πολύ καλό συγγραφέα και νομίζω ότι είναι και πολύ καλό το ότι εκδόθηκε το Σιλμαρίλλιον. Το γεγονός ότι μετά ο υιός Τολκιν ανακάλυψε ότι το πράγμα έχει ζουμί και εξέδωσε ακόμα και τα προσχέδια για τα σημειώματα για τον μπακάλη που έγραψε ο πατέρας του δεν το αναιρεί αυτό και δεν είναι και κάτι ασυνήθιστο απόγονοι διάσημων συγγραφέων να εμφανίζουν "ανέκδοτα" έργα των διάσημων προγόνων τους (πχ ο Μισέλ Βερν)
 
Μεγαλο ζητημα το εργο του Κριστοφερ. Παντως για ατομα που μελετουν τη μυθολογια του Τολκιν, οι πληροφοριες που εχει δημοσιευσει ειναι πολυ ενδιαφερουσες. Για παραδειγμα στις Ατέλειωτες αναφέρονται οι Μπλε Μάγοι.

Αρπαχτη δεν θα το λεγα, γιατι ο ιδιος ο Κριστοφερ εκανε πολλη δουλεια με το να τιθασεύσει τις σημειωσεις, να τις συγκρίνει, να βρει διαφορές/αλλαγές και να τις σχολιάσει. Οπως και να εχει πιστευω ειναι μια δουλεια που απευθύνεται στο δικό της εξειδικευμένο κοινό, και οχι στον μέσο πορωμένο που θα το παρει απλα επειδη γραφει "Τόλκιν" στο εξώφυλλο.
 
Συμφωνώ. Οι ατελείωτες ιστορίες δεν είναι για τον απλό θαυμαστή του Τόλκιν. Είναι για αυτόν που "ζει" στη Μέση Γη.
 
Rip..

 
Πίσω
Μπλουζα